CC5X C derleyicisinin kurulumu ve kullanımı

Başlatan Macera, 25 Ekim 2005, 10:25:30

Macera

CC5X derleyicisinin kurulumu ve kullanımı:

Mümkün olduğu kadar yalın hızlı ve az kod üreten derleyici olan CC5X DOS tabanlı bir programdır. www.bknd.com adresinden indirebileceğiniz bedava sürümünüyle gerek MPLAB'a entegre edebileceğiniz gibi aynı zamanda tek başına yada herhangi bir editör programıyla kullanabilirsiniz.Bu başlık altında CC5X ile edindiğimiz tecrübeleri yayınlayacaz. Programı indirdikten sonra C:\ altında bir dizine kopyalayın ( C:\cc5x\ gibi ) Dizin isminin boşluksuz ve uzun olmamasına dikkat edin.
MPLAB'a entegrasyon sırasında MPLAB boşluklu ve uzun dosya isimlerine bir alerjisi  olduğu için programınız doğru çalışmayabilir.Program parasız programdır.Kısıtlamaları ise 1024 byte kadar kod üretebilmesi ve optimasyon özeliklerinin kısıtlı olmasıdır.Bu versiyonunda bile üretilen kod zaten o kadar kompaktırki diğer derleyicilerle eşdeğer bir program yaptığınız takdirde aradaki farkı hemen anlarsınız. Hafıza sınırlandırılması ise sonradan anlatacağım yöntemlerle aşılabilir.
   Editör olarak benim tercihim renkli C komutlarını yazabilen jfe editörüdür. http://home.arcor.de/jensaltmann/JFE/jfe_eng.htm adresinden ingilizce versiyonunu indirebilirsiniz.Dosyayı açtıktan sonra direk çalışmaya başlıyabilirsiniz.İlk açılışta harfler küçük olabilir ama bunu Settings Menüsünden Font seçeneğindeki Harf büyüklüğünü daha yüksek bir sayıya ayarlarsınız.Bu editörün bir diğer özelliği menü üzerine bir takım komutlar ekleme özeliğidir.Derleyici komutlarını burdan direk ayarlayıp C programlarını yazmaya başlıyabiliriz.Herhangi bir text dosyası açın.Yine Settings menüsünden Add Tool seçeneğine gelin.

Açılan pencereye Name kısmına cc5X (bu düğmenin ismi olmaktadır) , Application kısmının altına C:\cc5xfree\CC5X.EXE yazın.Bu programın bulunduğu dizindeki derleyicinin yeri olacaktır.Start Directory yazan yeri boş bırakın. Parameters bölümüne ("$FILE" -AH -IC:\cc5xfree\  -CA"$NAME".cod  -L) parantez içindeki yeri copy paste yapın.
Ok düğmesine bastığınızda Cc5X düğmesinin oluştuğunu göreceksiniz.Bu düğmeye bastığınızda o an açık ve aktif olan dosyayı Cc5X derlemeye çalışır.Alt kısımda derlemenin sonucunu görürsünüz.Herhangi bir yanlışınız olduğu takdirde bunu derleyici sonuçlarından görebilirsiniz.Gerekli düzeltmeleri yaptıktan ve nihai programı hatasız derledikten sonra çıkan hex dosyanız kullanıma hazırdır.Çalıştığınız dizine baktığınız takdirde aynı zamanda cod dosyasının oluştuğunuda görürsünüz.Hex dosyasını herhangi bir yükleme programı ve kartıyla pic'inize aktarabilir yada proteusda test edebilirsiniz.(cod uzantılı programlar da proteusda simule edilebilir.)

Örnek bir program görüntüsü:

CC5X için www.cc5x.de güzel bir kaynaktır.Sayfa almanca ama babelfish sayesinde ingilizceye tercüme edebilirsiniz
"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts

engin_

Arkadaşım bizi bilgilendirdiğin için sağol. Gerçekten optimize çalıştığı gözüküyor.Benim bildiğim diğer diller kafadan ramın birkaç byte'ını kullanırken burada sadece kullandığın değişken için kullanılmış.

matematika

.

sertac2003

programın 1K kod sınırını kaldıran krak ı yada
varsa yöntemi nedir  acep ?

kreki yoksa yapabiliriz...
Şirketteki herkes en üst yöneticinin müşterisidir.

sertac2003

Eleman cc5x ' i borland C++ ile yazmış. programı korumak için amma da uğraşmış yaw !. pek olmaz ama kırarken içimden lisansını satın almak geldi  :o

1 K kod limiti 128 K ya yükseltilmiştir... sanırım bu değer herkes için yeterlidir... henüz 128 K lık bir pic yok ama, olursa artık bir daha krek yapmaya gerek kalmamış oldu. 8)

programın linki ve patchi  Şekil 0x0002B93D ' de görüldüğü gibidir... 8)

http://rapidshare.de/files/7037941/cc5xfree_v3.2G.zip.html

neşeli kod'lar...

picusta

paylastigin için tesekkürler. deneyecegim.
Peki, bu krek kisitli optimizasyonu da kaldiriyormu? Bi de merak etigim 32 bit degiskenleri destekleyen kütüphaneyi nerden bulabiliriz?

sertac2003

Alıntı yapılan: "picusta"paylastigin için tesekkürler. deneyecegim.
Peki, bu krek kisitli optimizasyonu da kaldiriyormu? Bi de merak etigim 32 bit degiskenleri destekleyen kütüphaneyi nerden bulabiliriz?

şu an sadece kod sınırlamasını kaldırdım. programı çok değil sadece kıracak kadar kullandım. kısıtlı optimizasyonun neler olduğunu bilirsem, bi bakılabilir.

matematika

.

sertac2003

@matematika

crck dosyasını cc5x in olduğu klasöre kopyalayıp crcke cift tıklıyosun,
patch diyosun ve tamamdır...

mcan

Alıntı yapılan: "sertac2003"Eleman cc5x ' i borland C++ ile yazmış. programı korumak için amma da uğraşmış yaw !. pek olmaz ama kırarken içimden lisansını satın almak geldi  :o

1 K kod limiti 128 K ya yükseltilmiştir... sanırım bu değer herkes için yeterlidir... henüz 128 K lık bir pic yok ama, olursa artık bir daha krek yapmaya gerek kalmamış oldu. 8)

programın linki ve patchi  Şekil 0x0002B93D ' de görüldüğü gibidir... 8)

http://rapidshare.de/files/7037941/cc5xfree_v3.2G.zip.html

neşeli kod'lar...

bu dosya yerinde yok ,birdaha koyarmısnız acaba

sertac2003

camesh

aman tanrııııım.. ben neden burayı daha önce görmedim ki  bitirme tezim icin  yazdıgım program CC5x in  destekledigi boyutu geçtiği için HITECH e gore tekrar ugrastım .. kafadan bir ayımı harcadım:S çok aramama ragmen bir türlü bulamamıstım crağini..
benim için geç te olsa yine de çok teşekkürler dostum ellerin dert görmesin
bundan sonra işime çok yarayacak

camesh

yaw ne şanssız bir insanım ben. rapiddeki  dosya uzun sure indirilmediği için kaldırılmış,hemenpaylas ta su an kullanımda değil...
tekrar yollayabilirseniz çok sevinirim..

zeyin

dos tabanli olmayan cc5x derleyicisini nerden indirebilirim.