Proje Önerisi: Elektronik Yük

Başlatan FxDev, 07 Aralık 2016, 12:47:12

FxDev

Arkadaşlar merhabalar,

Yıl 2010-2011 civarı, öğrenci imkanlarıyla aşağıda fotoğrafı görülecek devreyi yapmış, okulda da uzun soluklu kullanmıştık, daha sonrasında devrede kullanımı da okulda kaldığı için ilgilenememiştim.

Ne dersiniz, 150W ayarlı bir elektronik yük yapalım mı? Ya da bendeki var olan üzerinde sizin önerilerinizle iyileştirmeler yapalım mı? İlgisi olan çıkar mı?

Bilmeyenler için elektronik yük ne işe yarar diyenlere;

- Herhangi bir güç kaynağını spektler dahilinde mi değil mi deneyebilirsiniz.
- Gerilim akım grafiğini görebilirsiniz.
- Uzun süreler içerisinde belirli periyotlarda istenen akım değeri çekilebilir.
- Sabit gerilim/akım/güç/direnç modunda çalıştırılabilir.
- Sistem log'u tutularak istenen ayarlar görülebilir.
- Akü testi yapılabilir.
- Tasarlanan bir güç kaynağı ya da dönüştürücünün gerçekten o güçlerde çalışıp çalışmadığı kontrolü yapılabilir.

BK Precision markası yıllardır bu işin içinde ve kaliteli cihazları var fakat fiyatları oldukça uçuk. İncelemek isteyenlere örnek aldığım ürün 8540 150W modeliydi.

Uygulamadan aldığım bir kaç grafiği de ekleyeyim:

Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

Erol YILMAZ

Elektronik yük çok pahalı fiyatlarla satılıyor.
Kesinlikle yapalım...

FxDev

Düşüncem 150W civarı, bu ayarda ok iseniz, tasarım spekti oluşturalım?

Giriş Gerilimi Vmin-Vmax?
Yük Akımı Imin-Imax?
Akım Çözünürlüğü?
Gerilim Çözünürlüğü?
Bilgisayar Bağlantısı? İzolasyon gerekli mi?
Rotary Encoder? Pot? Buton Gerekli Mi?
USB/RS232/RS485 Hangi Bağlantı?
Anlık Maksimum Kaç W çekilebilmeli, 200-300W?
Fan, Kutu ve Soğutucu Önerileri?
Ekran Gerekli mi? Gerekli ise Ne Olacak?
Periyodik Testlere Uygunluk?
Sonuçları SD Kart ya da USB'den Logging imkanı olsun mu?
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

Erol YILMAZ

32V a kadar olması özellikle önemli...
Max Akım olarak 5 sn'de olsa 15A i görebilmemiz çok hoş olurdu.

10mV,  10mA çözünürlük,
Set değerini ve anlık durumu gösteren 2x16 lcd ekran bence uygundur.

SD kart, USB log gibi nazik özelliklere şu anda ihtiyaç yok ama "gelecek geliştirmeler" kapsamında yerleri şimdiden bırakılabilir.

kralsam

Alıntı yapılan: Allegro - 07 Aralık 2016, 15:53:04
32V a kadar olması özellikle önemli...
Max Akım olarak 5 sn'de olsa 15A i görebilmemiz çok hoş olurdu.

10mV,  10mA çözünürlük,
Set değerini ve anlık durumu gösteren 2x16 lcd ekran bence uygundur.

SD kart, USB log gibi nazik özelliklere şu anda ihtiyaç yok ama "gelecek geliştirmeler" kapsamında yerleri şimdiden bırakılabilir.
Bu aralıkta ve hassasiyette bir çalışma her türlü kullanılabilir.

mehmet

Basit de olsa bir ekran olmalı ve gerekli
hassasiyette akım okuyabilmeliyiz. Belki
anlık akım bilgisi seri porttan yollanabilir.
Gerilimin 60V olması taraftariyim. Akım
da biraz daha hallice olabilir. İyi bir soğutucu
ve fan çalışır durumda olmalı. Çok turlu
pot bile yeterli olabilir. Akım sınırlama
imkanı da olmalı.

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

mistek

Elektronik yük el altında bulunması iyi oluyor. Okul projesi olarak 150W sabit voltaj sabit akım modunda yapmıştım. Mosfetleri lineer olarak kullandığım için soğutucu büyük oldu(fan kullanmadım). Sizin çalışmanız 150W için son derece küçük görünüyor böyle ufak bişey çok hoş olurdu.

Benim önerim.
30V / 5A
0-5A, 10mA hassasiyet
25mV gerilim çözünürlüğü,
2 katına kadar max güç
Rotary buton çok kullanışlı olur
Cihaz üzerinde ekran olması taraftarıyım
PC arayüz olabilir/USB
Kısa devre koruma, aşırı akım koruma özelliği

@FxDev hocam güç katı SMPS mi olacak yoksa mosfet mi?
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

FxDev

O halde tasarımı aşağıdaki şekilde kitleyelim:

150W tam yükte bir elektronik yük yapıyoruz:

Gerilim -> 3.3V-35V (bu kısım seçtiğimiz mosfete göre değişkenlik gösterebilir) 10mV çözünürlük.
Akım -> Güç oranına göre max 20A, anlık 10mA çözünürlük.
Bilgisayar bağlantısı USB üzerinden olacak yalnız burada USB izolasyon ne olacak düşünmek gerek? Eğer USB izolasyon sıkıntı olur derseniz 232-485 gibi izole bir yola girmek gerekecektir.
Bir adet rotary encoder koyuyoruz.
Soğutucu oranına göre anlık x1.5-2 akım çekilebilir olacak, bu konuda çalışacağız.
Fan, Kutu ve Soğutucu Önerileri şu an için açık, bunlar araştırılacak.
Ekran Gerekli olduğu kesinleşti. Ben Siyah Oled ekran koyalım derim 128x64?
Periyodik Testlere Uygunluk Olacak.
SD Kart ve USB'den Logging imkanı olacak, şimdilik yerlerini koyacağız, ilerisini düşüneceğiz.

Kutu araştırmalarına giriyorum şu anlık, her türlü öneriye aşığım. İçeriye sıkı bir fan ve soğutucu koyacağız.

Bu arada tüm devre için 12V adaptörden çalışması taraftarıyım. Boş yere tasarıma girmeyelim şimdi.

berat23

bence güzel proje. elimden geleni yaparım.

benim böyle bir cihazdan beklentim bir pattern dahilinde çalışması, mesela akım. böylece ben bir cihazın in rush current'ını deneyebileyim mesela.

mistek

Kutu olarak Altınkayanın Masa Tipi Laboratuvar Kutuları güzel duruyor. Soğutucu boyutuna göre sığacak bi kutu olabilir. Ön kapagın plastik olması tuş ekran vs deliği açmak için uygun olur.

boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

FxDev

FxDev

Kutuyu buldum gibi, Altınkaya DT-410 bu iş için iyi gibi, hem iki tane söyleyip bir tane de güç kaynağı yapılır.

Bu arada şu yukarıdakinin fiyatı 525$!

Erol YILMAZ

Bu yük cihazlarının bu kadar pahalı olmasının esprisini bilen var mı?

FxDev

Alıntı yapılan: Allegro - 08 Aralık 2016, 00:19:45
Bu yük cihazlarının bu kadar pahalı olmasının esprisini bilen var mı?

Bence tek olay hassas olcum yapmalarinda.

Bu arada bu proje için TR'de bulunabilecek "Input Offset Voltage" değerleri 1mV altı olan opamp arıyorum. Rail-to-rail olması da avantaj olur. Eğer bulamaz isek Low Offset Opamp boşta yük çekilmesi gibi bir durum söz konusu olabilir.