Windows Sistem Geri Yükleme Açan/Kapatan?

Başlatan DEno_12, 22 Aralık 2016, 11:17:46

DEno_12

Geçtiğimiz günlerde disk temizleme yaptıktan sonra SSD sağlığı için sistem geri yükleme noktasını kapadığım diskimdeki windows 8.1 çöktü. Sırf meraktan günlerce windows u çeşitli yöntemlerle kendine getirmeye çalıştım fakat olmadı. Sonunda edindiğim bilgilerle bu sevdadan vazgeçip temiz kurulum yaptım.

Eğer sistem geri yüklemem açık olsaydı böyle bir problem yaşamayacaktım yüksek ihtimal. SSD sağlığı için Intel'in bile kapatılmasını tavsiye ettiği bu sistem geri yükleme hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Alternatif ne olabilir. Örneğin yüksek kapasiteli SD karta veya harici HDD'ye sistemin her kapanışında yedeğini alan bir senaryo mu geliştirsem diye düşünmekteyim. Fikri ve çözümü olan arkadaşlarla tartışalım istiyorum.

muhendisbey

Nero backitup yazılımını alırsanız diferansiyel yedekleme seçeneğini kullanabilirsiniz.
Bu ne demek?
Sadece değişen dosyaların yedeği alınır. Bu da sizin için yeterli olur. Yoksa her açılışta yedek alabilirsiniz ve google drive yada onedrive yada dropbox gibi yerlerde önemli dosyalarınızı saklayabilirsiniz.

Sistem geri yükleme noktası bende açık ve SSD kullanıyorum.
Sistem çöktüğünde yeniden kurulum yapmak SSD'nin ömrünü daha da çok azaltıyor. Kanaatim geri yükleme açık olmalı. Tavsiye edilmeme ömürden ziyade daha çok alan sıkıntısı esaslı.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

cevat1

Haftada bir image(windows yedekleme-disk görüntüsü)

Sorunsuz,sıkıntısız...
Gerekirse yedeklerden istediğiniz zamana bilgisayarı çevirme. ..

mg1980

Bu yakın zamandaki Windows 10'u bilmem ama diğerlerindeki Sistem Geri Yükleme şahsen benim yüzümü hiç güldürmedi. Dell'in programı var onu kullanıyorum. Kullanma ihtiyacı olursa ne yapacak onu da bilmiyorum.

mert3162

dos aldında çalışan bir ghost sürümü var elimde yıllardır kullanırım tık demedi ssd diskler içinde çalışırmı problemsiz diye düşünüyorum.Diskleri görmeyebilme ihtimali beni biraz kızdırabilir akşam bir deneyeyim eğer yedek alabilirsem ne ala elinizde dos altından çalışan yada usb bellek üzerinden boot ederek yedekleme yapabileceğim bildiğiniz bir yazılım varsa ismini yazabilirmisiniz ?
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

muhendisbey

Alıntı yapılan: mert3162 - 22 Aralık 2016, 12:14:05
dos aldında çalışan bir ghost sürümü var elimde yıllardır kullanırım tık demedi ssd diskler içinde çalışırmı problemsiz diye düşünüyorum.Diskleri görmeyebilme ihtimali beni biraz kızdırabilir akşam bir deneyeyim eğer yedek alabilirsem ne ala elinizde dos altından çalışan yada usb bellek üzerinden boot ederek yedekleme yapabileceğim bildiğiniz bir yazılım varsa ismini yazabilirmisiniz ?
Ghost yeni işletim sistemlerinde 8 ve sonrasında çalışmıyor diye biliyorum. İşletim sisteminin birden fazla kendine ait bölümü olduğu için.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

engerex

Sistem geri yüklemeyi kapatmanın avantajları;
-Hız kaybının önüne geçersiniz.
-Alandan tasarruf
-Disk ömrünü

Açmanın avantajları:
-Çöktüğünde kurtarmak

Kapamak bana daha avantajlı geliyor. Eğer ilk sistemin ilk kurulumundan sonra tüm sürücü ve uygulamaları yükleyerek yedek imaj alırsanız canınız sıkıldıkça format atabilirsiniz. Buda kaybolan hızın tekrar geri almesini sağlar. Kişisel dosyaların farklı sürücüde olması kaydıyla.

@mert3162 Hirens Boot Cd

muhendisbey

Alıntı yapılan: engerex - 22 Aralık 2016, 12:19:25
Sistem geri yüklemeyi kapatmanın avantajları;
-Hız kaybının önüne geçersiniz.
-Alandan tasarruf
-Disk ömrünü

Açmanın avantajları:
-Çöktüğünde kurtarmak

Kapamak bana daha avantajlı geliyor. Eğer ilk sistemin ilk kurulumundan sonra tüm sürücü ve uygulamaları yükleyerek yedek imaj alırsanız canınız sıkıldıkça format atabilirsiniz. Buda kaybolan hızın tekrar geri almesini sağlar. Kişisel dosyaların farklı sürücüde olması kaydıyla.

@mert3162 Hirens Boot Cd

Disk ömrüne itiraz geldi :)
Sistem geriyükleme her zaman çalışmaz. Ya  güncelleme, ya program kurulumu ya periyodunun dolması ya da manuel çalıştırma ile çalışır.
Sistem kurtarma hepi topu 5-6gb kadar yer tutar. Sizin kişisel dosyalarınızdan ziyade kayıt defteri ve sistem dosyalarının yedeğini alır.
Yani bahsedilen en fazla 10 gb, ben yedek için 10gb açmışım tutan alan 5.8Gb

Temiz windows yüklemesi düşünelim.
Yaklaşık 30Gb kadar güncellemesi yok yan programı (her bilgisayar için üzerinde gelenler) kadar tutuyor.
Bir 30Gb'ta programımız var desek 60Gb
Bir 30Gb'ta kişisel dosyalarımız olsa 90Gb

Bir yüklemede disk ömründen 90Gb götürdün (daha fazla gitti, güncellemelerde, indirilen, silinen yüklenen)

Bunu da analiz ettim. Bilgisayarım üzerinde windows 8 ile geldi. SSD ye geçerken orijinal sistemi kurdum.
8.1 güncellemesi yüklemek için tüm güncellemeler yapılmalı, yaptı da
Sonra 8.1'i yükledi
300-350Gb sil yaz yapmış. Daha içerisinde program kurulu değilken. Disk yazılımının yalancısıyım.

Uzun lafın kısası: kısa vadede kaybettirir uzun vadede kazandırır.

engerex

Atladığın bir nokta var. Belli süre sonra istem geri yükleme noktaları silinir. Bu senin atadığın 10GB'ın yarısı boş olsa da bu şekilde.
Örneğin; İşyerindeki PC'ye ~3 hafta önce sistem kuruldu. 7'den 10'a yükseldi. Sonrasında bir çok sürücü temel uygulamala ve ihtiyaç olan uygulamalar yüklendi. Şimdi konusu geçince baktım ve açık. 10GB ayrılmış alanın 4,6'sı dolu. Gel gör ki sadece son 9 güne ait sistem geri yükleme noktaları var ve bunların hiç birisi sürücü gibi kritik değil. Bir de hesaplamak lazım yaz sil dönüsü ile oluşturulan sistem geri yükleme noktasında ne kadar veri akmış.

DEno_12

Alıntı yapılan: mert3162 - 22 Aralık 2016, 12:14:05

Bu şekilde Acronis True Image in boot diskiyle yedekleme yapıyorum zaten. Çok kullanışlı oluyor fakat elle yapmayı bırakıp bu işi özişler hale getirmek istiyorum.

DEno_12

Alıntı yapılan: muhendisbey - 22 Aralık 2016, 11:23:28
Nero backitup yazılımını alırsanız diferansiyel yedekleme seçeneğini kullanabilirsiniz.
Bu ne demek?
Sadece değişen dosyaların yedeği alınır. Bu da sizin için yeterli olur. Yoksa her açılışta yedek alabilirsiniz ve google drive yada onedrive yada dropbox gibi yerlerde önemli dosyalarınızı saklayabilirsiniz.

Sistem geri yükleme noktası bende açık ve SSD kullanıyorum.
Sistem çöktüğünde yeniden kurulum yapmak SSD'nin ömrünü daha da çok azaltıyor. Kanaatim geri yükleme açık olmalı. Tavsiye edilmeme ömürden ziyade daha çok alan sıkıntısı esaslı.

Alanı azaltabiliyorum hocam ayarlardan. Kendi ayarladığım limit dahilinde takılmıyor mu zaten sistem geri yükleme?

Alıntı yapılan: engerex - 22 Aralık 2016, 13:21:41
Atladığın bir nokta var. Belli süre sonra istem geri yükleme noktaları silinir. Bu senin atadığın 10GB'ın yarısı boş olsa da bu şekilde.
Örneğin; İşyerindeki PC'ye ~3 hafta önce sistem kuruldu. 7'den 10'a yükseldi. Sonrasında bir çok sürücü temel uygulamala ve ihtiyaç olan uygulamalar yüklendi. Şimdi konusu geçince baktım ve açık. 10GB ayrılmış alanın 4,6'sı dolu. Gel gör ki sadece son 9 güne ait sistem geri yükleme noktaları var ve bunların hiç birisi sürücü gibi kritik değil. Bir de hesaplamak lazım yaz sil dönüsü ile oluşturulan sistem geri yükleme noktasında ne kadar veri akmış.

Hocam sanırım kendi kendine ayrılmış alanı arttırıyor sistem geri yükleme. O zaman bu benim için sorun.

Aynı sistem geri yükleme gibi sürücü değişikliklerini ve kayıt defterinin yedeğini başka bir diske periyodik olarak her kapanışta kaydedecek bir program yok mudur?

DEno_12

Alıntı yapılan: engerex - 22 Aralık 2016, 12:19:25

Hocam kişisel dosyaları ne kadar farklı sürücüye taşırsanız taşıyın sonuçta sistem diskinde de bir kişisellik kalıyor. AppData, sekmeler, sık kullanılanlar, program tercihleri, configleri. Ben güncel sistem yedeğini sürekli olarak tutmalıyım hissine kapıldım son yaşadığım olaydan sonra.

muhendisbey

Alıntı yapılan: engerex - 22 Aralık 2016, 13:21:41
4-5Gb içerisinde yedek sayısı oldukça az. Bu kadarlık sil-yaz SSD için çok önemli değil. Sürekli alınan yedekler değil çünkü.
Benim oldukça işimi gördü. Özellikle driver yüklemesi sonrası uçan sistem olursa yada güncelleme sonucu aptallaşan bilgisayar hemen düzeltilebiliyor. Büyük bir sorunda düzeltmek mümkün olmuyor tabi.
Bunun zaman boyutu var: sistem çökünce kurtarmak yada yüklemek için gerekli zaman
Bunun ayarları, programları kaybetme boyutu var
Bunun dosyaları kaybetme boyutu var. 4-5Gb küçük bir bedel.

Alanı otomatik artırmıyor. Yedek sayısında değişiklik görülüyor. Yani 20Gb yaparsanız 2gb olsa her yedek 10 geri yükleme noktası eder. 10 olsa 5.

erkan614

3 ayda 6 ayda bilemedin sene sonu sistemi ghost ile imaj alırım.

Zoroaster

PC'de virüs varsa alınan imaja etkisi oluyor mu?
Seytan deliginden kacti.