Gaussian Noise

Başlatan Zoroaster, 17 Aralık 2016, 16:48:59

Zoroaster

Alıntı yapılan: berat23 - 18 Aralık 2016, 12:42:03
gaussian dağılım en harika dağılımdır. mesela sizin her sabah işe gelme saatiniz bellidir, atıyorum 8:30. ama tam kaçta gelirsiniz orası rv oluyor. yani ortalaması 8:30, sigma 2dk desek olur sanırım. bu şartlarda sizin işe geliş saatiniz deterministic midir yoksa bir rv midir?

Cevabını bilmiyorum. Ama deterministic gibi hissediyorum.

Şöyle bir deney yapalım.

0...255 aralığında random sayı üreten bir alet olsun.

256 kere atış yapalım ve her sonuç farklı olsun (her sayı bir kez çıksın) fakat peş peşe atılan değerler arasında hiç alaka kurulamasın. (Gerçi sayılar çıktıkça bir sonra gelecek sayının ne olacağı daha çok tahmin edilebilir ama...)

Bir başka random sayı üreten cihaz daha olsun. Bununla da 256 atış yapalım. Bunda 128 civarında kümeleşme olsun. Mesela 50 kez 128 çıksın onar kez 120 çıksın. Bir iki tane 5 çıksın vs.
Burada da peşpeşe atışlarda elde edilen sayılar arasında bir alaka kurulamasın.

Bu durumda ikinci cihaz Gaussian mı diyeceğiz?

Seytan deliginden kacti.

alicavuslu

Hocam birinci bahsettiğinizi uniform dağılım olarak geçer. İkinci söylediğiniz Gauss dağılım olarak ifade edilebilir.

Ama gauss dağılımlı  olması için sayılarınızın 174 tanesi ortalama değerinizin standart sapma sağı ve solunda kumeleşmeli. Yukarıda söylediğim gibi % oranları standart sapma değerine bağlı olarak kümelenmelidir.

berat23

bir dağılıma hemen ad vermek basit değil, tek dağılım da gaussian değil. yine matlab ta distribution fitting diye bir tool var, onunla istediğiniz verileri dağılıma uyduruarak ne kadar benzediğini deneyebilirsiniz.

hocam atladığınız temel nokta şu, olasılık ya da rv ve random processler(geliş noktamız kalman) demek tahmin edilemez kaotik demek değildir. verinin asıl değerini bilirseniz deterministic, davranışını bilirseniz istatistik oluyor.

bir örnek daha, diyelim adc ile gerilim ölçüyoruz, hatta sıcaklık sensörü var ucunda. burda hep aynı gerilimi mi ölçeriz yoksa belli bir merkezde salınır mı? sonuçta ortam 30.0 derece ise biz muhtemelen 30.5 - 29.5 arası birşey ölçeriz (rakamlar farazidir). bu aralıkta bir yere yaslanır ama gerçek değer bilinemez, estimate edilir. ki zate kalman da istatistiği bilinen bir rv için en iyi estimate koşullu olasılğın ortalamasıdır mantığından yola çıkar. yani ölçüm bu aralıkta değişebilir, ben x ölçmüşken aslında nedir yaklaşımı.

Zoroaster

Biraz biraz şekilleniyor.

Kafamı karıştıran konu, ramdomu düşünürken aklıma hep kriptolamadaki en basit exor işleminin gelmesi.

Gizlenecek veriyi tahmin edilebilirliği yüksek bir random değişkenle exorlanırsa çıkacak sonuç tahmin edilebilirliği yüksek bir sonuç olacaktır. O zaman neden Gaussian gürültü cazip geliyor sorusu kafa karıştırıyor.

Evet ADC ölçümünde ölçülen büyüklükte sayısal değerin dar bir alana sıkışmasını isteriz tabiki.
Seytan deliginden kacti.

berat23

xor un olayı aslında daha farklı, sonuçta unique bir veri elde etmeye çalışıyorsunuz. malum xor linear seperable bir sonuç çıkarmıyor falan.