Op-amp Sorunu

Başlatan ogy, 26 Aralık 2016, 15:55:19

ogy

Merhaba,

Aşağıdaki op-amp devresiyle 0-10V girişi 0-5V çıkış olarak kullanmaya çalışıyorum.İstediğim şey çalışıyor aslında..Örneğin girişten 5V uyguladığımda çıkışta 2.5v okuyorum.Fakat girişten hiç gerilim uygulamayıp boş bıraktığımda çıkışta LF353'ün besleme gerilimi olan +12v okuyorum.0v okumam gerekmez mi? Neyi yanlış yapıyorum acaba?( Devreyi baskıya aldım reel olarak test ediyorum )

G-Kocak

Merhaba,

0-10V sinyali 0-5V'a düşürmekse amacın neden bu kadar uğraşıyorsun?

İki adet eş değer direnci birbirine seri bağla. Dirençlerin boştaki uçlarını 0-10V giriş sinyaline bağla. Birleşim yerinden 0-5V'a düşürmüş olursun.

Sensör vb. bir şeyden gelen 0-10V sinyal ise opamp ile gerilim izleyici yap çıkışına yukarıdaki gibi bir yapı kur 0-5V alırsın.

Zoroaster

Çift besleme gerekiyor. Sen tek besleme çalıştırıyorsun.
Seytan deliginden kacti.

ogy

@G-Kocak hocam sensörden veri okunacak.O yüzden sağlıklı birşey olması gerekiyor.

@Zoroaster hocam şu an tek kaynak ile bişekilde çözülemez mi? Sadece giriş boşta iken çıkışta da 0v görmek istiyorum.

G-Kocak

Opampı LM358 ile değiştirip single besleme kullanabilirsin.

OG

Alıntı yapılan: ogy - 26 Aralık 2016, 17:42:11
@G-Kocak hocam sensörden veri okunacak.O yüzden sağlıklı birşey olması gerekiyor.
Uygun 2 direnç, bir opamplı devreden daha sağlıklı çalışır.
Eğer dirençden sonra buffer gerekiyorsa bu amaçlı opamp kullanmak daha kolay yöntemdir, kayma, sürüklenme vs buffer bağlantıda daha garantilidir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

ogy

LF353'ü söküp LM358'i taktım.Şimdi istediğim gibi çalışıyor.Girişi boş bıraktığımda çıkışta 0V okuyabiliyorum.Yardımlarınız için teşekkürler.

Erol YILMAZ

LF nin girişi JFET old. için boşta kalmaya gelmemiş demek ki...