Soğuk buhar cihazı - ultrasonic cleaner

Başlatan Zoroaster, 14 Aralık 2016, 21:10:46

Zoroaster

Oynamak için ucuzundan soğuk buhar aleti aldım. 24v verince sudan soğuk buhar fışkırtıyor.

Daha sonra su kabının içine bulaşık deterjanı koyup piezonun önüne (suyun püskürtüldüğü yola)
metal nesneler falan koydum. Ancak hissedilir bir temizleme işlemi göremedim. Çelik cetvel üzerine permanent kalemle çizdiğim çizgiler bile olduğu gibi duruyor.

Soğuk su buharı üreten bu aleti ultrasonik temizlemede kullanamazmıyım?

Parmağımı suyun püskürtüldüğü hat üzerine koyarsam korkunç bir sızı hissediyorum.

Cihaz yaklaşık olarak güç kaynağından 42w güç alıyor.
Seytan deliginden kacti.

certy

Soğuk buhar aletinin ultrasonik temizlemede kullanılıp kullanılamayacağını bilmiyorum ancak şöyle bir şey var ki ultrasonik temizleme aletine su koyunca buhar çıkmıyor. Acaba transdusere uygulanan sinyalın frekansı - dalga şekli ile alakalı olabilir mi?
TA1USS

Fixxer

Piezoelectric'e uygulanan 1.6 Mhz lik frekans, piezo üzerinde bir salınıma neden oluyor. Bu salınımdan dolayı üzerinde bulunan su, partiküllerine ayrılmış oluyor. Ortalama olarak; 0.3 ila 3 mikron arasında olan bu partiküllerin en küçük olanları havada yaklaşık 3-4 saat asılı kalabiliyor. Geriye kalan küçük partiküller ise ağırlıklarından dolayı ya yere düşüyor, ya da başka bir yere çarparak yoğuşuyor. Yani, sizin temizleme yapabilmeniz için suyu parçalamayacak seviyedeki en uygun frekansı belirlemeniz gerekiyor. Şimdi bir bakayım dedim ve 40 khz seviyelerinde çalıştırıyorlar. Tabi, uygulama şekilleri de aynı değil. aşağıya bir de link ekliyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=Y0rHNPT8Kn4

ayrıca, suyun içerisine suyu ağırlaştıracak başka sıvılar karıştırırsanız su atomize olmayacaktır.

...............................

Melih1802

Frekansın 1.6MHz olduğuna eminmisin.  Bana çok yüksek geldi.

Zoroaster

Benim kullandığım soğuk su buharı üreticiyi suyun içine daldırdığınızda ve yüzeyden yüksekliğini ayarladığınızda sanki suyun içinden hartımla tayzikli su fışkırtıyormuşunuz gibi su yüzeyin üstüne çıkıp 1 kaç cm lik bir fışkırma oluyor. Fışkıran suyun en uç noktasında da yoğun bir sis oluşuyor.

Eğer parmağınızı bu fışkıran su yolu üzerine tutarsanız inanılmaz bir sızlama oluyor. Metal vs yaklaştırınca bir etki gözleyemedim.

Bir arkadaş, "Cleaner"lar su baloncukları oluşturuyor ve bu baloncuklar temizlecek yüzeye çarpıp patlıyor diyordu.
Seytan deliginden kacti.

ipek

gözlük temizleyici cleanerler 42KHz yaklaşık 32W oluyor,ön ısıtıcılı kuyumcu cleanerleri dual frekans 40 ve 80 KHz,sebebi ise opal akik gibi değerli taşları kırıp tuzla buz ediyor,kafası çok zor bulunan Sony SACD Lazer bloğunu gözlük cleanerinde yıkadım mükemmel çalıştı,bir iki yıl sonra bir arkadaşım kuyumcu cleaneri getirdi ,tüm pense ıvır zıvır ne varsa yıkadık,birde özel bir deterjanı var eski vin fay gibi,hazır gelmişken şu lazeri tekrar yıkama teşebbüsünde bulundum,hek'e ayrıldı içindeki yarı saydam aynaları ve merceği paramparça etti.

ikinci tecrübem ise içine su koymadan çalıştırdığm,elimdeki cleanerin piezo diski 3 yerden çatladı...

kralsam

Alıntı yapılan: Zoroaster - 15 Aralık 2016, 14:46:25
Benim kullandığım soğuk su buharı üreticiyi suyun içine daldırdığınızda ve yüzeyden yüksekliğini ayarladığınızda sanki suyun içinden hartımla tayzikli su fışkırtıyormuşunuz gibi su yüzeyin üstüne çıkıp 1 kaç cm lik bir fışkırma oluyor. Fışkıran suyun en uç noktasında da yoğun bir sis oluşuyor.

Eğer parmağınızı bu fışkıran su yolu üzerine tutarsanız inanılmaz bir sızlama oluyor. Metal vs yaklaştırınca bir etki gözleyemedim.

Bir arkadaş, "Cleaner"lar su baloncukları oluşturuyor ve bu baloncuklar temizlecek yüzeye çarpıp patlıyor diyordu.

Hocam konu dışı meraktan sordum 24V AC mi DC mi?

Zoroaster

Ucuz olsun diye adaptörsüz olanı aldım. Cihaz üzerinde ve konnektöründe polarite vs hiç bir ipucu göremeyince ve avometre ile yaptığım ölçümlerden kesin ip ucu alamayınca akım limitli güç kaynağına bağlayıp voltajı yavaş yavaş artırdım ve çalıştığını gördüm. Çalışınca da polariteyi bir de ters vermeyi denemedim.

Tahminimce AC 24v istiyor. Ben DC 24v da deniyorum.

Suyun iletkenlik yapmasından yararlanan, su yoksa çalışmama gibi bir özelliği de var.
Seytan deliginden kacti.

muhendisbey

DC 24V ile çalışıyor, bende var.
Suyun içerisine koyduğunuzda üstteki terminalde su yoksa çalışmaz.
Suya koyup bir de elimi içine daldırdım, felaket bir acı veriyor insana. Temizleme yapabilir diye düşünüyorum, zaten temizleyicilerde olan zımbırtı bu, ancak daha büyüğü. İçerisinde osilatör olması lazım, beyaz üzerindeki kristalden aldım, DC24V verdim çalışmadı. Burada ultrasonikle ilgilenen bir arkadaş vardı, osilatör gerekli olduğunu söylemişti.
Pozitif ve negatif alternanslı verilirse güç 2 katından fazla oluyor demişti.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Klein

Plastik bir kaba koyup yönünü kabın duvarına çevirirseniz, bir süre sonra kap eriyor.

Zoroaster

Hangi cihaz için konuşuyorsun? Soğuk buhar cihazı için mi?
Seytan deliginden kacti.

Klein

Evet. resmini yayınladığınız ve benzerleri. 

muhendisbey

Klein doğru söylüyor. Erittim daha önce.
Pet şişeyi tepeden kesip fan takıp yaz aylarında serinlik üretecektim, cihaz içerisinde sabitlenmediğinden dönmüş dik değil çapraz olarak değmiş şişe eridi.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

HeCToR

Elimde bununle ilgili güzel bir ürün var çamaşırları yıkamak için öğrencilere satılabilir diye bir ara yurtdışından getirtmiştik işe yarıyor leke felan kalmıyor :D soğuk buhar felan çıkmıyor ayrıca kapalı plastik kutu.
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir

Zoroaster

Seytan deliginden kacti.