TRUE RMS ölçümleme için neler söylersiniz?

Başlatan cevat1, 09 Aralık 2016, 14:50:26

cevat1

Arkadaşlar merhaba,

True RMS ölçümlemeyi iyice anlamak istiyorum. Okudum pek bir şey anlamadım. Konunun özeti aşağıda açıklanmış ta...

(Rms olcu aletleri bir peryod boyunca gerilimin karesinin integralini alir ve karekokunu bulur. Ardindan bunu peryod suresine boler ve bu elde ettigi sonucu gosterir.

Siradan olcu aletleri ise voltajin tepe degerini direncli basit bir gerilim bolucu ile 1.41 e boler ve bolunmus degeri gosterir.

Dolayisi ile siradan olcu aletleri sadece sinus dalga sekline sahip gerilimleri dogru olarak olcer.)

Ben bu yazıdan ne anlamalıyım. Ya da
yazı ne anlatıyor da, ben anlamadım...

Yardımcı olacaklara teşekkür ederim.

Zoroaster

Seytan deliginden kacti.

Erol YILMAZ

True RMS, terimindeki "True" ölçülmüş veri olduğunu işaret eder.

True RMS formülünü biliyorsan gerisi bol bol örnekleme.

yesilu

Misal üzerinden gidersek tepe değeri 50v, doluluk oranı %50 olan kare dalgayı true rms olan ve olmayan aletlerle ölçersek ne görürüz? (tepe değerini ölçebilmek için osiloskop şart mı yoksa bu iki tür cihazdan biri bunu ölçer mi)

Sozuak

True RMS demek ölçülen değerden alınan örneklemelerle hesaplanarak işlem yapıldığını gösterir.

True rms ölçü aletleri çeşitli periyodik dalga şekilli gerilimleri ölçüp hesaplayarak  değeri gösterirken kullanılan sisteme göre 1-2 mhz frekanslara kadar da ölçüm yapar doğru şekilde

True rms olmayan ölçü aletleri saf sinüs ve 100 hz ye kadar rms değerlerini doğru gösterir yada kabul edilebilir bir hata oranı ile gösterebilir

Bahsettiğiniz kare dalga için true olmayan rms ölçümünde %10 fazla ölçer demiş fluke firması. Sinüs dışındaki çeşitli formlardaki periyodik  dalga şekilllerinde de - %5-40 gibi hatalı ölçüm olabiliyormuş.