pic ile h köprülü tek fazlı inverter

Başlatan KingTiger, 08 Aralık 2016, 00:37:38

KingTiger

arkadaşlar pic ile h köprülü tek fazlı inverter yapmam lazım. köprü ye lamba bırakacam. pot ile lambanın parlaklığı da azalıp artacak şekilde. yardımcı olur musunuz kısa süre içinde yapmam lazım

KingTiger

FxDev

@KingTiger Var var sen de bunu yaptıracak para var mı? Bedavaya projeni yaptır ohhh âlâ memleket.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

Salih

L298 entegresini incele akımı yeterse işini görebilir.

Cemre.

İnverter çıkış gerilimi ne olacak? Tam sinüs inverter mi yapacaksınız?

Biraz bilgi verseniz...

KingTiger

Alıntı yapılan: Cemre. - 09 Aralık 2016, 14:46:41
İnverter çıkış gerilimi ne olacak? Tam sinüs inverter mi yapacaksınız?

Biraz bilgi verseniz...

Sinus değil kare dalga olacak. Lambayı yakacam

KingTiger

Alıntı yapılan: Salih - 09 Aralık 2016, 14:32:38
L298 entegresini incele akımı yeterse işini görebilir.

H köprüsü ile yapmam gerekiyor

KingTiger

Alıntı yapılan: FxDev - 09 Aralık 2016, 08:50:18
@KingTiger Var var sen de bunu yaptıracak para var mı? Bedavaya projeni yaptır ohhh âlâ memleket.

Sen mi yapacaksın

Cemre.

Çıkış gerilimi ne olacak? 220V mu? Trafo kullanacak mısınız?

Ödev sizin, ağzınızdan cımbızla laf alıyoruz, düzgünce anlatırsanız yardımcı olmaya çalışayım.

FxDev

Alıntı yapılan: Cemre. - 09 Aralık 2016, 22:04:15

Ödev sizin, ağzınızdan cımbızla laf alıyoruz, düzgünce anlatırsanız yardımcı olmaya çalışayım.

@Cemre. ne için uğraşıyorsun kendi içinle uğraş, yeni teknolojiler öğren. Adam gününü gün etmiş, gelmiş son gün proje dileniyor. Yüzüne bile bakmayacaksın!
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

Salih

KingTiger

Alıntı yapılan: Cemre. - 09 Aralık 2016, 22:04:15

Lamba yakacam dediğim için 220 volt dememe gerek yok diye düşündüm. Trafo kullanmayacam. Pwm ler ile kare dalga olacak. Tek fazlı inverter, pwm ler pic kontrollü ve pic e bağlı pot ile lambanın şiddetini ayarlamam gerekli

KingTiger

Alıntı yapılan: FxDev - 09 Aralık 2016, 22:14:02
@Cemre. ne için uğraşıyorsun kendi içinle uğraş, yeni teknolojiler öğren. Adam gününü gün etmiş, gelmiş son gün proje dileniyor. Yüzüne bile bakmayacaksın!

Kim diyor son gün diye? Derse gidiyorum gün içinde. açıkça yazdım zaten herşeyi. Pic ile pwm kontrollu tek fazlı inverter. Lamba yakacam. Pic e bağlı pot ile de lambanın şiddetini ayarlamam istendi

Cemre.

Trafo kullanmayacağınızdan emin misiniz?
Ödev olarak 200-300V DC bara gerilimi ile oynamanıza izin vereceklerini pek sanmıyorum. Var mı elinizde böyle bir kaynak?

Hardware PWM üretebilen bir MCU seçin. Pot da olacaksa tavsitem 16F88 kullanabilirsiniz. Hem ADC hem HW PWM mecvuttur.

Mosfetleri sürecek sürücü entegre edinin. Tavsiyem IR2101 olabilir. 600V'a kadar çalışabiliyor demiş datasheet, ben de inverter ödevimde bunu kullandım sorunsuz. Yalnız ben ödevimde 12V gerilimi anahtarlayarak trafoya uyguladım ve çıkıştan 220V elde ettim. Benimki kare dalga değil tam sinüs idi.

Şimdilik bu kadar bilgi yeterli.

Aşağıdaki şema benim kullandığım ve sonuç aldığım şemadır. Yazılımı konusunda yardımcı olabilirim ancak hazır beklemeyin..

KingTiger

Alıntı yapılan: Cemre. - 10 Aralık 2016, 01:15:31
Trafo kullanmayacağınızdan emin misiniz?
Ödev olarak 200-300V DC bara gerilimi ile oynamanıza izin vereceklerini pek sanmıyorum. Var mı elinizde böyle bir kaynak?

Hardware PWM üretebilen bir MCU seçin. Pot da olacaksa tavsitem 16F88 kullanabilirsiniz. Hem ADC hem HW PWM mecvuttur.

Mosfetleri sürecek sürücü entegre edinin. Tavsiyem IR2101 olabilir. 600V'a kadar çalışabiliyor demiş datasheet, ben de inverter ödevimde bunu kullandım sorunsuz. Yalnız ben ödevimde 12V gerilimi anahtarlayarak trafoya uyguladım ve çıkıştan 220V elde ettim. Benimki kare dalga değil tam sinüs idi.

Şimdilik bu kadar bilgi yeterli.

Aşağıdaki şema benim kullandığım ve sonuç aldığım şemadır. Yazılımı konusunda yardımcı olabilirim ancak hazır beklemeyin..

Hocam sordum arkadaşıma trafo kullanmaya gerek yok dedi. Aynı şekilde bir hocaya da sordum o da trafo gerek yok dedi. Lamba yakacağım için kare dalga pwm sorun olmuyor. H köprüsünde ki fetler veya transitorler sıralı iletim yapacak alternatif akım böyle oluşacak dedi hoca. 12 volt dc ile yapmayı düşündüm. 12 volt dc ve h köprüsü. Pic den 2 pwm. 18f4550,var bende. Böyle olmaz mı