Code::Blocks, Eclipse vb

Başlatan muhittin_kaplan, 09 Aralık 2016, 09:36:31

muhittin_kaplan

Şu ana kadar "biz debug yapıyoruz paralı olmayacağız" diyen, önce insanların yardımıyla em::blocks olup, sonra adını değiştirip em::bitz yapan ve en sonunda bazı modülleri (debug esnasında çevresel üniteleri görmemizi sağlayan svd dosyasını üye olmadan alamıyor yada projeye tanıtamıyorsunuz. Birkaç yöntemle hallettim ama midem bulandı bir kere)yıllık 49evroya bağlayan bir ide artık EM::bitz. Muhtemelen yavaş yavaş herşeyiyle ücretli olacak.
Seçeneklerimiz Arasında Coide de vardı Oda yok. Bu gösteriyorki GCC+IDE işini kendi başımıza çözmemiz gerekiyor.

https://www.codeproject.com/tips/601093/creating-stm32-microcontroller-project-in-code-blo

http://www.st.com/en/development-tools/sw4stm32.html

aclipse+GCC (dün gece epey ilerledim ama openOCD yi bir türlü halledemedim. Çalışacağız.)

a.zorba

hocam sayenizde ben de artık 32f103 ufak tefek birşeyler yapabiliyorum . en önemli kriterlerden biri pc yi kasmamalı  sen git ben geliyorum olmamalı embitz bu konuda iyi idi . ortaya güzel bir program çıkartın da onu kullanalım.
Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.

muhittin_kaplan

Hala Kullanılır EmBitz, ama debug esnasında RCC yi Gpıo ları vb çevresel üniteleri görmek gereği duymuyorsanız embitz e devam (taki tüm özelliklerine para isteyene kadar)
Ama 49Avro/yıllık para vereceksem VisualGDB vb gibi seçenekler çoğalıyor.

yldzelektronik

Abi ben de true studio deniyorum şu sıralar.Eclipse işi olursa daha hoş olur sanki.
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

muhittin_kaplan

AsHeS

Eclipse ve onun yancıları olan eklentiler genelde dili Türkçe olan PC'lerde sıkıntı çıkarıyor. Bu sebeple evde kullandığım bilgisayar bile ingilizce olarak çalışıyor. Buna dikkat etmek elzem olabilir.

AsHeS

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 09 Aralık 2016, 10:05:27
Hala Kullanılır EmBitz, ama debug esnasında RCC yi Gpıo ları vb çevresel üniteleri görmek gereği duymuyorsanız embitz e devam (taki tüm özelliklerine para isteyene kadar)
Ama 49Avro/yıllık para vereceksem VisualGDB vb gibi seçenekler çoğalıyor.
Bu ifade tam doğru değil abi arm'ın sitesinden SVD dosyalarını indirip projeye gösterebiliyorsun.

muhittin_kaplan

Onu Yaptım Hocam, Yukarıda belirtmiştim. svd dosyayı tanıtabiliyoruz, embitz in proje dosyasına ekleyebiliyoruz. ama.. iki gün sonra ne yapacağı belli olmaz bu arkadaşın.

MrDarK

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 09 Aralık 2016, 12:15:42
Onu Yaptım Hocam, Yukarıda belirtmiştim. svd dosyayı tanıtabiliyoruz, embitz in proje dosyasına ekleyebiliyoruz. ama.. iki gün sonra ne yapacağı belli olmaz bu arkadaşın.

2 yıldır herhangibir olumsuz yanını görmedim arkadaşın bilginize :) Ticketlarlada ayrıca tek tek ilgilenmesi güzel bişey.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

muhittin_kaplan

Hocam iyi olabilir ama bu "para verin" tavrını değiştirmiyor.o ticketlerle geldi biryerlere.
"Bu iyi olmamış" cevabımdan sonra "isteyenler hızlıca uzaklaşsın diye forum yapacağım" demeside ayrıca iyiliği.

AsHeS

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 09 Aralık 2016, 12:15:42
İşleri büyütür full paralıya geçer o ligde yarışmak ister açıkçası şirketim olsa almam hobici olsam yine almam.
Kötü olarak düşündüğümüz şeyler bizi tam çözüme de götürebilir mesela Eclipse + GCC + OpenOCD :). Bu haliyle benim için en kötü yanı ST'nin HAL liblerini direkt include ediyor ki ben hiç sevmiyorum onları bu sebeple silip StdPeriphLib i eklemek can sıkabiliyor :( .

Cemre.

Alıntı yapılan: CoDeR - 09 Aralık 2016, 13:30:34
hocam eclipse.ini dosyasının içine şunları ilave edip Türkçe olarak devam edebilirsin..

-nl en_US
-Duser.timezone=Europe/Istanbul

ben TrueStudio yu halledip forum a gerekli şeyleri bıraktım.. TrueStudio da eclipse + GCC tabanlı hatta içinde "GNU ARM Eclipse" plugininide koymuşlar.

yok eğer ille eclipse ile kendi ARM geliştirme ortamımızı yapalım diyorsanız, OpenOCD falan destekli ben en geç haftaya forum da anlatırım..

@CoDeR hocam, dün gece @muhittin_kaplan hocamla birlikte ben de ayrıldım EmBitz forumundan, aşağıdaki linkten konuya ulaşabilirsiniz.
Eclipse+GCC ortamı oluşturup bağımsız olmayı ben de çok istiyordum ancak Eclipse benim bilgisayarımı biraz yoruyor. Bu konuda bana bir öneride bulunabilir misiniz?

https://www.embitz.org/forum/thread-714.html

Cemre.

Alıntı yapılan: CoDeR - 09 Aralık 2016, 15:39:45
@Cemre.

hocam eclipse java ile yazıldığı için CPU ve memory gereksinimi fazla.. önerebileceğim şey hızlı bir işlemci ve tercihen 16 GB RAM..  :)

Yani bu iş, Core2Duo 2GHz işlemci ve 667mhz 4GB ram ile olmaz diyorsunuz ;D ;D
Peki linux tarafında da durum aynı mı? Daha performanslı çalışması gibi bir durum sözkonusu olur mu?

Bir soru daha,
SBC üzerinde ubuntu vs gibi bir linux dağıtımı ile ARM programlamak istesem kullanmam gereken IDE yine Eclipse mi olacak?

@CoDeR hocam yanıt için teşekkürler bu arada.

muhittin_kaplan

Hocam Konu üzerindeyiz, beklemedeyiz.

yldzelektronik

Alıntı yapılan: CoDeR - 19 Aralık 2016, 15:51:18
ben de kimsenin ilgisi yok diye ağırdan alıyordum, ilgi var ise hızlandırayım..

Ben de merakla bekliyorum.Dün biraz Stm32f103 ile cubemx üzerinden hal lib ile roje oluşturup derledip ve sorunsuz debug yapılabiliyor.
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.