Biofeedback insanın odaklandığını vs anlayacak sensör?

Başlatan Firzen, 13 Aralık 2016, 20:40:10

Firzen

Merhabalar;

Bir projemde kullanmak için sistemden biofeedback almak istiyorum. Bunun için insana çeşitli sensörler bağlayabiliriz ama ben sadece odaklandığı veya dikkati dağılıp dağılmadığı ile ilgileniyorum. pulse oksimetre vs yeterli olur mu ? Yoksa gözleri de hesaba katıp mı yapmam lazım tam işi çözümleyemedim.

Yardımlarınız için Teşekkürler Şimdiden...
University of Idaho                                  Postdoctoral Fellow

Firzen

Firzen

Alıntı yapılan: Melih1802 - 13 Aralık 2016, 21:51:01
Ekonomik olanları da var :)
http://www.robitshop.com/index.php?B=Arama&Arama=sensor&Kid=330

İşte demek istediğim bu yani kalp verileri ile kişinin odaklaıp odaklanmadığını anlayabilir miyim?

Melih1802

Üstad bunu bilemeyeceğim ama küçük bir araştırma yaptım umarım faydası olur.
https://hci.cc.metu.edu.tr/tr/goz-izleme

gumush

Dikkati yada odaklanmayi olcen bir yontem yoktur. Ancak eeg ile yuksek dogrulukta tahmin edilebilir. Eeg kayitlari olcukca hassas ve islemesi zor kayitlardir , emotiv neurosky gibi firmalar buradan nn ile siniflandirma yaparak bu verileri bize sunarlar , bunun disinda bu derecede guvenilir bir yontem yoktur. ancak yuksek hizli kameralar ile bir niraya o daklanildiginda degisen yuksek hizli goz hareketleri takip edilebilir , deri iletkenligi ilede benzer calismalar var.
sakincasi yoksa projenin yerini ve suresini ogrenebilir miyim ? ( akademik amacli bir proje ise neuroskyi bir sure odunc verebilirim )
Hikmet Gumus  izmir

trgtylcnky

Hani şu "odaklanıp topu ittirme" oyunu var ya. Bir araştırmada topu rastgele hareket ettirmişler ama kullanıcılar gerçekten odaklanıp ittirdiğini sanmış. Yani odaklanma ölçülse bile bu ölçümün doğruluğunu tespit edemiyorsunuz.

Firzen

Alıntı yapılan: gumush - 14 Aralık 2016, 07:58:55
Dikkati yada odaklanmayi olcen bir yontem yoktur. Ancak eeg ile yuksek dogrulukta tahmin edilebilir. Eeg kayitlari olcukca hassas ve islemesi zor kayitlardir , emotiv neurosky gibi firmalar buradan nn ile siniflandirma yaparak bu verileri bize sunarlar , bunun disinda bu derecede guvenilir bir yontem yoktur. ancak yuksek hizli kameralar ile bir niraya o daklanildiginda degisen yuksek hizli goz hareketleri takip edilebilir , deri iletkenligi ilede benzer calismalar var.
sakincasi yoksa projenin yerini ve suresini ogrenebilir miyim ? ( akademik amacli bir proje ise neuroskyi bir sure odunc verebilirim )
Akademik amaçlı da şuan tasarım aşamasında. Leap Motion üzerinden kontrol tasarımı yapacağız ama denek bu olaya ne kadar ilgili onu bilmiyoruz o veriler için sormuştum.

EEG verileri ile odaklanma konusu olur diyorsanız bende bu yöntemi deneyeyim o zaman

gumush

Tamamdir , adres bilgilerini veririsen gonderebilirim. Ancak kullanim sonrasinda geri gondermeni rica edecegim :)

Hikmet Gumus  izmir

Firzen

Alıntı yapılan: gumush - 14 Aralık 2016, 14:05:23
Tamamdir , adres bilgilerini veririsen gonderebilirim. Ancak kullanim sonrasinda geri gondermeni rica edecegim :)

Teşekkürler hocam hele bir kesinleşsin size haber veririm :)

cann

eeg den başka yöntem amacınıza uygun değil, örneklerde gördüğünüz yüksek fiyatlı tek kanal araçlar ise hiç bir anlamlı kayıt vermez. bunlar tamamen göz boyama. avrupa amerikada çocuk ve gençler için eğlenceli malzemeler, bilimsel kullanılması mümkün değil.
en az 8 kanal eeg, 2 kanal emg kullanmanız gerekir. yazılımı yapacaksanız, artefaktları bilmeniz ve reject edebilmelisiniz, ayrıca filtreler ve Fourrer dönüşümü ve spektral analız yapabilmelisiniz, yazılım olarak. bunun dışında yapılacaklar kağıt üstünde usulen başarılı proje olur.
eeg öğrenme ve yorumunda yardıma ihtiyacın olursa her zaman danışabilirsin.

Firzen

Alıntı yapılan: cann - 14 Aralık 2016, 21:45:46
eeg den başka yöntem amacınıza uygun değil, örneklerde gördüğünüz yüksek fiyatlı tek kanal araçlar ise hiç bir anlamlı kayıt vermez. bunlar tamamen göz boyama. avrupa amerikada çocuk ve gençler için eğlenceli malzemeler, bilimsel kullanılması mümkün değil.
en az 8 kanal eeg, 2 kanal emg kullanmanız gerekir. yazılımı yapacaksanız, artefaktları bilmeniz ve reject edebilmelisiniz, ayrıca filtreler ve Fourrer dönüşümü ve spektral analız yapabilmelisiniz, yazılım olarak. bunun dışında yapılacaklar kağıt üstünde usulen başarılı proje olur.
eeg öğrenme ve yorumunda yardıma ihtiyacın olursa her zaman danışabilirsin.
Teşekkürler ama bu kadar kapsamlı bir detay gerekli ben sadece bir fitness point üzerinden takip etmek istiyorum. Yani asıl amaç veri toplama değil gerçekten odaklanmaşsa insanı otonomdan çıkarmak bu kadar :)