MOSFET SÜRÜP YÜKSEK FREKANS YÜKSEK VOLTAJ ELDE ETME (ULTRASONİK JENERATÖR)

Başlatan sinannyavuz, 23 Aralık 2016, 09:36:51

PICaso

Alıntı yapılan: Zoroaster - 26 Aralık 2016, 22:41:43
En tepedeki devre son açıklamalarınla mantıklı hale geldi. Seri bobin ile transducer kapasitesi zaten rezoanans devresi oluşturuyor.

Yalnız rezonans frekansını transducer frekansına eşleyebilmen lazım. Bu da ancak seri bobinin ayarlanabilir olması ile mümkün.

Fakat o sürücü çip rezonans modunda iş görmez.

Mesela rezonans frekansın atıyoum 100 Khz. Sen  1Khz lik çok dar (5uS) palsler yolla.

1Khz frekansın frekansını ayarlayarak gücü değiştirebilirsin.

Yada rezonans kontrol çipi kullan ya da pll ile kendin yeni bir kontrol devresi tasarla.
Zoro hocam ben transduceri 24 khz frekans ile sürmek istiyorum.Transducer zaten kendi içinde barındırdığı L-C ile rezonans devresi oluturmaz mı? Benim primere bağladığım bobine ek olarak seri bir tane kapasite bağlayarak bir L-C devresi mi kurmam gerekiyor. 2*pi*F= 1/sqrt(L*C) eşitliğini kullanarak f=24 kHz alıp L ve C değerlerini bulsam devreyi bu şekilde yeniden tasarlasam nasıl olur.

Zoroaster

Transducer'in kendi rezonans frekansı yokmu?

Konu ile detaylı hiç ilgilenmedim ama ben olaya düşünce olarak şöyle yaklaşıyorum. "Transducerin kendi rezonans frekansı ne ise sen de o frekansla sistemi uyarmalısın."

Eğer bu frekansla uyarmayacaksan sistemi çınlatabilirsin. Düşük frekanslı darbelerin amacı da bu.

Mesela 440 Hz lik diyapozona çekiçle vururken çekici 440 Hz titreştirip vurmayız küt diye vururuz ve diyapozon kendi öz frekansında titreşir.

Eğer seri bobin ile transducerin kapasitif bileşeninin primere yansıyan değerini çınlama frekansına uydurursan (bunu ya seri bobin değeri ile ya da trafonun dönüşüm oranı ile değiştirebilirsin) transducera max enerji aktarımını yapabilirsin.
Seytan deliginden kacti.

PICaso

rezonans frekansı 40 kHz ama ben daha düşük bir frekans da çalıştırmayı düşünüyorum tabi verim daha düşük.çalıştırmak istediğim frekansa göre mi L ve C hesabı yapmalıyım?

Zoroaster

Mantığım 40Khz'e göre yapacaksın diyor.

Transducer 40Khz ise LC hesabını da 40Khz yapmalısın. Fakat sürme işlemini daha düşük frekansda yapacaksak yap.

Eğer sistemi tam rezonans frekansında (40Khz de) sürmeye kalkarsan akımı voltaja dokunmadan limitlemen imkansız.

O yüzden gücü dediğim gibi dar palslerin sıklığıyla (frekansıyla) oynayarak ayarlayabilirsin.

Fakat bu işi yapan birileri varsa onları da bir dinlemek lazım. Dediğim gibi mantıken konuşuyorum. Denemişliğim yok.

Mantığım 40Khz lik transduceri bu frekansın dışında bir frekansda titreştirirsen çatlayacağını söylüyor.

Sen düzeneğini 40Khz'e göre ayarla ama 20Khz ile uyar. Bu sorun değil.

Seytan deliginden kacti.

PICaso

Alıntı yapılan: Zoroaster - 28 Aralık 2016, 15:15:26

Eğer sistemi tam rezonans frekansında (40Khz de) sürmeye kalkarsan akımı voltaja dokunmadan limitlemen imkansız.

hocam ''akımı voltaja dokunmadan limitlemen imkansız.'' burda ne demek istediğinizi tam anlamadım rica etsem açıklarmısınız.

PICaso

Hocam picden aldığım pwm ile optocouplerla izole edip ir2113 den 4 tane paralel mosfet sürüyorum. Anahtarlama frekansım 22 khz de mosfetler 55 derecede(310V dc,5A) sabit kalıyor fakat frekansı 28 khz yaptığım da (310V dc, 5,5A) mosfetler 90 derecelere geliyor ve kısa süre içinde ır2113 ve mosfetler(irfp460) bozuluyor. Sorun ne olabilir.

ilhan_mkp

yükün lc olduğu için rezonans frekansı dışında anahtarlayınca ters polaritede anahtarlama yapıyorsun sonuç aslında olması gereken

PICaso

Çıkış sinyalim bu şekilde devreyi de akşam atmaya çalışacağım.