240V DC ELDE EDİLMESİ

Başlatan PICaso, 28 Aralık 2016, 22:00:03

PICaso

Arkadaşlar 1 sistem için 1kw gücünde 240V DC çıkış vericek gerilime ihtiyacım var. Şu an aklımda iki alternatif var.1-220ac yi 170ac ye çeviren 1 kW lık trafo sardırıp bu gerilimi köprü diyot, kondansatör ile doğrultmak. 2- Tristörle kontrollü doğrultucu yapmak. Fiyat performans açısından hangisi idealdir. Farklı önerilerinize açığım. Şimdiden teşekkürler.

ido2323

Yuunus

pardon yazdiklarimi dikkate alma tristoru trn gibi dusundum.

PICaso

ipek

bazı cihazlarda Astec 60V 1250WPFC kaynaklar görüyorum ekonomik olacağını sanmıyorum ama yinede seri bağlama bir alternatif.

PICaso

Alıntı yapılan: ipek - 29 Aralık 2016, 15:45:30
bazı cihazlarda Astec 60V 1250WPFC kaynaklar görüyorum ekonomik olacağını sanmıyorum ama yinede seri bağlama bir alternatif.
Tristör ile kontrollü doğrultucu yapmak nasıl fikir sizce?

HexfeT

İzole olması gerekmiyorsa "Buck" yapıda çalışan PFC controller'lara gözatın. En düzgün çözüm bu olur.

PICaso

Alıntı yapılan: HexfeT - 29 Aralık 2016, 17:51:38
İzole olması gerekmiyorsa "Buck" yapıda çalışan PFC controller'lara gözatın. En düzgün çözüm bu olur.
1 kW lık bir sistem için flyback yetersiz kalmaz mı?

Zoroaster

Tristörlü sistem bir seçenek ise izolasyon sorunun yok görünüyor. Bu durumda buck yapıyı da düşünebilirsin.
Seytan deliginden kacti.

mert3162

Yükleneceği sistem yükü nedir ne kadar süreyle yüklenecek omik yükmü akü gibi bir yükmü yoksa bobin içerikli endüktif bir yükmü
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

PICaso

Alıntı yapılan: mert3162 - 29 Aralık 2016, 21:02:27
Yükleneceği sistem yükü nedir ne kadar süreyle yüklenecek omik yükmü akü gibi bir yükmü yoksa bobin içerikli endüktif bir yükmü
Kapasitif yük diyebiliriz

mert3162

Akü gibi şarj oldukça çekilen akım düşecek mi yoksa sabit akım kaynağımı gerekli (redresör) gibi Kapasitif bir yük durumu söz konusu ise ben tristör metodunu tercih ederim.Özellikle sabit akım kaynağı olacaksa sürekli olarak belli bir akım verilecekse kesinlikle tristör piyasada gördüğüm 700A 48V  3 fazlı redresörlerde tristör metodu kullanılıyor.Hem akım kontrolünüde yapabilirsiniz böylece
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

ilhan_mkp

benimde benzer bir güç kaynağına ihtiyacım var.
110v 1kw voltaj ayarlı olabilecek bir yapı.
izole olmasına gerek yok.

ahmet_zxc

ilhan_mkp

hocam varyak çok kaba.
tristörlü doğrultmanın nasıl bir dez avantajı olur ?