phototriac ile triac nasıl kontrol edilir?

Başlatan orangutard, 09 Aralık 2016, 23:02:23

orangutard

Merhaba,
Aşağıdaki resimdekine benzer bir devrem var, S21ME6 (SHARP, Phototriac Coupler), M1661S (TRIAC 16A.) ;

Tahminim devrenin sadece aç-kapat mantığında çalıştığı, benim ihtiyacım olan ise bu devre ile Arduino yardımıyla ayrı bir SMPS güç ünitesini dimlemek, mümkün müdür?

Melih1802

Opto nun led' ini Transistör ile PWM yaparak kontrol edersen evet.

HeCToR

SMPS güç ünitesinin dimlenme özelliği varsa tabiki smps input çalışma voltaj aralığı nedir ? kullanacağın smps nedir ?
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir

orangutard

Teşekkürler, peki kontrol sinyali olarak maksimum frekans nasıl olacak? 50Hz mi? AC PWM ile nasıl kontrol edilir bilemedim.

orangutard

Alıntı yapılan: HeCToR - 10 Aralık 2016, 00:46:32
SMPS güç ünitesinin dimlenme özelliği varsa tabiki smps input çalışma voltaj aralığı nedir ? kullanacağın smps nedir ?

LM2577 devresi.

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

orangutard

Alıntı yapılan: mehmet - 10 Aralık 2016, 04:59:02
:o

Ilk gonderide smps dedigim icin bozmadim, buck-boost converter da bir yerde guc unitesi sayilir diye dusundum.

Bu triac devresi ile lm2577'nin cikis akimini azaltip yukseltme imkanim var mi?

Mucit23

Bu Zero Cross triyak sürücülerini anlamıyorum. Yapı olarak sıfır geçişinde triyağı ateşlediğini biliyorum. Ama bir AC kıyıcı yapılacaksan buna neden ihtiyaç olsun. Zaten ama sıfır geçişinden belirli bir süre sonra triyağı ateşlemek. Burada Zero Cross triyak sürücünün ledine 1KHZ pwm uygularsak sistem nasıl çalışır? AC kıyıcı yapacaksak bu zero cross triyak sürücü iş görürmü. Bunu anlatabilecek olan var mı?

Cemre.

Alıntı yapılan: Mucit23 - 10 Aralık 2016, 11:19:19
Bu Zero Cross triyak sürücülerini anlamıyorum. Yapı olarak sıfır geçişinde triyağı ateşlediğini biliyorum. Ama bir AC kıyıcı yapılacaksan buna neden ihtiyaç olsun. Zaten ama sıfır geçişinden belirli bir süre sonra triyağı ateşlemek. Burada Zero Cross triyak sürücünün ledine 1KHZ pwm uygularsak sistem nasıl çalışır? AC kıyıcı yapacaksak bu zero cross triyak sürücü iş görürmü. Bunu anlatabilecek olan var mı?

Ben deneyimlediğim kadarıyla söyleyeyim, Zero Cross özelliği olanlar AC kıyıcıdan ziyade, AC'yi bir röle gibi (bkz Solid State Relay) anahtarlamak için kullanılıyor. Bu arkadaşların çıkışı, kıyılmış bir AC sinyalden ziyade misal şebeke ile çalışıyorsanız anahtarladığınız andan itibaren sinus formunda oluyor. Misal hassas ve kıyılmış AC sinyale uygun olmayan bir cihazınız varsa bunu anahtarlamak-açıp kapatmak için Zero Cross özellikli opto triac kullanmak gerekiyor.

Ancak eğer kıyıcı yapmak istiyorsanız aksine bu özelliğin OLMAMASI gerekiyor. Çünkü siz iletime geçirmek isteseniz bile Zero Cross özellikli olanlar triac'ı ateşlemek için bir sonraki sıfır geçişini bekleyecekler.

En önemli farkları bu diye biliyorum.

Tabii bir datasheet ile teyit etsek daha iyi olur. Zamanım olunca ilgilenirim hocam.

Salih

Bence SMPS'yi neden dimleme ihtiyacı ortaya çıktı,
-çünkü normal bir işlem değil-
oradan başlamak lazım.

papsukkal

2577 nin çıkışı DC olmayacak mı? triac nasıl kesime gidecek? Kıyıcı devrelerinde Triac tetiklendikten sonra AC sinyalin zero noktasında kesime gider ve istenilen noktada yeniden sürülür. DC sinyalde bir defa tetiklendiğinde sürekli iletimde kalacak.

Yada ben konuyu mu anlamadım  ???