PLC S7 de Asansör projesi.

Başlatan mr.selim, 10 Aralık 2016, 23:51:49

Melih1802

3) Kat kapı(lar)ı açıkken hiçbir çağrı işlem görmeyecektir.

mr.selim

Alıntı yapılan: Melih1802 - 11 Aralık 2016, 17:55:14
3) Kat kapı(lar)ı açıkken hiçbir çağrı işlem görmeyecektir.

Evet hocam öğretici olsun teşekkür ediyorum. Şimdi çoğunu anladım da ikinci kısımda biz biz kapıları kontrol ederken aynı kapıları 3. kısımda neden kontrol ettik ? X1 ile X21 in farkı nedir hocam onları tam anlamadım yani.

Melih1802

Kat sayısına azalttım. Adlandırmaları düzelttim.

mr.selim

Alıntı yapılan: Melih1802 - 11 Aralık 2016, 21:00:27
Kat sayısına azalttım. Adlandırmaları düzelttim.

Hocam birşeyi anlamakta zorlanır oldum. ikinci kısımda kapılar kapanmalı tamam ve motor 3 e gidiyor. Ordakiler ( x3 izasındakiler ) Kat sensörleri değil mi ? mesela 1. kat dan 3 e giderken o sensörler tek tek aktif olucak (1.katta görüldü gidiyor, 2. katta görüldü gidiyor ve 3. katta ) ve bunları kapalı kontak yaptık. Senörü görünce burası açılıcak ve bu motor durmayacak mı ?

Hocam ben kat kapısı ile kabin kapısını çözememişim ki daha pardon . Bunca yıldır asansörde tek kapı gördüğüm için tuhaf geldi bir an. Devam edebiliriz.

Melih1802

4) Üst sınır sensörü ve/veya alt sınır sensöründen alarm geldiğinde hiçbir çağrı işlem görmeyecektir.

Alt ve Üst Limit switch ler eklendi,

Örnek olarak kullandığım DELTA PLC de 8 giriş 5 çıkış var. Bu sebeple X0 dan Y4 e kadar tek CPU modülü üzerindeki Giriş ve Çıkışları Kullanabiliyorum. 2. Modüle geçtiğimde Giriş ve Çıkışlar X20 ve Y20 den sonra kodlanabiliyor. Bunun böyle olmasının sebebi, bir başka modelde 16 Giriş ve 16 çıkış olduğundan OCTAL sayı sistemine göre "20" den sonra başlıyor.

mr.selim

Alıntı yapılan: Melih1802 - 11 Aralık 2016, 21:45:37
4) Üst sınır sensörü ve/veya alt sınır sensöründen alarm geldiğinde hiçbir çağrı işlem görmeyecektir.

Sanırım viraja girdik.

mr.selim

Alıntı yapılan: Melih1802 - 11 Aralık 2016, 21:45:37

Örnek olarak kullandığım DELTA PLC de 8 giriş 5 çıkış var. Bu sebeple X0 dan Y4 e kadar tek CPU modülü üzerindeki Giriş ve Çıkışları Kullanabiliyorum. 2. Modüle geçtiğimde Giriş ve Çıkışlar X20 ve Y20 den sonra kodlanabiliyor. Bunun böyle olmasının sebebi, bir başka modelde 16 Giriş ve 16 çıkış olduğundan OCTAL sayı sistemine göre "20" den sonra başlıyor.

Ekstra bilgi için teşekkür ederim hocam. Octal olayını tahmin edemedim rastgele 20 dediniz sandım. Birşey daha öğrendim bugün baya kârdayım diyebilirim.

Melih1802

5) Her katta aşağıya ve yukarıya çağırma butonları olacak. Ne tarafa gidilecekse o butona basılacak. (0. ve 3. katta tek buton)

Adım 1, Zemin çağırma,

Not: Arkadaşlar yazmış olduğum PLC kodu sadece yol göstermek mantığı ifade edebilmek içindir.
Program Asansör kullanıma uygun olmayabilir.

mr.selim

Alıntı yapılan: Melih1802 - 11 Aralık 2016, 22:51:41
5) Her katta aşağıya ve yukarıya çağırma butonları olacak. Ne tarafa gidilecekse o butona basılacak. (0. ve 3. katta tek buton)

Adım 1, Zemin çağırma,

Not: Arkadaşlar yazmış olduğum PLC kodu sadece yol göstermek mantığı ifade edebilmek içindir.

Kesinlikle. Öğrenme amaçlı bir konu zaten ne kadar gerçekçi olursa o kadar iyi benim için ancak %100 asansöre uygun da olmasına gerek yok. Takipteyim heran hocam güzel gidiyoruz şuan için.

mr.selim

Alıntı yapılan: Melih1802 - 11 Aralık 2016, 22:51:41

Adım 1, Zemin çağırma,

Hocam ilk başta 3. kata çıkarken kullandığımız x0,1,2,3 ü tekrar zemine çağırırkende kullanmamız gerekmez mi ? Sonuçta orda da tüm kat  ve kabin kapılarının kapalı olma koşulu olucak. X0,1,2,3 ü benim anladığım kabin kapısıydı. Ben mi anlayamadım burayı yoksa.

Melih1802

Adım 2: Asansör zeminde ise, 1. kattan çağrılırsa YUKARI çıkacak.

Melih1802

Alıntı yapılan: mr.selim - 11 Aralık 2016, 23:03:24
Hocam ilk başta 3. kata çıkarken kullandığımız x0,1,2,3 ü tekrar zemine çağırırkende kullanmamız gerekmez mi ? Sonuçta orda da tüm kat  ve kabin kapılarının kapalı olma koşulu olucak. X0,1,2,3 ü benim anladığım kabin kapısıydı. Ben mi anlayamadım burayı yoksa.

Soruyu doğru anladıysam, eğer kullanırsak ara ilk kata geldiğinde durur.

mr.selim

Alıntı yapılan: Melih1802 - 11 Aralık 2016, 23:26:53

Adım 2: Asansör zeminde ise, 1. kattan çağrılırsa YUKARI çıkacak.

Her kat için yukarı gelme, aşağıya gitme durumlarını incelemeye başladık sanırım. şimdi ağaşıya geçiyoruz.

mr.selim

Alıntı yapılan: Melih1802 - 11 Aralık 2016, 23:32:34
Soruyu doğru anladıysam, eğer kullanırsak ara ilk kata geldiğinde durur.

O girişler kabin kapısı değil mi hocam. o kısım biraz açarsanız sevinirim kafam orda takıldı biraz. 3. kata çıkarken tüm kabinleri ve tüm kat kapılarını kapattık da çıktık. Ama diğer katlar için sadece kat kapılarını kapattık. Ben mi yanlış anladım ?

Melih1802

Akşam bir kontrol gerçekleştiririm. Aynı anda birkaç iş yapınca atlayabiliyorum.