PCB Kazıma Makinesi Uç Kırma Problemi

Başlatan ferdem, 16 Aralık 2016, 14:21:06

ferdem

Merhaba arkadaşlar, bir süredir aşağıdaki kazıma makinesini kullanma imkanımız oldu:
http://www.mitspcb.com/edoc/autolab.htm
200 um, 300 um kalınlıklı uçlarla kazıma yaptırabiliyoruz.
Geçenlerde cihazın yeri değiştirildi, uç kırmaya başladık. Örneğin 300 um ucu PCB nin 35 um lik bakır katmanına 10 um daldırıyorum uç kırılıyor! Ancak bir iz veya çok kısa kazımalar yapabildim. Eskisiyle(ucun kırılmadığı kazımalarda) aynı ilerleme hızı, aynı RPM değerlerinde deniyorum.
Cihazı idame edenler ilgili kimselere ulaşıp teknik destek alacaklar ancak ben merakımdan başlık açmak istedim.
Taşınma esnasında darbe vs olduğunu düşünmüyoruz. Ne olmuş olabilir diye sorduğumda; z ekseninde yamulma olabilir, spindle motor yalpalıyor olabilir görüşleri var ancak gözle fark edilebilir bir durum yok, nasıl tespit edebiliriz?
Bir de geçenlerde CNC hassasiyeti başlığı vardı, bu alete 10um sağ-sol hareket yaptırabiliyoruz, özelliklerinde "minimum trace width" 100um yazılmış. Bu cihazı da hassasiyet açısından bir mihenke vurur musunuz?
Teşekkür ediyorum.

Mr_YAMYAM

Uç kırılmasının yegane sebebi titreşim ve sarsıntıdır.
Özellikle um ler seviyesindeki uçlarda gözle görülemeyecek sarsıntılar çok önem arzeder. Özel ayarlar gerektirmektedir. Gözle titreşimler algılanamaz.
1 Cihazın tabana tam oturmaması.
2 Kazınan nesnenin titreşimi.
3 Ucun titreşimi.
Ayrıca yukarda belirtilmiş olan unsurlar.
Cihazın ayarlar prosedürlerini yeniden okuyup gereğinin yapılması.

mert3162

ürünün terazısı ayrıca ucun kazınan düzleme olan açısını kontrol ettinizmi taşıma esnasında z eksenini yamultmuş olabilirmisiniz
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan