Mosfet snubber için C değeri

Başlatan PICaso, 02 Ocak 2017, 12:44:38

PICaso

arkadaşlar merhaba
rcd paralel mosfet snubber devresi için 180 pf değerinde kondansatör hesapladım fakat piyasada bu ya da buna yakın değerlerde kondansatör bulamadım. direnç değerim 600ohm taş direnç. böyle bir sorunla karşılaşan oldu mu? çözüm için ne yapabilirim? elimde şu an en düşük 1.5nf kondansatör var.Bu kondansatör ile kurduğumda mosfet ısınmaya başladı. Normal midir?

Teğmen

Merhaba,
Snubber devreleri gürültü bastırmak ve anahtarlama akım/gerilim değerleri için ani yükselme azalma için tasarlanır.di/dt ve dv/dt için.
Kısacası kuracağın devreye göre snubber tasarlaman gerekir.

Kolay Gelsin
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

PICaso

Hocam picden aldığım pwm ile optocouplerla izole edip ir2113 den 4 tane paralel mosfet sürüyorum. Anahtarlama frekansım 22 khz de mosfetler 55 derecede(310V dc,5A) sabit kalıyor fakat frekansı 28 khz yaptığım da (310V dc, 5,5A) mosfetler 90 derecelere geliyor ve kısa süre içinde ır2113 ve mosfetler(irfp460) bozuluyor. Sorun ne olabilir.

Teğmen

Merhaba,
Devreyi görmeden kesin birşey söylemek zor ama anladığım kadarıyla frekansı artırınca çok sık anahtarlamadan dolayı
akım artıklarıyla ısınma oluşuyor olabilir.Devreyi atarsan daha iyi olur.

Kolay Gelsin
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

PICaso

Alıntı yapılan: Teğmen - 04 Ocak 2017, 08:27:06
Merhaba,
Devreyi görmeden kesin birşey söylemek zor ama anladığım kadarıyla frekansı artırınca çok sık anahtarlamadan dolayı
akım artıklarıyla ısınma oluşuyor olabilir.Devreyi atarsan daha iyi olur.
Kolay Gelsin

Çıkış sinyalim bu şekilde devreyide akşama atmaya çalışacağım. Teşekkürler