LG 42" PLASMA tv bozuldu :((

Başlatan Maxim, 19 Aralık 2016, 11:18:05

Maxim

akşam eve geldik tv bozulmuş
görüntü gelmiyor, ses geliyor, kumanda dan tuşlara basınca tv üzerindeki led yanıp sönüyor
kumandadan tv yi açıyorsun açılıyor, kapatıyorsun kapanıyor ama görüntü yok

bir bu eksikti :(
nereden başlamamı tavsiye edersiniz?
patlak çatlak bir malzeme yok görünürde..

overlok

Genelde invertör arıza oluyor bildiğim kadar ile. Ekran aydınlatması çalışmadığından oluyormuş. Aynı arıza benim tv'de de olmuştu.
Hanımların dikkatine, overlok makinesi ayağınıza geldi!

M_B

Merhaba Hocam;
Oncelikle Power modulun kontrolunu yapın.
İstenilen voltajlar cıkıyormu?
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

engerex

Eğer aydınlatma çalışmazsa hiçbir şey göremezsiniz. Zifiri karanlıkta hayal meyal görüntü var mı?

crazy

Bu konuda  uzman değilim  besleme katında şişen kondansatör veya biraz çalıştıktan ısınan kondansatör  var mı diye bakabilirsin, tv  çalışırken lcd ekranın soketlerine (6) tane var   elinle hafif bastır ısıdan dolayı soğuk lehim olabiliyormuş.Geçen tesadüf 22 inch pc monitörünü bu yöntemle çalıştırdım.Besleme katında ısınan 2 kondansatörü değiştirdim ve vga bağlantısı yapılan kartın soketini silgi ile temizledim.Oksitlenme olabiliyor.

ipek

öncelikle Plasma diye belirttiğniz için herhangi bir arka aydınlatma olmaz.prensipte ön fosforlu yüzey aydınlanır.etikette görülen 196V 60V  gibi ifade edilen 3 voltajıda görmeniz gerekir ,bu voltajlar sağlı sollu kartlara kalın kablolar ile iletilir,bunları göremiyorsanız PS bordurnda PFC devresi bozulmuştur Block kapasitörü 420V ile dolduramıyordur,gemelde 47mf 22mf küçük değerli kapasitörler açık devre olur..bu voltajlar var ise sollu sağlı devreler X-us, Y-us kartlarında Smd sigortalar mevcuttur,2A ve 4A 4amplerlik attı ise IGBT'ler yanıktır,kolay kolay bulunmazlar

eml581

hocam ekrana ısık tutunca görüntü geliyormu ?
inverter kartı veya içinde floresan varsa kesmis olabilri bir tanesi iptal olsa ısığı kesiyor
başka bir inverter kartı ile fleorasanları denenmeli sağlamsa invertöre bakmanı tavsiye ederim
Not: bu cihazdaki ısıklandırma sistemi nedir tam  bilgim yoktur fikir yürütüyorum sadece

MC_Skywalker

Tv paneli plazma ise arka aydınlatma bulumaz. panelin kendisini floresan lamba gibi düşünebiliriz.  buyüzden yüksek voltajı üreten inverter kartını öncelikle incelemek gerekli.

Maxim

arkadaşlar dün hiç bakamadım, birazdan başlıyorum sonuçları yazıcam
bakalım neler bulacağız.

Maxim

evet voltaj kontrolü sonrası birşeyler yakaladım.

devrelerdeki 196 volt, 60 volt ve 5 voltlar geliyor
sadece resimdeki modülden çıkan 5volt 4.7 gibi çıkıyor ve +15 volt çıkışı 4.6 volt gibi düşük
ayrıca o modül sanırım panelin ana yüksek voltaj besleme katı.

+15 volt tam ortada duran üzerinde LG işlemcisi olan modüle gidiyor.
şimdi tek tek transistor-igbt yada artık mosfetmidir nedir bilmiyorum bakıcam
varsa tavsiyeniz buyrun

hımm acaba +15 çıkıyormu yoksa diğer modülden burayamı geliyor!

modülün altında da bir çok entegre var

Maxim

muhendisbey

Hocam merhaba,
Voltaj çıkışları cihaz stand by konumunda olduğu için düşük çıkmış olabilir. Trigger'ları bulmanız gerekebilir.
Eğer kumanda çalışıyorsa kumanda ile açıp öyle deneme yaparsanız sizin için kolaylık olur.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Maxim

Alıntı yapılan: muhendisbey - 20 Aralık 2016, 13:32:32
Hocam merhaba,
Voltaj çıkışları cihaz stand by konumunda olduğu için düşük çıkmış olabilir. Trigger'ları bulmanız gerekebilir.
Eğer kumanda çalışıyorsa kumanda ile açıp öyle deneme yaparsanız sizin için kolaylık olur.

yok tv power açık iken ölçtüm, kumanda çalışıyor

Cemre.

Hocam Manual'i bulmanız iyi olmuş. No picture Yes sound kısmı size uyacak sanırım. Orada sizin icin tek sorun service kumandanız yok.

Ama orada çözüm uretilemezse power kati sorun giderme aşamasına yönlendiriyor.
Orada da şu gerilimi kontrol et sorun varsa şu çipi değiştir gibi hızlı çözümler sunulmuş. Bunları da bir kontrol edin isterseniz..

masterofelectronicrepair

lg işlemcili kart ticon kartıdır o kart üzerinde voltajların varsa senın arızan yazılımdan kaynaklanıyor olabılır epromunu ölç 3.3 volt varmı bir bak