Aliexpress'de satılan CNC ler

Başlatan Emre MERMİ, 15 Aralık 2016, 21:22:06

Emre MERMİ

Merhaba hocalarım,

Bundan hemen hemen bir yıl önce cnc yapmaya karar vermiştim, bir konu açıp sizin fikirlerinizi ve yardımlarınızı almıştım. Sonra gözüm yemedi veya sağlam bir şeyi yapacak maaliyet fazla çıkacağı için vazgeçtim. Proxxon mf 70 aldım biraz onla uğraştım iyi kötü bir şeyler yaptım.  Fakat proxxon mf70 in de çalışma alanı çok az olduğundan gözümü biraz daha yükseğe diktim. Kendim uğraşmaktansa aliexpress'de satılan hazır kitleri almayı düşünüyorum.

Bu konuda yine bana deneyimlerinizi paylaşırsanız sevirim.  Şöyle sorularımı size sıralayayım;

1-
https://tr.aliexpress.com/item/Free-tax-to-Russia-Disassembled-pack-mini-CNC-2417-500mw-laser-CNC-engraving-machine/32777240017.html

şu ürünün bir çok örneği var yani aynı ürünün çalışma alanı daha büyüğü veya daha küçüğü şeklinde,  max 300 $lık ürünlere bakıyorum. Bu ürünlerin hassasiyeti açıklamalardaki gibi olur mu  ? 

2-Bu ürünlerin yanında 500mW-2500mW arası lazerler de satıyorlar. Bu lazerlerle kazıma yapılır mı ?  Lazerle mi kazıma dada kolay ve daha iyi yoksa matkap ile mi ?

3-Lazer alırsam gümrükten geçer mi? Gümrükte bununla ilgili bir sınır var mı ?

4- Lazer ile kazıma yaparsam lazerin enerji tüketimi hakkında hiç bir bilgim yok, bunların enerji tüketimi nedir  yada lazer almaya değer mi ?

Gümrükte takılırsa da vergisini ödeyip alacağım. (Lazer konusu hariç eğer takılırsa izin almak falan gerekiyormuş galiba )

Sorularıma vereceğiniz cevaplar için  çok teşekkür ediyorum şimdiden .

ido2323

Lazer gümrükten vergisi ile geçer sıkıntı olmaz, lazerin gücü az basit yazı yazma kağıt kesme için ideal. cnc ile ne yapmak istiyorsun, amacın ne? Her iş için bir cnc vardır, belki bu işine yaramayacak, açıklar mısın?

Emre MERMİ

xoom

CNC ile Pcb kazimak çok yanlış tercih.
-daha fazla zaman gerektirecek
-sesi sizi rahatsiz edecek
-havaya yaydığı bakir partiküller tehlikeli
-lazer hem göz hemde zehirli gaz vb. Zararli.
Daha aklima gelmeyen sebepler..CNC yi baska amaç ile kullanmayacaksiniz sadece pcb kazima disaridan havali gözüktüğü için merak ediyorsaniz  bence tercihlerinizi tekrar degerlendirin.iyi çalışmalar.

Emre MERMİ

Hocam zaman ve ses olarak haklısınız kesinlikle ama asit zaten daha tehliklei değil mi ? Plaketi bakıra attığımızdaki çıkan dumanın zehiri göz ardı edilebilir mi ? Önerilerinizde haklısınız hocam önerilerinizi dikkate alacağım.

Tagli

500 mW'lı lazer ile PCB kazımak mümkün değil. O lazer ancak tahta, karton vs. gibi malzemelerin üzerine çiçek böcek resmi çizmeye yarar. Biz aldık denedik, oradan biliyorum. Amacımız plastik kutu üzerine yazı yazmak, şekil çizmek falan idi ama onu plastik üzerinde neredeyse hiçbir etkisi olması. "Plastik parlak olduğundan mı acaba?" dedik ve siyaha boyadık tahta kalemiyle. Biraz iz bıraktı ama sonuç berbat oldu.
Gökçe Tağlıoğlu

engerex

Emre MERMİ

@Tagli hocam bunda değil ama başka ürünlerde 2500mw lazer veriyorlar yanında

Tagli

Benim aldığım ürün buydu.
Ben 2500 mW'ın da bakır için yeterli olacağını sanmıyorum ama belki plastik kutu üzerine şekil çizmede işe yarayabilir.
Gökçe Tağlıoğlu

ido2323

pcb kazımayı unut, artık o işleri 8 katmanlı olacak şekilde halletmek mümkün, uğraşmak fantaziden öteye gitmez. 300$ ile bir çok pcb yaptırabilirsin hem zamandan hem de sonuçtan memnun kalırsın. Ayrıca sonuç odaklı yatırım yap; cnc lazer almak istiyorum, peki neden almak istiyorsun? Saat dükkanında müşteriler için saatin arkasına isim yazıp satacağım. Bu mantıklı bir alım ama cnc alırken yanında lazer de alalım. Peki amaç ne? Lazım olur bir gün ;S hoaa fantaziye gerek yok. Ucuz mal alacak kadar zengin değilim, bir kere al en kalitelisini al.

Emre MERMİ

@ido2323 hocam maalesef 8 katmanlı bir devre yapabilecek deneyime ve bilgiye sahip değilim. Tabikide ileride olacak ve yapacağım.  Benimki biraz da meraktan. Yapılan videoları gördüm o biraz ilgimi çekti. Çok seri üretim devre de yapmıyorum. O yüzden.

Emre MERMİ

Alıntı yapılan: Tagli - 16 Aralık 2016, 10:40:01
Benim aldığım ürün buydu.
Ben 2500 mW'ın da bakır için yeterli olacağını sanmıyorum ama belki plastik kutu üzerine şekil çizmede işe yarayabilir.

Hocam ben o zaman lazerden vaz geçeyim. Ürünün fiyatı uygunmuş. Güzel birşeye de benziyor. Üründen memnun musunuz ? Yani ürünün lazer hariç kalitesinden ? İstediğimiz sonucu elde edemedik demişsiniz.

Tagli

Dediğim gibi, ürün sadece ahşap, karton gibi malzemelere şekil çizmek için uygun(muş). Pek fazla kullanmadık. Asıl amacımıza bir faydası olmayınca bir kenara attık, öylece duruyor. Ürün genel olarak pek kaliteli gözükmüyor. Ancak kullanımı kolay ve karton ve tahta ile yaptığımız denemelerde güzel sonuç verdi. Baskı alanı oldukça dar, alırken onu da göz önünde bulundurmak gerekiyor.
Gökçe Tağlıoğlu