Mikroamper akim anahtarlama

Başlatan eigenvector, 24 Aralık 2016, 10:38:09

eigenvector

Merhaba,
+- 1 mikroamper seviyesinde cikis veren bir sensorum var. Bu sensorden 2 tane kullanmak ama transempedans devresinden bir tane kullanmak istiyorum. Bu seviyede kullanilabilinecek bildiginiz bir switch elemani var mi? Neler yapilabilinir?
Sema daha aciklayici olsa gerek:

Tesekkurler.

Melih1802

eigenvector

Reed switch'ler cok guzelmis, 1 femtoampere kadar sinyal kaybi olmadan calisabiliyormus.
Omurleri ne kadar olur bir fikriniz var mi? Mcu ile konrol edecegim, saniyede en az 100 kez anahtarlanicak.

Melih1802

Havası alınıp gaz doldurulmuş tüp içinde olduğu için kontak ömrü çok uzun.
Fakat saniyede en 100 çok fazla mekanik yapı kaldırsa bile (ki kaldıramaz) tuş sıçraması nı beklemek için + sürede eklenecek. 

Melih1802

eigenvector

cok tesekkurler, isimi gorecek bunlar

Cemre.

Bilateral switch veya analog switch diye aratır mısınız? İşinizi görebilir emin değilim ama.

Zoroaster

Seytan deliginden kacti.

eigenvector

Alıntı yapılan: Cemre. - 24 Aralık 2016, 14:15:14
Bilateral switch veya analog switch diye aratır mısınız? İşinizi görebilir emin değilim ama.
Arastiriyorum, ama ilk bulduklarimda 1 uA ve civarinda quiescent akimi var gozukuyor. Smd reed switchleri kullanmak daha mantikli gozukuyor.

Alıntı yapılan: Zoroaster - 24 Aralık 2016, 15:01:32
Nasıl bir sensördür bu?

Aslinda elektrot bunlar, elektrota ucgen dalga uygulayip urettigi akimi olcuyorum.

skara1214

Saniyede 100 kere saatte 360000 yapar yani mekanik bir sistem hiç mantıklı değil.
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

Zoroaster

Hadi bir şekilde anahtarladın da 1 uA sinyali nasıl işleyeceksin benim de kafama bu takıldı.
Seytan deliginden kacti.

eigenvector

Alıntı yapılan: Zoroaster - 24 Aralık 2016, 20:07:35
Hadi bir şekilde anahtarladın da 1 uA sinyali nasıl işleyeceksin benim de kafama bu takıldı.
10k civari gain ve 16 bit adc ile okumasi yapilacak. Transempedans ic'leri kullanicam ama negatif rail saglarsak gorseldeki devrede calisirdi muhtemelen.