enkoderli dc motor kontrolü

Başlatan z1s2u, 24 Aralık 2016, 23:20:44

z1s2u

İyi akşamlar,
Enkoderli dc motor kontrolü hakkında yardım istiyorum ya da ilgili bir kaynak, bizde sürücü kartı(l298m) vardı ama bunun için de tasarlanmış kartlar gördüm. Sürücü kartını değiştirmemiz gerekir mi? Ben yine araştırıyorum ama bu motoru(enkoderli-redüktörlü)(düşük rpm ve ortalama 10kg yükü hareket ettirebilecek güçte) nerden alabilirim?
Bir Anlamı Olmalı

eeburakdemir

@z1s2u;
1- Sürücü sistemi motorun tipine göre ve gücüne göre değişiklik gösterir. DC motor ve gücü yeterli ise kalsın.
2- Enkoderli sistemlerde sinyalleri okuyabilmen için girişi enkoder sinyaline göre ayarlaman laızm. İki sinyal var A ve B , bazen de Z diye bir çıkış vardır. A ve B yi okuyarak da bu işi çok rahat halledebilirsin. Z birnevi sistemin sağlamasını kontrol gibi birşey için kullanılır. Enkoder sağlamsa da gerek yok. Enkoderden gelen sinyalleri opto vasıtasıyla okuyabilirsin. Nasıl bir mcu kullanacağına göre yazılım da değişir. Hazır enkoder girişli mcular kullanırsan direk A ve B girişleri var oraya bağla gitsin. Yoksa da Ext. Int. ile halledebilirsin. Sana ekte enkoderden nasıl sinyal okuyacağını paylaşıyorum. Fotoğrafta A/VREF ve B/AIN sinyallerine bakarsan okuma yöntemini görebilirsin. Diğer optolar kafanı karıştırmasın. Bu daha önce yaptığımız 0-10v veya enkoder girişli poz. kontol cihazı içindi.
3- Motor için herhangi bir yer bilmiyorum :)

Asla pes etme...

z1s2u

@eeburakdemir teşekkürler
stm32f4 denetleyici ile yapacağız,
peki bu konuyu(enkoderli dc motor kontrolunü) öğrenebileceğimiz bir kaynak önerebilir misiniz?
Bir Anlamı Olmalı

Zoroaster

Seytan deliginden kacti.

z1s2u

@Zoroaster hocam bize düşük devirli(5-10rpm) bir motor gerekiyor; gps modülünden aldığımız bilgiye göre güneş panelini hareket ettirecek
örnek verdiğiniz motorun sanki devri uygun değil düşüğünü bulmak da zor, redüktörlü bir motor bulmamız lazım ya da uygun bir redüktör yanlış düşünmüyorsam
Bir Anlamı Olmalı

z1s2u

ya da mesela ---12V 37mm 80 Rpm Enkoderli 131:1 Redüktörlü DC Motor--- isimli motorun 131:1 redüktörlü olması 80/131 oranında deviri düşürerek kullanabileceğimizi mi gösterir?

http://www.robitshop.com/12v-37mm-80-rpm-enkoderli-1311-reduktorlu-dc-motor
Bir Anlamı Olmalı

Zoroaster

Gerçek uygulama yapacaksan rüzgardı fırtınaydı işi zor. Oraya 100..200 w civarı en azından 10mm şaft çaplı adamakallı motor kullanman lazım.

Yok masada bir sunum bitirme projesi vs olacaksa o motor işini görür.

En kötü ihtimal  bir tane de triger kayış kasnakla redüksiyon yaparsın. Güneş paneli uygulamasında zaten yüksek çözünürlüklü encodere de ihtiyacın olmayacak.
Seytan deliginden kacti.

sezgin05

Güneş panelini döndürmek için neden GPS verisine ihtiyaç duyuyorsunuz.? Güneş ışığını 2 adet LDR ile okusanaız yetmezmi?

Yok illede GPS ve MCU olacak derseniz RC-SERVO motor neden kullanmıyorsunuz.

z1s2u

Veriyi Gps modülden almamızın sebebi sistemin bulunduğu konuma göre kendisini otomatik olarak döndürmesi amaçlandığı içindi. Eğer işimizi görecekse servo da olabilir, yeterli torku sağladıktan ve istediğimiz konuma gelebildikten sonra.
Bir Anlamı Olmalı

eeburakdemir

@z1s2u herhangi bir kaynak gösteremem ama @Mucit23 arkadaş sitesinde güzel anlatmıştı. Ayrıca başka enkoder okuma yöntemleri diye arattığınızda birçok yöntem şekli çıkıyor. Bu güneş takip projesini 2014 yılında yapmıştım ve servo ile yapmıştım. Birçok kişi (internette gördüğüm kadarıyla) dc motor kullanmış. Servo tavsiye edebilirim yada step ile de yapılabilir.
Asla pes etme...

z1s2u

@eeburakdemir siz servo ile ortalama kaç kg'lık bir yük hareket ettirmiştiniz? Sakıncası yoksa projenizle ilgili dökümanları bizimle paylaşabilir misiniz fikir edinme amacıyla.
Bir Anlamı Olmalı

Cemre.

Alıntı yapılan: eeburakdemir - 25 Aralık 2016, 21:46:30
@z1s2u herhangi bir kaynak gösteremem ama @Mucit23 arkadaş sitesinde güzel anlatmıştı. Ayrıca başka enkoder okuma yöntemleri diye arattığınızda birçok yöntem şekli çıkıyor. Bu güneş takip projesini 2014 yılında yapmıştım ve servo ile yapmıştım. Birçok kişi (internette gördüğüm kadarıyla) dc motor kullanmış. Servo tavsiye edebilirim yada step ile de yapılabilir.

Siz de mi GPS kullanmıştınız hocam?

Bu arada ben de bitirme olarak bu çalışmayı yaptım. Bizim panel boyutlarımız A4 kağıdı civarlarındaydı bu yüzden step motor ve trigger kayışı yeterli olmuştu.

http://tok2016.ogu.edu.tr/TOK2016_Bildiriler_Kitabi.pdf
Sayfa 131 inceleyebilirsiniz isterseniz. Fikir verir belki...

eeburakdemir

@Cemre. yok ben gps kullanmadım. Üzerinde ki aküyü şarj eden bir devre vardı, ve sistemi kontrol mekanizması. Ama senin yaptığın gibi trigger kayışı falan o şekilde yaptık. Çünkü o sistemi mekaniğini yaptırıncaya kadar bayağı uğraştık, kimse uğraşmak istemedi. Bende 20W solar panel vardı, bayağı büyüktü yani.
Asla pes etme...

Cemre.

Mekaniğin tamamını biz kendimiz yaptık, çok da eğlenceli olmuştu. PDF'te görünüyor profesyonel birşey değil ama bize kattıkları çok büyük. SolidWorks'te çizip lazer'de 8mm mdf kestirdik.