matlab ile dc motor modellemesi için kit tavsiyesi (?)

Başlatan zamzam23, 20 Aralık 2016, 00:25:28

zamzam23

Selamlar
data acquisition card diye de bilinen veri toplama kartlarından, matlab ile entegre çalıştırabileceğim ve 24vdc bir motorun modellemesi için, motor çıkış verisi toplayabileceğim uygun fiyatlı bir kit önerir misiniz?

veya bu iş için bildiğiniz farklı bir yöntem?

sinus

National instruments My RIO (Labview desteği var)

Digilent Analog Discovery

Ardiuno veya msp430 geliştirme kartları

MATLAB ile çok uğraşmadığım için hangisi
uygun olur bilemiyorum.

fatal16

Hocam,

Matlab Simulink ve Waijung Blockset kullanarak bigisayar kısmını,

stm32f4 discovery kartı + usb-ttl dönüştürücü + encoderli dc motor kullanarak donanım kısmını halledebilirsiniz.

zamzam23

teşekkürler.
Alıntı yapılan: fatal16 - 20 Aralık 2016, 08:04:10
Hocam,

Matlab Simulink ve Waijung Blockset kullanarak bigisayar kısmını,

stm32f4 discovery kartı + usb-ttl dönüştürücü + encoderli dc motor kullanarak donanım kısmını halledebilirsiniz.
teşekkürler.

encoder kullanarak motor gerilim karakteristiğini yazılım yapmadan matlabda blockset kullanarak yapılabiliyor mu? waijungun encoder uygulamalarını inceledim ama encoder verisini hıza dönüştürmek için timer vs. kullanmak gerekecek. arm programlama bilmeden bunu matlab da yapabiliyor muyuz?

fatal16

@zamzam23 Hocam kod yazmadan dairesel hıza(rpm), oradan da dairenin (tekerleğin) çapına göre çizgisel hızına ulaşabilirsin.

"motor gerilim karakteristiği" tam olarak nedir hakim olmadığım için bilemiyorum.
Tam olarak nedir açıklarsan yardımcı olmaya çalışırız.

zamzam23

Şöyle ki,
Bir DC motor düşünün. Girişine 8V verdiğimiz zaman ve çıkış miline bağlı bir tako generatör (çıkış devir hızına göre gerilim üretir) ile çıkış gerilimini ölçtüğümüz zaman aşağıdaki verileri elde etmişler. Bu işlemi STM32F4 discovery ve matlab ile kodlama bilmeden block setlerle nasıl yapacağım?

Ekran resmi 1

Ekran resmi 2

Yani motorun gerçek sistem verilerini elde etmeye çalışıyorum.(Gürültüler dahil)
Sonrasında motorun ikinci derece transfer fonksiyonunu çıkarıp modellemesini yapıp PID parametrelerini matlab ile hesaplayacağım.

Zoroaster

Bu iş için çok özel kart alman gerekmez. Kutusuz bir kart işimi görür dersen delikli pertinaxa devre hazırlayıp,  eski yazılımlarımı kesip biçip apar topar bir düzenek hazırlayabilirim.

USB'den PC'ye bağlarsın. PC'den start komutu yolladığında motor dönmeye başlar. Kart verileri toplar ve PC de grafik oluşturur. Dataları da text ve/veya binary formatta HDD'ye yazar.

Seytan deliginden kacti.

zamzam23

yapmakta problem yok. nasıl yapılacağını anlamaya çalışıyorum. matlabla entegre çalışan bir sistem daha faydalı olacaktır. arm işlemcilere başlamak için de bir bahane arıyordum zaten iyi oldu. block set filan derken başlamış olurum

Zoroaster

Seytan deliginden kacti.

fatal16

@zamzam23 hocam tako generatör anladığım kadarıyla encoder yerine kullanılmış bir sensör.

siz sisteme sabit 8v veriyorsanız, ve tako generatörden adc ile ölçüm yapıyorsa şu şekilde bir sistem oluşturulabilir.

(sensör 0-8v arası çıkış verdiği varsayılarak 8/4095 ile çıkışı 0-8v arasına normalize edildi.)

https://postimg.cc/image/9ygrsyiov/
bu resimdeki gibi bir yapıyı ile motor sürülür ve ayrıca uart bloklarını da kullanarak istediğiniz yerden feedback alabilirsiniz.

bu sistemin bir benzerini de bilgisayarda veri toplamak ve gerçek zamanlı görüntüleme için oluşturabilirsiniz.