EasyPic 6 üzerindeki programlayıcıyı çalıştıramadım.

Başlatan Mucit23, 05 Aralık 2016, 15:52:17

Mucit23

Selamlar

Bu EasyPic6 kartı üzerindeki programlayıcıyı nasıl çalıştırırım? Daha önce MikroE nin ürünlerini hiç kullanmadım. Kart üzerinde MikroICD var. Bu programlayıcının USB driver'lerini ve MikroProg arayüz yazılımını internetten indirip kurdum. Sıkıntı yok usb yazılımı kuruldu ve Karta usb bağlantısı yaptığımda kart üzerindeki USB LINK ledi yanıyor.

Fakat MikroProg üzerinde bir türlü kart üzerindeki 16F887 mcu yu görmedi. Kartın kullanma kılavuzunda sayfa 10 da bazı bilgiler verilmiş.
http://www.scem.univ-savoie.fr/formations/masters/electronique-telecoms/wp-content/files/ETRS-604/tp/easypic6_manual.pdf
Bu jumper'lar nasıl ayarlanacak çözemedim. Muhtemelen yanlış ayarlı olduğu için çözemiyorum. Şuan Kartı ilk defa açtım. Jumper'ların konumu yukarıda verdiğim dökümanda sayfa 4 deki gibi

Daha önce uğraşan oldumu?

Hadi

şimdi hocam easypiclerin uzerinde farklı pin sayısındaki picler için farklı farklı soketler var. belki en son farklı pin sayısındaki piclerden kullanılmış ve o kucuk soketlerden biri seçilmiş durumda. şimdi siz 16F887 kullanacağınıza gore soketlerden 40 pin olanı seçmeniz lazım. bunu da j8 ve j9 jumperlarla yapiyoruz. detayını sayfa 9 da alta yazmış.

Mucit23

Mucit23

Alıntı yapılan: Hadi - 05 Aralık 2016, 17:18:14
şimdi hocam easypiclerin uzerinde farklı pin sayısındaki picler için farklı farklı soketler var. belki en son farklı pin sayısındaki piclerden kullanılmış ve o kucuk soketlerden biri seçilmiş durumda. şimdi siz 16F887 kullanacağınıza gore soketlerden 40 pin olanı seçmeniz lazım. bunu da j8 ve j9 jumperlarla yapiyoruz. detayını sayfa 9 da alta yazmış.

Hocam jumperları kontrol ettim. Onlarda problem yok. Şuan sorun MikroProg yazılımının benim kartı görmemesi. MikroICD nin yazılımını kurdum."USB18F USBCommunication Device" şeklinde aygıt yöneticisinde görülüyor. Acaba başka bir ayarmı gerekiyor?

MC_Skywalker

mikroProg'n eski versionu var bende win 10'da benzer sorun çıkartıyordu support kısmına yazdığımıda bana yeni driverlar için link gönderdiler.

Salih

Yeni driver easypic6'ya uymuyor. Easypic6 için olan dirver'ı siteden  bulup indirin.

Mucit23

İndirdim hocam bir türlü yapamadım. MikroProg Aslında MikroICD yi görüyor fakat device list kısmında kendi cihazımı göremiyorum. Bende Mikroe destek kısmına yazdım.

Mucit23

Gelen Cevap.

Alıntı Yap
I'm sorry for the inconvenience, but EasyPIC6 is our obsolete product,
unfortunately we cannot provide appropriate support for it.

But you can try this suggestion:

http://www.mikroe.com/easypic/v6/

Thank you for understanding.

If you have anymore additional questions, do not hesitate to contact us.

Kind regards,
Lana

Yemişim mikroe'sini. Bu kart şuanda çalıştığım firma tarafından zamanında alınmış ve hiç açılmamış. İlk defa enerji ben verdim.
Daima yerli malı yurdun malı ;)

Salih

Bende easypic kullanıyorum. Şimdiye kadar arıza yaptığına şahit olmadım.
Herhalde gözden kaçan bir şey vardır.
Daha önce bir bord da iletim yollarının iki tanesinde iletim olmadığını tespit
etmiştim. Onları alttan kablo bağlantısı ile hal etmiştim.
Kartın fotosunu çekip, forma koyarsan bakabiliriz.

Mucit23

hocam yüksek çözünürlüklü foto ekliyorum.

Bu kart ile biraz çalışmam gerekecek. Üzerindeki programlayıcıyı çalıştırmam bana büyük rahatlık sağlar.

Salih

Jumper ayarları normal.
Harici besleme ile bir deneyin.
Belki USB beslemede problem vardır.