BLDC Motor ve Sürücü Önerisi

Başlatan hakanmelik, 06 Aralık 2016, 18:03:21

hakanmelik

Merhaba,

Elimde 24 V, 3000 Rpm Excem marka Bldc motor var ve bende onu ST L6235 motor sürücü ile sürmeye çalışıyorum. Motorun ucunda 1:50 redüktör var ve 4 Nm tork üretebiliyor.

Şimdi bununla ilgili birkaç sorum olacak. Cevaplayabilirseniz şimdiden teşekkürler.

- Ben bunun çalışmasından memnun değilim ve motorlara biraz yük binince ağlama sesi gibi ses çıkararak sanki inişli çıkışlı çalışıyor. Hatta elimde motoru durdurmaya çalışıyorum, çektiği akım artıyor ama durmuyor. Yani yükü kaldıracak tork var ama o ses bazen çıkıyor.

- Motorların boşta çektiği akımlar Forward = 600 mA iken Reverse yönünde 800 mA (Redüktör takılı). Bu kadar fazla çekmesi ve her iki yönde de farklı akım çekmesi nedendir ?

Son olarak bu sistemi daha hızlı ve güçlü nasıl çalıştırabilirim ?

FxDev

Motorun hall yerleşiminden dolayı akımlar farklı olur. Demekki sizin motorunuz ileri yönde dönmeye uygun tasarlanmış, geriye dönsün diye pek düşünülmemiş gibi geliyor. Elbette ben böyle söylüyorum ama sürücü bu anlamda ne yapıyor bilinmez.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

hakanmelik

BLDC motorların bir yöne tasarlandığını ilk defa duyuyorum hocam. Tam emin olamadım sizin dediğinize @FxDev