ZMTC103C

Başlatan emrah, 31 Aralık 2016, 00:09:08

emrah

selam,
Zmtc ile tecrubesi olan arkadaslardan fikir danisacaktim.
ac akim olcmek icin kullanacagim .
cikisina 1k direnc bagladigim zaman
5A/5ma  oranlamaya gore 5A de 5 volt olacak. Bunun bir ucunu direk mikrodenetleyicinin analog girişine girsem? Diger ucuda devrenin gnd ye baglasam sıkınti yasarmiyim ?

OG

Linear alanda çalışmak için 50 ohm daha uygun olur, datadaki tavsiye.
Bu durumda 5A gecince skala
50R * 0,005 = 0,25V olur.
Elde edilen bu 0,25V değeride AC yapıdadır, Vpp si 0,50V olur.

Vpp alanının tümünü (doğrultma yapmadan) kullanmak istersen offset (seviye kayması) uygulaman gerek. Bunu gerilim bölücü 2 basit direnc ile yapabilirsin.

Trafo sekonderi yük direnci ile (50R) kapatılır.
Vdc GND arasına eşit değerli 2 direnc (1K+1K gibi) seri bağlanır.
Dirençlerin orta ucuna (Vdc/2 olan uc) trafonun sekonderinin bir ucu bağlanır.
Sekonderin diğer ucundan işlenecek voltaj alınır.

Bu voltajın sıfır noktası artık Vdc / 2 değerindedir.

(Vdc / 2) + 0,25V
(Vdc / 2) - 0,25V
arasında salınır.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

emrah

Cevap icin tesekkur ederim
anladigin kadari ile . Devrenin 5 voltunu 2 adet seri 1k ile gerilimi bolerek 2.5 voltu da sekonderin bir ucuna. Diger ucindanda analog girise girecegim . Sifir noktam 2.5 volt olacak ve bunun uzerine eklenen gerilim de akim bilgisi olacaka dogrimidr ? Acs entegre mantigi olacak yani ?

Bir sekonderi 1n4148 ile dogrultup 1k ile kapatarak yapilmis bir devre var fakat denedim lineer calismiyor . Ama yapan kisi 1/1000 farkli bi trafo kullanmis. Sanirim bu trafonun sarim sayisi farkli.

OG

Alıntı yapılan: emrah - 31 Aralık 2016, 10:10:56
Cevap icin tesekkur ederim
anladigin kadari ile . Devrenin 5 voltunu 2 adet seri 1k ile gerilimi bolerek 2.5 voltu da sekonderin bir ucuna. Diger ucindanda analog girise girecegim . Sifir noktam 2.5 volt olacak ve bunun uzerine eklenen gerilim de akim bilgisi olacaka dogrimidr ? Acs entegre mantigi olacak yani ?
Bu bir zorunluluk değil, örnek olması için. Ayrıca ölçüm noktasını bufferlamak gerekebilir.
Doğrultup kullanmak isterseniz, ham voltaj düşük olduğu için opamp ile falan yükseltmek uygun olur sanıyorum. Kullanma şeklinize bağlı yani.
Belki de aradığınız tepe değer dedektörü.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

emrah

Fikirleriniz icin tesekkur ederim