Bir cihazdan backup, başka cihaza restore etmek.

Başlatan mir_as82, 06 Aralık 2016, 14:38:15

mir_as82

A markası laptopun veya serverin AA cihazının imajını alıp daha sonra bu aynı marka ve model cihazdan bir tane daha alsam önceden aldığım backupu bu yeni cihaza restore edebilir miyim?
Acronis veya Clonezilla işime yarar mı?
Disklerin bölünmesinin aynı boyutta olması şart mıdır?

Z80

Yeni cihaza restore edebilirsin. Disklerin aynı boyutta olması gerekmez. Restore ederken ya sen ayarlarsın partition boyutlarını yada kendi ayarlar.
Acronis çok iyidir. Clonezilla kullanmadım hiç.

mir_as82

Hocam acronis ile önceden imajını aldığım bir hp server cihazı tekrar başka bir hp server cihaza restore etmeye çalıştım fakat sistem başlarken karşıma  ekrana sanki CPU registerlarının değerini gösteren bir ekran geldi.
İki sistemin birbiri ile imaj takası yapılabilir olduğunu anlamak için ne yapmak gerekir?Yani iki sistem aslında birbiri ile aynı görünüyor olabilir ama belki iç yapılarında farklılıklar vardır. Bunu nasıl anlayabiliriz?

Z80

2 Sistem birbirinin aynısı değildir veya işletim sistemi kopyalandığını anlamıştır. Belkide BIOS ayarları aynı değildir.

mir_as82

Hocam kopyalanan işletim sistemi ubuntu.
Peki iki sistemin aynı olduğunu nasıl anlarız? BIOS ayarlarında hangi bölümler buna neden olabilir?

Z80

İki sistemin de aynı model olduğunu söylüyorsun. Eğer aynı değilse sorun çıkacaktır tabiiki.
Ne hatası veriyor belli değil.
Yedeği nasıl aldın, sector by sector mu yoksa partitionu mu ?

Linux server'larda disk değişince kendi yedeğini bile indirirken sorun çıkabiliyor. Acronis Linux'da windows kadar becerikli olamıyabiliyor. Ne şekilde yedeklediysen hiç birşeyle oynamadan olduğu gibi indir.

BIOS ayarlarını eşitlemek için ikinciyi birinciye sayfa sayfa eşitle.

Bununla ilgisi yok ama bir tavsiyede bulunayım Ubuntu serverlardan uzak dur. Centos veya Debian kur server olarak.
Ubuntu zaten Debian temelli, aslı dururken çakmasıyla uğraşma.       

MC_Skywalker

Direk imaj alıp yaparsan olmaz. eskiden Deployment dediğimiz bir olay vardı . şuan nasıl yeni vesionlarda yapılıyor akılmda değil windows'u bu iş için hazırlaman gerekiyor.

striger

clonezilla ile linux sistemi aynı model bilgisayarın daha buyuk hdd lisine tasımıstım, swap bolumunu mount etmemisti sadece onu da sonradan halletmistim, sonra partition ları gparted la buyutmustum.