Aynı İki sensör neden kullanılır ?

Başlatan muhittin_kaplan, 16 Aralık 2016, 14:22:40

muhittin_kaplan

Cihazın birini söktüm. İçinde iki adet aynı sensörden veri aldığını gördüm. Neden iki adet kullanmış olabilirler ?
cihaz önemli bir yerde atmosfer basıncı ölçüyor.

Erol YILMAZ

basınç farkını da ölçüyor olabilir mi ?

Zoroaster

Sıcaklık değişimlerinin etkisini azaltmak için iki sensör kullanılabiliyor.

1. sensör ölçüm yaparken diğeri sadece ortamda bulunup ölçüm yapmıyor olabilir.
Seytan deliginden kacti.

mir_as82

Daha basit mantıkla, birisi bozulursa diğeri ile yola devam etmek için olabilir mi.

muhittin_kaplan

basınç farkı olmaz hocam yan yana iki sensör. Arıza için önlem diye düşündüm bende.

skara1214

tehlikeli bir yerse mesela 10000 euroluk dolarlık lazer sürülmesi gerekli 2 adet lm35 sensörü vardı üzerinde birisine birşey olursa diğerinden hem lazer korunsun ,hemde bozuk değiştirilsin diye
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

muhendisbey

Optik'te çok sıkça kullanılır.
Güvenliğin yanı sıra fark oluşumunu gözlemlemek için de kullanılır. İkisinin biribirine bölümünün lograritma 10 tabanında değeri alınarak fark miktarı hesaplanır.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

sinus

Ağır ve pahalı mekaniklerin, doğrusal hareket sistemlerinde birkaç sensör yan yana kullanılabiliyor.

Veya aynı tip sensörün açık - kapalı kontak kombinasyonu şeklinde kullanım mevcut.

Yuunus

Bak bakalim dogru olcuyor mu, birde sen olc seni gorelim diyordur. ;)

CaFFeiNe

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 16 Aralık 2016, 14:22:40
Cihazın birini söktüm. İçinde iki adet aynı sensörden veri aldığını gördüm. Neden iki adet kullanmış olabilirler ?
cihaz önemli bir yerde atmosfer basıncı ölçüyor.

önemli bir yer demişsiniz şöyle bir mantık gütmüş olabilirler, iki sensörde yaklaşık aynı değeri veriyorsa sistem normal çalışıyor, bir tanesi alakasız bir değer veriyorsa tehlikeli bir durum oluşabilir düşüncesiyle (hayati tehlike veya ağır maliyet/zaman kaybı olabilecek durum) sistemi durdur alarm ver vs.

tek sensör olsa kıyaslayacak bir durum olmadığı için sensörden gelecek veriyi doğru kabul etmek gerekecek, peki ya sensör bozulursa? bunu düşünmüş olabilirler

Erol YILMAZ

2 sensor birbirini tutmuyorsa hangisi doğrudur bilmek zor,

muhittin_kaplan

hocam ikinci farklı bir sistemde aynı yeri ölçüyor başka bir yöntemle.

yani kabaca iki dht22 var, başka bir sistemde de lm35 var diyelim.

Zoroaster

Cihazda ölçüm hatalı yapılırsa tehlikeli durumlara neden olabilir mi? Ne cihazı bu?

İki sensör de aynı büyüklüğü ölçüyorsa ve sensör arızası sonucu sensörler arasında bariz ölçüm farkı oluşursa cihaz alarm verip beni tamir et diyebilsin istenmiş olabilir.
Seytan deliginden kacti.

muhittin_kaplan

Alıntı yapılan: Zoroaster - 17 Aralık 2016, 16:02:08
Cihazda ölçüm hatalı yapılırsa tehlikeli durumlara neden olabilir mi? Ne cihazı bu?

evet hocam tehlikeli durumlar oluşur. Genel Kanı Arızalanması durumunun önüne geçmek sanırım.
Teşekkür ederim.

berat23

iki adet aynı sensörden veri almak hatalı bir tasarımdır. amaç yedeklemekse aynı işi yapan farklı sensör kullanmak lazımdır. olası bir sistematik hata aynı sensör kullanılırsa iki sensörde de çıkacaktır. bu durumda yedekli olmaz.

ayrıca konu yedeklemeyse sensörün bozulduğu nasıl anlaşılır tanımlamak lazım. o iş genelde iki sensör ile olmaz, 3 olmalıdır ki hatalı veri anlaşılsın.

aynı sensörden iki tane kullanmanın en mantıklı amacı gürültüyü azaltmaktır, aklıma başka bir mantıklı sebep gelmiyor.