Kesintisiz Güç Kaynağı UPS tavsiyesi modem ve kablosuz telefon için

Başlatan kasif, 24 Aralık 2016, 21:23:10

kasif

Merhabalar, direk konuya giriyorum.

İhtiyaç, 12V 1A adsl modem adaptörü ve 6,5V 400mA kablosuz telefon adaptörü var. Bunlara ek olarak arduino veya pic ile sürekli çalışacak devreler de yapabilirm.

Kesintisiz güç kaynakları bu tür düşük adaptörleri "çektikleri güç çok düşük olduğu için" görmüyor ve elektrik kesilince kapanıyor.

Modemler için kesintisiz güç kaynakları var ama 3 ayrı cihaz için 3 tane almak lazım, çok gereksiz ve ekstra maliyet, ayrıca bu tür cihazların aküleri ömürlü olduğu için 2-4 senede bir 3 cihazı da aküleri güncellemek lazım.

Kendim devre yapayım desem, akü al, devre yapma (ki hiç vaktim ve bulunduğum yer itibariyle malzeme temini sorunu) şansım hiç yok gibi.

Bu tür bir ihtiyaç için tavsiye edebileceğiniz bir akü var mı?

MC_Skywalker

Alıntı yapılan: kasif - 24 Aralık 2016, 21:23:10
Kesintisiz güç kaynakları bu tür düşük adaptörleri "çektikleri güç çok düşük olduğu için" görmüyor ve elektrik kesilince kapanıyor.
bu kısmı anlamadım nasıl kesiliyor.1000VA'lık Line-Interactive kesintisiz güç kaynağına stanby da 0,3 W güç tüketen cihaz bağlı. Elektrik kesintisinde cihaz standby da ise yine durumunu koruyor.

kasif

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 24 Aralık 2016, 21:54:19
bu kısmı anlamadım nasıl kesiliyor.1000VA'lık Line-Interactive kesintisiz güç kaynağına stanby da 0,3 W güç tüketen cihaz bağlı. Elektrik kesintisinde cihaz standby da ise yine durumunu koruyor.

Bir kullanıcı şöyle demişti. "Güç kaynağından çekilen güç belirli bir gücün altına düşerse güç kaynağı (bilgisayarın kapandığını düşünerek, akülerini korumak için) kendini stand by konumuna alır ve güç vermeyi durdurur."

Başka birisi de aynı sorun nedeni ile telefon şarj edemediğini söylemişti.

Ben bunların yalancısıyım.

Ayrıca güç kaynakları bilgisayarları 10 dk kadar ayakta tutabiliyormuş, benim istediğim, modem ve telsiz telefonun baz ünitesini 3-4 saat ayakta tutması.

Edit: Bu cihazı mutfağa koyacağım, telefon ve modem orada. Bazı forumlarda güç kaynaklarından az de olsa zehirli gaz çıktığı yazıyor, bu doğru mudur?

Ayrıca sessiz, fansız birsey olursa daha iyi olur. Ses istemiyorum

mg1980

Siz  12V 7Ah bir akü alsanız bu işi çok basitçe halledebilirsiniz gibi geliyor bana.

kasif

Aslında evet ama söyle bir durum var. Mesela birkaç gün evde olmadığım zamanda elektrik kesilirse internetim hiç kapanmasın, ayrıca evde yaptığım basit webserver ile elektrik gittiğinde bana e-posta göndersin, evde hareket olduğunda belirli yere koyduğum webcam ile resim çekip göndersin vs.

Ben yokken sistem devreye girmeli ve bir sorun yaşamalıyım. Ayrıca telefon için 12 V u 6,5 volt a nasıl düşürürüm bilemiyorum. AKiü 50 TL civarlarında, güç kaynakları ise 130 TL -150 TL civarlarında. Ben de yapsam kutulama vs. maliyeti ile 100 TL den fazla gider. Ayrıca ne kadar düzgün çalışır bilemiyorum.

Onun için hazır almak daha güvenli geliyor.

mg1980

6.5v için 7806 yetebilir diye düşünüyorum.7808 de olabilir gibi. Adj olanlardan alıp 6.5v olarak ayarlanabilir.Elk.kesildiğinde devreye girmesi çok zor olmasa gerek. Bir röleyi elk varken çekili tutarsınız.Kesilince aküyü devreye alır. Geçiş anında kopukluk olmaması için 5-10.000 mf kapasitör devrede paralel olabilir. Ups'ler 3-4 saat yeterli olmayabilir. Güç kaybı söz konusu olabilir.

kasif

Aslında aklımdan geçmedi değil.

3. bir adaptör takıp bu adaptörün sürdüğü bir röle kullanmak, elektrik kesilirse röle bırakılacak, güç de şebekeden aküye geçecek,

ama elektrik varken aküyü şarj eden bir devre olmalı, onu tasarladım falan derken çok zamanım gidecek. iş, yıl sonu işlemleri, evde çocuklar, yapmak çok zor olacak.

mg1980

3.adaptöre gerek yok bence. Modemin adaptöründen yararlanmayı düşünseniz..

kasif

Orijinal adaptörlere zarar vermek istemiyorum.

Son seçenek olarak modem upslerinden 1 tane alacağım. telsiz telefondan vazgeçeceğim. arduino server için modem in usb bellek girişinden enerji çekebilirim ama o zaman webcam için yeterli enerji olmayacaktır. yani istediğim çözüm değil.

Ateş Erim

Bundan 20-25 sene önce İtalyan malı bir ups almıştım. Aynen size söylendiği gibi üzerinde çok az yük olduğunda bir süre sonra kapanıyordu. Fabrikasına yazıp yardım istemiştim. İçinde bir jumper'ı aç, istediğin olur demişlerdi. Yaptım oldu.
Daha yakın bir zamanda yerli bir ups almıştım. Onda böyle birşey yoktu.
Akü + akü şarj çıkışı olan (alarmcıların kullandığı) güç kaynağı daha pratik bir çözüm olabilir.

Kolay gelsin
Bu mektup icin hic agac kesmedim. Sadece elektronlari durtukledim.

DEno_12

Çok daha basit bir çözüm var. 10000 mah bir powerbank alınır. 2A üstü  telefon şarj adaptörüyle prize takılır ve sürekli takılı durur. Çıkışına 1.5 dolarlık step up step down konverter takılır 2 adet. Biri 12v diğeri 6.5v a ayarlanip mühürlenir. Böylelikle sanıyorum en az 4 saatlik kesintisiz güç sağlanır.

Zamanında böyle bir ürünü üretip pazarlamayi düşünmüştük hem modem hem de evdeki diğer dc cihazlar için.

kasif

@Ateş Erim ,
Öyle bir seçenek olursa çok iyi olacak ama şu zamana kadar bulduğum güç kaynaklarında adam gibi bir açıklama/kullanım kılavuzu göremedim. Sizinki gibi bir ürün arıyorum aslında.

@DEno_12 ,
Öyle bir durumda cihaz üzerindeki piller kısa sürede ömrünü tamamlar. Ayrıca piyasadaki gerçek 10A powerbank lar zaten 100 TL den fazla. O kadar para vermek pek mantıklı değil.

Aslında ışıldaklara bakmakta fayda var, hurda bir ılışdak bulursam bakacağım, birçok ışıldak 24 saat fişe takılı durur ve elektrik kesilince devreye girer, ama voltajları kaçtır bakmak lazım.

Ateş Erim

@kasif
Bendeki İtalyan malı UPS Riello imiş. Herhalde artık bulunmaz. Yerli olan da Tunçmatik idi. Sonradan aklıma geldi. Bir de Çin malı Power Pack diye bir ups almıştım. O da üzerinde yük yokken kapanmıyordu.
Belki faydası olur.

Ateş
Bu mektup icin hic agac kesmedim. Sadece elektronlari durtukledim.

kasif

engerex

Eğer powerbank olur derseniz çift çıkışlı "Xiaomi Mi 20000mAh Powerbank" yurtiçi ve yurtdışı fiyatı 100-120TL.