12V to 5V

Başlatan sonerss, 24 Ekim 2005, 12:50:10

sonerss

Merhabalar.

Gelen 12V sinyalini 5V'a düşürmek istiyorum. Gelen sinyalin frekansı max 100 Hz.  Yardımlarınız için teşekkür ettim.

z

5 = 12 x R2 / (R1 + R2)

R1 ve R2 seri bağlı iki direnç. Sinyal R1 den giriyor ve R2 uçlarından çıkıyor.

R1 için keyfi bir değer verirsin R2 yi hesaplarsın.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

sezgin05

MAX232  bu işi görmezmi ustam?

sonerss

İşin aslı şu, ben arabanın devrini ölçmek istiyorum. Devir sinyalini de ateşleme bobininden alıyorum. Doğal olarak gerilim 13V - 14V arasında geliyor. Buradan frekans alacağım. ilk başta zenerin (5.6V) artı ucunu toprağa, eksi ucunuda 8051'in int0 kesme bacağına bağladım. Ama bu girişe gerilimi daha doğrusu sinyali verdiğimde zener ve 8051'in INT0 portu yandı  :roll:

Daha sonra regülatör kullanarak sinyalin gerilimini düşürmeye çalıştım fakat bu seferde sinyalin regülatör çıkışında sabitlendiğini gözledim.

Şu anda BD serisi güç transistörleriyle yapmaya çalışıyorum. Başka bir yöntem bilen benimle paylaşabiliri mi??

tnen

opto coupler kullan derim.

sezgin05

LPG li araçlarda motorun çalışıp çalışmadığını anlamak için distribütöre giden yüksek gerilim kablosunun dışına 6 spir kablo sarılır ve bir ucu boş bırakılır.Burada endüklenen sinyal ile TTL devre tetiklenir...Benzer bir uygulama seninde işini görür bence...

stlg

Sevgili sonerss
Arkadasım atesleme kablosundan boyle bir sinyali alman dogru değil
neden platin cıkısından almıyorsun umarım arac platinlidir elektronik
ateslemeyse oradaki algılayıcıdan alabilirsin bu sinyali aldıgın yere once
bir 100k direncle pullup yap yani artı uca cek sonra 100nf kondansatoru
seri bagla burayada 4k7 direnci seri bagla cıkısınada 5v1 zenerin artı ucunu bagla zenerin diger ucunuda eksiye bagla zenerin artı ucunuda işlemcine gir (dikkat zenerin  artı ucu aslında katodudur)

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

sagamen

en güzeli 35 78 a_m ent switc mod besleme yapman  istediğin volltajı verrır  entegre   karaköyde  tempo eletronik
herkEse kolay gelsin

argeelektronik

şemadaki devre işini görecektir dirençleri ayarlayarak bujiden gelen palsların hem genliğini ayarlayabilir hemde şeklini düzeltebilirsin mümkünse bunu bir osülaskop yardımıyla yap .
Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...

kesmez

bende tnen gibi optokuplör öneriyorum..
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

Klein

Özellikle bu tür bir uygulamada , yani hattınıza yüksek gerilim indüklenmesi ihtimali olan yerlerde izolasyon şart.  ben opto kublör önermiyorum. Opto kublör kullanmak bir zorunluluktur diyorum.