Proje Önerisi: Elektronik Yük

Başlatan FxDev, 07 Aralık 2016, 12:47:12

Erol YILMAZ

100vdc olması çıkış transistoru ile ilgili...

100A olması da kaç tane paralel fet kullanacağın ile alakalı.

Temel sistem olduktan sonra eminim o değerlere ulaşmak için Soğutucuya bağlı fet in 4.5 C/W sıcaklık artışını da hesaba katarsaniz  büyükce soğutucu ve paralel fet ler ile olabilir.

F.T

Yok hocam erezyon makinası değil.Bizde herçeşit durum oluyor.Belki bir gün onada lazım olur. 8-)

Allegro hocam doğru söylüyorsunuz.Bende öyle düşünüyorum.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

FxDev

On yuz icin pcb alani belirletebilcek olan var mi?
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

Melih1802

Alıntı yapılan: FxDev - 11 Aralık 2016, 18:58:41
On yuz icin pcb alani belirletebilcek olan var mi?

Hocam DT-410 kullanacaksak 2 plaket kullanacağız, LCD kısmı açılı duruyor.

LCD kartı için alan 115x55
Alttaki düz yüzey için 110x45

FxDev

Iki kart olmasi iyi de olabilir aslinda bir bakacagim yarin. Devre semalari cikti sayilir zaten.

Boyle bir kutu yerine ilk mesajdaki gibi mi yurusek, pcbler 10x10cm yi gecmesin. Ekran vs de ayarlanir bir cizim yapacagim. Kutusuz halledilebilir bu proje sanki.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

Melih1802

Hocam bence işin Profesyonel olması lazım. Bence bunu bir kutuya göre tasarlayalım.

FxDev

Profesyonel is iyi de PCB maliyeti sikinti olacak gibi geldi. Bir devre semalarini ortaya koyalim kutudan soyledim gelince tekrar degerlendirecegim. Ama buyuk ihtimalle kutulu olacak yine.

Erol YILMAZ

Güç katının genişletilebilir olması esnek tasarımlara izin verebilir...

F.T

Alıntı yapılan: Allegro - 11 Aralık 2016, 20:43:04
Güç katının genişletilebilir olması esnek tasarımlara izin verebilir...

Ayrıca kalibrasyon menüsüde iyi olur.En azından güç kısmında değişiklik yaparsak voltaj akım kalibrasyonu yapabilelim.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

kralsam

Alıntı yapılan: FxDev - 09 Aralık 2016, 17:50:13
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Blok şema hazır, aynı ön karttan power supply kontrolcüsü de yapabilir olacak.
Haftaya hafiften çizimlere başlarız.
Hocam yük kısmının aynısını değişken direnç devresi olarak yaptım. Ref girişine SPI DAC bağlamıştım. Oldukça temizdi. Sonuç olarak yaklaşık %10-15 hata yapıyordu diye hatırlıyorum. 10mA sağlayabilecekmiyiz dersiniz?

FxDev

12bit ADC var. 30A desek 7mA cozunurluk cikiyor tabi buna cok guvenmemek lazim o kadarini sens edemeyebiliriz. 7mAx(0.1R/6) dersek 400uV offsetli opamp gerekecek. Sonrasindaki lineerlige de bakmak lazim. Oralara gelelim de bunlari ayarlamak kolay.

Yapacagim tasarimda guc kati degistirilebilir olacak. Kalibrasyon menusu de koyacagim.

Mekanik boyutlar ile ilgileniyorum su an. Kutudan ayrica siparis gececegim pazartesi.

kralsam

Alıntı yapılan: FxDev - 11 Aralık 2016, 21:35:50
12bit ADC var. 30A desek 7mA cozunurluk cikiyor tabi buna cok guvenmemek lazim o kadarini sens edemeyebiliriz. 7mAx(0.1R/6) dersek 400uV offsetli opamp gerekecek. Sonrasindaki lineerlige de bakmak lazim. Oralara gelelim de bunlari ayarlamak kolay.

Yapacagim tasarimda guc kati degistirilebilir olacak. Kalibrasyon menusu de koyacagim.

Mekanik boyutlar ile ilgileniyorum su an. Kutudan ayrica siparis gececegim pazartesi.
Benim tahminim FET'in lineer bölgesinin zamanla değişmesi sorunuydu. Yaptığım devre otomatik test ünitesinde çalışıyordu. Her yıl hata oranı yükseldi.
Neyse bakalım ortaya nasıl bir devre çıkacak. :) Merak ettim doğrusu.

FxDev

Benim devrede PID feedback kontrol vs olacagi icin mosfetler yaslansa da ayni akim akacaktir. Yeterki sens direnclerine bir sey olmasin.

F.T

Melih1802

Alıntı yapılan: FxDev - 11 Aralık 2016, 21:52:33
Benim devrede PID feedback kontrol vs olacagi icin mosfetler yaslansa da ayni akim akacaktir. Yeterki sens direnclerine bir sey olmasin.

MosFet yaşlanmasını bir ara açarmısınız.