canbustan gelen verileri modbusa

Başlatan crasftsman, 08 Aralık 2016, 17:04:21

crasftsman

İYİ GÜNLER canbustan gelen verileri modbusa, modbustan gelen verileri can busa cevirmek istiyorum .yararlanabilecğim kaynaklar hakkında bilgi verebilir misiniz .nerden başlamalıyım?

FxDev

Modbus ile Canbus protokolleri birbirine uymaz.
Ama belirli bir ID'ye belirli dataları göndermek için Modbus'tan Can'e ve Can'den de şu ID'den şu bilgiler geldi demek için Modbus'a aktarım yapılabilir.

Bir uygulamada bu şekilde yapmıştım.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

crasftsman

ıdleri tutması lazım tamam
1. ama bilgileri nasıl cevireceğiz? yani ikisininde gönderdiği datalar farklı canbustan gelen verileri   micro işlemci yardımıyla  işleyip modbusa cevirmek lazım?
2. hiç bilmediğimiz bir işlemcinın ıdsini bulabilir miyiz ?(canbusta)
3. yaptığımız iş ne kadar uygun  calısabilir ?

FxDev

Zamanında, eski çalıştığım şirkette, kendime CAN Analyzer yapmıştım, o kadar sık kullandım ki, herhalde yapmasaymışım bir çok problemimi özellikle sahada çözemezdim.
İlk 5 sayfada 9 adet farklı ID'den gelen datalar gözüküyor. 5 sayfada 45 farklı ID ve data demek. Değişimler oradan izlenebilir.
Sonra detay gösterim sayfası var, oradada datanın geliş periyodu gözüküyor ve FIFO şeklinde her data değişiminde son 8 data gösteriliyor.
Ve tanıtım.

Aynı cihazda izole RS485'te var dolayısı ile istediğim ID'yi Modbus üzerinden loglayabiliyorum.

Can/Modbus çevirici başka türlü nasıl olur bilmiyorum.

Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

crasftsman

hocam gercekten güzel  yapmışsınız .biz bunu nasıl alabiriz yada nasıl yapabiliriz buna benzer (yaparsam muhteşem olur) ,elimde rohde schwarz hmo 3004 serisi osiloskop var biraz baktım cok ınceleyemedim ama can analizeri var   ordanda yapabileceğimi düşünüyorum .ama yine de kendi yaptıgımız devre daha iyi olur dıye düşünüyorum :)

FxDev

Dosyalarınu vs. paylaşmam ticari olarak etik olmayacaktır yalnız ilgili ürünü alabileceğiniz eski şirketimin bilgilerini size verebilirim.
İlgili ürüne Can Gösterge isteyerek ulaşabilirsiniz. Çalışacağınız CAN Baud rate'ini söylerseniz ona göre değişiklikler yapacaklardır.

http://enkoelektronik.com/

skara1214

Baudu 200 khz secmendeki sebep piyasa şartlarında mantıklı değer o mu ? Yoksa1 M bauda kadar haberleşmeye izin veriyor
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

FxDev

Bir çok neden var, şu an 200 seçtim ama 250k, 1M seçtiğim uygulamalar da oldu.

crasftsman

tamam hocam  id yi çozduk diyelim sonraki adım  gelen dataları mı çözmek mi ? ve modbus var ?

FxDev

İşlemcide CAN filtresi kullanmayacaksın, Modbus'ta sayfa yapısı oluşturabilirsin. İlk sayfada gelen ID'ler olur, ikinci sayfada ise istediğin ID'nin datalarını çekersin.

Önce Modbus'ı kullanmaya çalış. Bak ben burada bir kaynak verdim yararlanabilirsin: http://www.firatdeveci.com/petit-modbus-kucuk-ama-dev/

crasftsman

http://www.elektronik-keller.de/index.php/projekte/stm32/stm32-can bu tarz bir şey işimizi görür diye tahmin ediyorum ne dersiniz fxdev hocam

FxDev

Aslında benim ekranda yaptığımı kendisi kod içerisinde yapmış güzel de olmuş. CAN Analyzer çok zor bir şey değil, işinizi görüyorsa o linktekini yapabilirsiniz. Yalnızca tek önerim, kritik bir sistem koklanıyorsa mutlaka ama mutlaka izolasyonlu bir şekilde bunu yapın, kritik sisteme zarar vermeyin sonra.