tv için akım korumalı priz nedir? ne işe yarar?

Başlatan erkan614, 02 Ocak 2017, 10:15:21

OG

Alıntı yapılan: Birol KURNAZ - 03 Ocak 2017, 23:42:55
@OG Hocam paylaştığın link de ilk sıradaki ürün tanıtım broşüründe GAZ Deşarj Tüpü diye belirtmişler.
Nedir bu ? ilk defa duydum da.
Bilmiyorum ki.
Muhtemelen neon dur. Anahtarların içinde kullanılıyor ya, öyle bir şey olabilir, gösterge amaçlı.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Maxim

gas discharge tube
çok iyi bilmiyorum ama sonuçta power devre girişlerinde koruma amaçlı kullanılan bir eleman
Tsv yada Varistor gibi

http://www.littelfuse.com/products/gas-discharge-tubes.aspx
http://www.bourns.com/products/circuit-protection/gas-discharge-tube-(gdt)-surge-arrestors

OG

Evet hocam, mantıklı olan bu. Benim hiç bilmediğim bir component.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Maxim

az önce birkaç ay önce carrefourdan aldığım korumalı prizin içini açtım
onda da GDT kullanmışlar, varistorler üzerinden toprağa bağlı.
2 tane 6amperlik sigorta(varistorlere seri bağlı), 2 varistor ve 1 tane gas discharge tupe var devrede.
220k direnç ve neon lamba var.

devresini proteusa çizince koyarım. (çizime gerek yok aslında gayet anlaşılır resimden)

ipek

Netaş santral kartlarında kaynıyordu bu gas discharge tube.test yaparlarken görmüştüm anma geriliminin üstüne çıktıkları an içinde bir kıvılcım çakıyor ve tüp kısadevre oluyor,aynı durum Flash neon lambası içinde geçerli stroboskop yaparken akım sınırlama direnci koymadığım için 15A sigortayı attırmıştı..

ahmet_zxc

gas discharge tube'ü biz

sahada çalışan yıldırım çarpma ihtimali olan yerlerde yıldırım koruması olarak kullanıyoruz.

hem besleme hemde 485 haberleşmesinde kullanıyoruz.

yani mahalledeki trafoya yıldırım çarpmadığı zaman hiçbir işe yaramayacak bir malzemeden bahsediyoruz.

istanbulda neredeyse tüm hatlar yeraltına alındı, dolayısıyla böyle bir ihtimalde yok gibi..

erkan614

ben 1-2 gündür yaptığım araştırmalarda bu GDT yi hep telekom devreleri için kullanılırken gördüm incelediğim videolarda bir tanesinde anten girişini topraklamak için kullanılmıştı
@Maxim in verdiği fotoğraftan devreyi çıkarttım umarım doğrudur

bende ayrıca nette paylaşılan sökme videolarını da inceliyorum bi taslak oluşturmaya çalışıyorum
bir tek resetlenebilir sigortayı da  kararlaştırırsam güzel bir devre çıkartabilirim sanırım

Maxim

mg1980

Hocam şemanın doğruluğundan emin misiniz ? Faz ,nötr nereden kesiliyor da koruma sağlıyor ?

HeCToR

@erkan614

GDT diğer adıyla parafudr faz ile toprak arasına bağlamanız daha sağlıklı olacaktır varistor ayaklarınıda Nötr VR1 önüne ani peak akımlarını sınırlamak için 100R 1W'lık bir direnç atmanızda sağlıklı olacaktır.
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir

Maxim

şema aynen doğru ama tasarım yanlış diyorsanız onu bilemem

erkan614

Alıntı yapılan: Maxim - 05 Ocak 2017, 07:47:40
şema aynen doğru ama tasarım yanlış diyorsanız onu bilemem
aslında bunu tasarlayanlan arkadaş koruma yöntemi olarak "sanırım" ;
devreyi kesme amacında değilde yıldırım düştüğünde oluşan sparkı sönümleme için tasarlamış
sigortayıda varistörün gücünün üstünde bir enerji gelmesi durumunda
varistörün patlayıp çatlayıp kısa devre olup prizin tamamen kullanım dışı olmasına önlem olarak takmış
korumanın devre dışı kaldığını -yeni priz almak gerektiğini- bildirmek içinde sigorta sonrasına neon lamba koymuş
@HeCToR peki notr hattından gelen piklere nasıl önlem alıcaz? aslında daha iyi olurmu bilmiyorum ama bu 2 elementli (3 bacaklı) GDT lerden kullansam dahamı iyi olur?
1 nolu ucu faz, 2 nolu (orta) ucu toprak, 3 nolu ucu Nötr, diye

HeCToR

@erkan614 gerek yok hocam daha önce ürünlerimde kullandım bahsettiğim şekilde ve yüksek voltaj test cihazı ile deneyerek testlerden geçirdim tabi burada toprağın sistemde bağlı olması gerekiyor yoksa bir anlam ifade etmiyor onun için varistorlerin diğer ayaklarını Nötr bağlayın dedim toprak olmadığını varsayarak 1. resime bakarsan önce varistorler ile oluşan peakleri söndürüyor eğer bu peak varistor voltajından yüksek spark seviyesine ulaşırsa GDT üzerinden toprağa akıyor.

Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir

ilyas KAYA

Benim kullandığım markanın içini açmadım ama üstünde kullanılan on off butonu yaylı bir mekanizma ile kurulma şeklinde çalışıyor. Yüksek ihtimal sigorta görevi görüyor. Açarken ve kapatırken tam basmiyorsunuz yani. Sadece küçük bir hareket ile tık yapıyor açılıyor tık yapıyor kapanıyor.

erkan614

yani bu şekilde diyorsunuz, peki t1 mi kalsın T2 mi?