Proje Önerisi: Elektronik Yük

Başlatan FxDev, 07 Aralık 2016, 12:47:12

mistek

@FxDev MCP6022 uygun. Özdisanda var.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

Tlepsh

Merhabalar,

Elektronik yükü biz fotovoltaik modüllerin akım gerilim karekteristiğini çıkarmada ve farklı şartlarda test etmede kullanıyoruz.

Ben de çalışmalara katılmak ve bir tane de yapmak isterim. Böyle bir çalışma başlattığınız için teşekkürler.

miyago

Çok güzel bir proje. Şimdiden elinize sağlık.

Fakat bir konuda kafam karışık. Acaba burada bahsedilen yük aktif yükler değil mi?.

Aktif, kapasitif(ayarlanabilir) ve indüktif(ayarlanabilir) yük seçenekleri eklenebilir mi? Bu şekilde satılan profesyonel cihazlar var mı onu da bilmiyorum? Motorlarla uğraştığım için aklıma geliştirme amaçlı bir fikir olarak bu geldi.

FxDev

@mistek : O opamp uygun değil bizim uygulamamıza, 5V maksimum besleme diyor. Bize 12V besleme gerek en azından.

@Tlepsh : Ben teşekkür ederim, gerilim düzeyi mosfetimize göre arttırılabilecek. Ben Mosfet olarak TO247 paket IRFP260 düşünüyorum şimdilik, 200V olduğu için PV'lerin rahatlıkla V-I grafikleri çıkarılabilir.

@miyago : O yüklerle bu yükler farklı. Bunu bir reosta gibi düşünebilirsin. Reosta görevini de mosfet gerçekleştiriyor.

Düşük akımlar çok sorun değilse LM358 ile yürüyelim, bugüne kadar 10-20mA'ler benim için sorun oluşturmadı. Yalnız OP07 single supply çalışıyor mu bakmak lazım. TLC272 ile yolumuza devam ediyoruz!
Sırada soğutucu ve fan seçimi var. Kutuyu daha önce belirtmiştim, buna uygun fan da takabileceğimiz bir soğutucu bulmalıyız.

Bunun yanı sıra ekran için önerileriniz nelerdir? 2x8 ya da 2x16 gibi bir ekran mı? Ekran'a bilgileri gömüp işlemciyi şişirmek istemiyorum açıkçası. O yüzden benim önerim 2x16 ile yürümek olur.
Buton VS koymayı hiç düşünmüyorum, butonlu rotary her işi yapabilir. Belki bir adet step yük için gir/çık butonu koyabilirim.

Ön paneli tasarlayacak arkadaş var mı aramızda? Yani nasıl bir kesme biçme işi yapılıyor da kutuya monte ediliyor.

Bir de hiç bir PCB'nin boyutu 10x10cm'i geçmemeli, dolayısı ile ucuza baskı alabilelim.

Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

mehmet

TLC2272 daha iyi olmaz mı?
Sogutucu olarak ta hazır cpu soğutucu
kullanılabilir. Dört uçlu fanı olanlardan. 
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

AsHeS

3v3 besleme altında mosfetler yardımıyla en yüksek akım(150w için yaklaşık 50 A) geçebilecek mi yoksa belirli voltajın altına akım sınırı mı yapılacak  ?

yldzelektronik

Solid works ile tasarım yapabilirim.Nasıl yardımım dokunur?
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

FxDev

Bunu yollar ve mosfetlerin iç dizaynı etkiler. Yalnız gerilim yükseldiğinde koruma amaçlı hemen akım limitini otomatik aşağıya çekmesini eklemek gerek.

@yldzelektronik : Seçtiğim kutu bu: http://www.altinkaya.com.tr/Laboratuvar-Guc-Kaynagi-Kutusu/View-all-products.html

Bu kutuyu seçmemdeki durum iki tane; birincisi soğutucu fan takılacak yer var bu güzel, ikincisi de aynı kutudan bir sonraki aşamada güç kaynağı tapmak istiyorum, yine aynı gösterge ve çıkışları kullanarak bu yüzden kullanılabilir.

Ekran kısmında nasıl bir PCB yapmamız gerekecek, bunun DXF dosyasını şu an senden alabilsek süper olur. Bu bizim ayrıca yönetim kısmımız olacak, yönetim bu yerden sağlanacak.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

seyityildirim

konuyu favorilerime aldım bile.  Tasarım aşamalarında neyin neden yapıldığı açıklanarak yapılırsa çok faydalı bir yazı olacağa benziyor..

berat23

Alıntı yapılan: FxDev - 08 Aralık 2016, 11:44:30
@mistek : O opamp uygun değil bizim uygulamamıza, 5V maksimum besleme diyor. Bize 12V besleme gerek en azından.

@Tlepsh : Ben teşekkür ederim, gerilim düzeyi mosfetimize göre arttırılabilecek. Ben Mosfet olarak TO247 paket IRFP260 düşünüyorum şimdilik, 200V olduğu için PV'lerin rahatlıkla V-I grafikleri çıkarılabilir.

@miyago : O yüklerle bu yükler farklı. Bunu bir reosta gibi düşünebilirsin. Reosta görevini de mosfet gerçekleştiriyor.

Düşük akımlar çok sorun değilse LM358 ile yürüyelim, bugüne kadar 10-20mA'ler benim için sorun oluşturmadı. Yalnız OP07 single supply çalışıyor mu bakmak lazım. TLC272 ile yolumuza devam ediyoruz!
Sırada soğutucu ve fan seçimi var. Kutuyu daha önce belirtmiştim, buna uygun fan da takabileceğimiz bir soğutucu bulmalıyız.

Bunun yanı sıra ekran için önerileriniz nelerdir? 2x8 ya da 2x16 gibi bir ekran mı? Ekran'a bilgileri gömüp işlemciyi şişirmek istemiyorum açıkçası. O yüzden benim önerim 2x16 ile yürümek olur.
Buton VS koymayı hiç düşünmüyorum, butonlu rotary her işi yapabilir. Belki bir adet step yük için gir/çık butonu koyabilirim.

Ön paneli tasarlayacak arkadaş var mı aramızda? Yani nasıl bir kesme biçme işi yapılıyor da kutuya monte ediliyor.

Bir de hiç bir PCB'nin boyutu 10x10cm'i geçmemeli, dolayısı ile ucuza baskı alabilelim.

bence ekran işin en basit olması gereken kısmı. sadece temel voltaj akım güç veya çalışma durumunu gösterse yeter. zaten asıl monitörleme kısmı pc üzerinde olmalı, üzerindeki ekran sadece temel bilgi içerse yeter.

emrah

Alıntı yapılan: seyityildirim - 08 Aralık 2016, 19:03:51
konuyu favorilerime aldım bile.  Tasarım aşamalarında neyin neden yapıldığı açıklanarak yapılırsa çok faydalı bir yazı olacağa benziyor..

hocam ilk sayfada gösterge olarak oled düşünmüşsünüz. bu kutuya göre oled dsplay varmıdır ?
şu kutu da hoş olurdu bence ;http://www.altinkaya.com.tr/Plastik-Laboratuvar-Kutulari/DT-320.html

FxDev

Diger kutuyu secme nedenim fan yerinin olmasi. Daha sonra ayni kontrol kartiyla power supply da yapmayi dusunuyorum.

FxDev

Blok şema hazır, aynı ön karttan power supply kontrolcüsü de yapabilir olacak.
Haftaya hafiften çizimlere başlarız.

F.T

Fırat çok güzel bir çalışma olacak.Bende bu çalışmayı yapmayı istiyorum.Gerçi voltaj ve akım değeri bizim çalışmalarımızda az kalır .Mesela şöyle 100 vdc - 100 amper olsa diye hayal ediyorum. ;) ama yinede temel bir devreden zarar çıkmaz.Güzel olacağını düşünüyorum.Şimdiden teşekkür ettim.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Melih1802

Erezyon makinası için mi kullanacaksın.