Asansör hareket algoritması (tıkandım)

Başlatan mr.selim, 18 Aralık 2016, 13:42:49

mr.selim

Merhabalar. Herkese kolay gelsin, başarılar dilerim. Şuan ki yeni konu diğer konu ile aynı diye açmam doğru değilse düzeltirseniz beni sevinirim yanlışım varsa affola. Asansör konusunda Melih hocamla birlikte aşağıdaki linkte asansör prensibi üzerinde çalışma yapıyorduk öğrenme amaçlı. Bir noktada tıkandım hocamızda yoğun olduğunda pek de meşgul etmek istemedim. Yeni konu açmamın sebebi orada eğitim havasında konuya devam etmemizdi.  Ve ben burada başka arkadaşlarımızdan ve üstatlarımızdan da sadece tek bir soru üzerinde fikirlerinizi desteklerinizi almak istiyorum.
Konu: https://www.picproje.org/index.php/topic,66654.0.html

Delta yada siemens (ladder diyagram olsun yeter ki) üzerinden destek verirseniz sevinirim.
zemin + 3 katlı bir bina
zeminde ve 3. katta 1 adet yön butonu var. 1. ve 2. katta aşağı yukarı butonu var. Tek kabinli asansör.
Aynı anda birden kata basılmışsa, o anda kabinin bulunduğu kata göre hareket etmeli.
Şöyle bir hareket algoritması oluşturdum kendime.
Gideceği yönde aynı anda basılmışsa o yönde basılan ilk katta dur sonra diğer katlara geç.
Ör. 2. katta bulunan asansör için, 3. kat butonuna, 1. katta aşağı yön butonuna ve zemin kat için de çağırma butonuna basılsın. Kabin önce 1. kata sonra zemin en son 3. kata gitmeli.
Aynı şekilde yukarı yön içinde önce yukarıya sonra aşağı gitmeli.
Yön butonlarını bu şekilde kullanmak istiyorum, ancak kabin hareketini nasıl takip ederim hala düşünüyorum. Her türlü yorumunuz değerlidir. Teşekkürler iyi günler.

sadogan

Asansör kabininde kat sayısına bağlı olarak yerleştirilen readrole olur, her kattada grey code  yerleştirilmiş mıknatıslar olur.
Kabın kata yanaşırken read rolelerden grey code olarak kat bilgisi okunur.
Ayrıca kabinde tam kata geldiğini bildiren başka bir readrole de olur, bununlada kabin tam kat hizaında oldugu takip edilir.
Sormak istediğiniz umarım budur.

mr.selim

Alıntı yapılan: sadogan - 18 Aralık 2016, 14:04:35
Asansör kabininde kat sayısına bağlı olarak yerleştirilen readrole olur, her kattada grey code  yerleştirilmiş mıknatıslar olur.
Kabın kata yanaşırken read rolelerden grey code olarak kat bilgisi okunur.
Ayrıca kabinde tam kata geldiğini bildiren başka bir readrole de olur, bununlada kabin tam kat hizaında oldugu takip edilir.
Sormak istediğiniz umarım budur.

Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim. Yeniyim daha  terimlerin çoğuna da yabancıyım grey ccode gibi mesela. Şöyle belirtiyim somut bir sistemim yok hayali tamamen. Kat sensörleri var sadece. Ama sanırım dediğiniz benim sorumun cevabı değil. Ben çağırma butonlarına basıldıktan sonra kabinin gideceği kat sıralamasını yapmak istiyorum.

mr.selim

Grey code u hatırladım ama böyle spesifik bişey olmadan olmuyor mu ?

sadogan

mr.selim

Alıntı yapılan: sadogan - 18 Aralık 2016, 14:25:46
Kabinin yöünemi karar veremiyorsunuz.

Hem yönüne karar veremiyorum hemde kabin hangi sırayla gidicek onu nasıl sıraya sokucağımı bilmiyorum. Şöyle diyebilsek yapıcam mesela, Eğer kabin aşağı iniyorsa, aşağı yönde 'butona' basılan ilk katta dur. Yukarıya çıkıyorsa yukarı yönde basılan ilk katta dur.
Anlatamıyor da olabilirim kusura bakmayın.

sadogan

Öncelikle kabin herhangi bir katta duruyor olsun buna K diyelim.
K= buluunduğu kat olacak. Herhangi bir kattan asansör çağrılsın buda X olsun.
Y = K-X
Y=0 ise zaten o kattasın.
Y = pozitif ise yukarı hareket.
Y = negatig ise aşağı hareket.
H gibi bir değişkende son hareketin yönünü yazın .

mr.selim

Alıntı yapılan: sadogan - 18 Aralık 2016, 14:38:50
Öncelikle kabin herhangi bir katta duruyor olsun buna K diyelim.
K= buluunduğu kat olacak. Herhangi bir kattan asansör çağrılsın buda X olsun.
Y = K-X
Y=0 ise zaten o kattasın.
Y = pozitif ise yukarı hareket.
Y = negatig ise aşağı hareket.
H gibi bir değişkende son hareketin yönünü yazın .

Bunu ladder a nasıl aktarıcam ? katlara sayısal değer mi veriyim ?

sadogan

mr.selim

Alıntı yapılan: sadogan - 18 Aralık 2016, 15:10:50
Plc için bir şey diyemiyeceğim.

Malesef bu noktada kaldım bende işte. Teşekkür ederim vakit ayırdığınız için.

Melih1802

Gece fırsat bulabilirsem tamamı olmasda birşeyler çıkarmaya çalışırım.

mr.selim

Alıntı yapılan: Melih1802 - 18 Aralık 2016, 17:35:32
Gece fırsat bulabilirsem tamamı olmasda birşeyler çıkarmaya çalışırım.

Hocam teşekkür ederim hakkınızı helal edin. Sizi çok yordum bu konularda. Öyle yada böyle bir şekil öğrenirim ben hocam. Müsait olmanızı bekleyebilirim. Tekrardan teşekkür ederim.

Melih1802

Delta PLC programını indirip kurdun mu.

mr.selim

@Melih1802 Anlatımlarınızı anlayabildiğim için kurmamıştım. Kurabilirim TIA var diye gerek yok demiştim.

Melih1802

Artık ekran alıntısı uygun gelmeyecek, bir hali ile programı atacağım Similasyon' da incelersin.
Kendi mantığını da katarak geliştirebilirsin, ekleyemezsen ben eklerim.