Harici disk kullanımı (eSATA vs SATA vs USB 2.0)

Başlatan Cemre., 02 Ocak 2017, 19:59:38

Cemre.

Merhaba,

Bilgisayarım çok eski ve büyük programlar (matlab gibi) çalıştırdığımda disk kullanımı %100'lerde geziniyor, tepki süresi 3k 5k 10k ms dolaylarında geziniyor. Bunu mekanik anlamda yaşlanan (8+ yıl) hard disk'e ve muhtemel bad sector fazlalığına (test etmedim) bağlıyorum. Bu nedenle SSD'ye geçiş yapmaya karar verdim.

Elimde WD'nin USB 2.0 ile çalışan bir harici disk kutusu var. Çıkan hard diski yığın depolama amacıyla bununla birlikte kullanmayı düşünüyorum.
Alacağım SSD 120GB olacak bu kesinlikle tek başına yeterli gelmeyecek biliyorum. Bu noktada tavsiyelerinize ihtiyacım var.

Bilgisayarın eSATA portu mevcut. CD/DVD okuyucu da var.

Karşımda eski harddiski değerlendirmek amacıyla üç seçenek bulunuyor.

1- Eldeki harici disk kutusu ile USB2.0 hızında kullanmak. (Masrafsız olacak)
2- CD/DVD yuvasına hard disk takmaya yarayan aparat satın alıp SATA bağlantı ile kullanmak. (30TL civarı ek maliyet)
3- eSATA portunu kullanmak. (Bu mümkün mü bilmiyorum, bu portu kullanan harici disk kutuları vs var mı ya da doğrudan kablo ile kullanılabiliyor mu onu da bilmiyorum.)

Hem 120GB uygun fiyatlı SSD tavsiyesi hem de 3 seçenekten birini tavsiye eden mesajlarınızı bekliyorum.  :)

http://www.mediamarkt.com.tr/tr/product/_samsung-ssd-650-120-gb-2-5-inç-540-450mb-s-sata3-mz-650120-1150228.html

İyi akşamlar.

baran123

baran123

Bu arada 3 şıklı seçenek için A seçeneğini seçiyorum. :)

erkan614

Ssd için Samsung veya ocz alın 120 hayli hayli yetiyor gerçi şu an bende 240 var
Sonunda ssd hız içim depolama için değil MP3 film fotoğraf gibi şeyleri hariciden kullan

USB 3.0 kutusu tavsiyedir
Esata için extra adaptör gerekiyor

Cemre.

Alıntı yapılan: erkan614 - 02 Ocak 2017, 20:37:42
Ssd için Samsung veya ocz alın 120 hayli hayli yetiyor gerçi şu an bende 240 var
Sonunda ssd hız içim depolama için değil MP3 film fotoğraf gibi şeyleri hariciden kullan

USB 3.0 kutusu tavsiyedir
Esata için extra adaptör gerekiyor

PC'de USB3.0 yok maalesef. ESATA için gerekli adaptör linki paylaşabilir misiniz?

muuzoo

Biraz maddiyatı zorlayıp 240-250GB bir ssd alın işe yarar bir modeli 250-300 bandında bulabilirsiniz. Hatta n11 gibi yerlerden hediye çeki falan ile biraz daha makul fiyatlara alabilirsiniz. Samsun Evo 750 250GB 300-330 civarlarına alınabiliyor. Bu modeli önerebilirim.
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

Mr_YAMYAM

SATA II için fazla yüksek hızlı SSD almak mantıksızdır.
SATA II veriyolu band genişliği 1.5GB olup takribi 175MB/sn BURST hızına sahiptir. (Anlık tepe hızı)
Demekki hangi SSD alınırsa alınsın bu hızdan fazlası mümkün olmayacaktır. Üstelik bu hız için bazı kuralların da yerine getirilmesi şarttır.
Ancak SSD lerin erişim süresi HDD lere göre kıyaslanamayacak derecede düşüktür. Dolayısı ile sistemde bir SSD kullanmak, erişim hızından dolayı oldukça farkedecektir. Bir miktar da veri transfer hızı artacaktır.
Eski sistemin sağlıklı çalışmadığı ve takribi 30-40MB/sn okuma yazma hızı olduğu öngörülürse, alınacak herhangi bir SSD bile neredeyse 4 kat hız demektir. Ancak eski sistem sağlıklı çalışıyorsa SSD kurulumundan sonra hayal kırıklığı yaratabilecektir. Çünkü eski sistem de olsa U-ATA 6 veriyolları 160MB/sn hızlara kadar kullanıma uygundurlar. Bu da modern HDD lerde (32MB veya üzeri cache) oldukça tatminkar hız anlamına gelmektedir. (Takribi ortalama 80-90MB/sn)
Dolayısı ile ayrılan bütçe bazı kriterleri de öne çıkartmaktadır.
1 SSD lerin veri güvenliği hala tartışılmaktadır. Bir SSD ye daimi okuma yazma yapmak veri güvenliğini tehlikeye düşümektedir. Eğer sistem diskinde bazı özel dosyalar saklanacaksa bu unsur göz önünde bulundurulmalıdır.
2 Bir SSD hız ve erişim olarak büyük avantaj olduğuna göre SSD yi sadece sistem diski olarak kullanmak ve özel verileri başka bir depolama aygıtında saklamak son derece faydalıdır.
Bu cihetle, kullanılan PC eğer dizüstü ise;
Uygun kapasitede bir SSD sistem diski olarak belirlenir. Kullanılacak programlar ve uygulamalar doğrultusunda kullanıcı sistem diskinin kapasitesini belirleyebilir. 120GB sistem disk kapasitesi olarak yeterli olsa da, bazı çevrim işlemleri için ek disk alanı gerekebildiğinden 240GB uygun fiyatlı disk seçilebilir.
Linkteki ürün kapasite unsuru ile o fiyata alınabilecek en uygun ürün gibi görünmektedir.
http://www.mediamarkt.com.tr/tr/product/_k%C4%B1ngston-ssdnow-uv300-240gb-550mb-490mb-s-2-5-in%C3%A7-sata-3-ssd-suv300s37a-240g-1164452.html
Eğer veri güvenliği isteniyorsa bazı özel ürünler tercih edilmelidir.
http://www.mediamarkt.com.tr/tr/product/_sand%C4%B1sk-sdssdxps-240g-g25-extreme-pro-240-gb-2-5-in%C3%A7-ssd-disk-1133877.html#teknik-bilgiler
Haliyle bu gibi ürünler daha pahalıdır.
Bir diğer husus ise STORAGE yani depolama birimi kullanımıdır.
Eğer SSD üzerine sıklıkla veri yazılıp silinmesi riski ile uğraşılmak istenmiyorsa dizüstü PC nin DVD/ROM aparatına takılabilen HDD aparatları son derece uygun olacaktır. Çünkü küçük bir ek maliyetle depolama bölümünün de güvenliği sağlanmış olmaktadır. Böylece hem SSD hem de kişisel dosyalar güvende olacaktır.
Sadece kurulumda BIOS içerisinde STORAGE seçenekleri doğru uygulanmalıdır.
Bahsetmiş olduğum bu son anlatımların anlamı şu linkten anlaşılabilir.
https://www.amazon.com/Black2-Dual-Drive-WD1001X06XDTL-Model/dp/B00GSJ9X4Q

Ancak kişisel veriler sıklıkla kullanılmıyor ve emniyetli bir şekilde bir yerlerde tutulmak isteniyorsa USB 2:0 da olsa harici bir depolama ünitesinde saklanabilir. Böylece kazara verilerin silinmesi olasılığı da ortadan kalkmış olacaktır.
eSATA kullanımı ise çoğu kişilerde sorunlara yol açmıştır.
Bunların en önemlisi SATA besleme sorunudur. Ne kablo uygunluğu ne de çift besleme gereksiniminin doğru karşılanaması dolayısı ile bu yöntemi kullanan bir çok arkadaşımda harici disklerinde sıklıkla veri kaybı ve bad sektör gibi şikayetlerle karşılaştım.
Dolayısı ile dış besleme sağlıklı olarak halledilemiyorsa, diskini sıklıkla takılıp çıkartılması gerekiyorsa eSATA portunun kullanılmamasını önermekteyim.

engerex

Tavsiyem HDD takmadan sadece SSD kullanın. Windows ve tüm programları SSD'ye kursanız bile HDD sistemi yavaşlatıyor. Hatta sinir ediyor. Şuan onu yaşıyorum. Örneğin bir program çalıştıracağım veya kuracağım. Çalıştırıyorum. HDD kullanılmadığı için uyku moduna geçmişti. Tam bu esnada ne alakaysa uyku modundan çıkıyor. Önce anlamsız bi bekleme, diskin çalışma sesi ve disk veri okuma/yazmaya hazır olana kadar bi 5-10 saniye geçiyor. Oysa o diskle bir işim yoktu. PC açılışında da böyle. USB ile gerektiğinde takıp arşiv diski olarak kullanın.
Ne kadar uygulama kuruyorsunuz bilmiyorum ama 240 GB alırsanız yeterli olabilir. 120GB şu an yetiyor gibi.
Linkini verdiğiniz eski ve düşük seviye bir model. Elbet işinizi görecektir ama tavsiye etmem. İleriki sistemlerde de kullanacaksanız biraz daha iyi bir şey alın.

Cemre.

@Mr_YAMYAM hocam çok teşekkürler. Beklentimden çok daha dolu bir yanıt vermişsiniz. Tüm soru işaretlerimi de sildiniz.

Şuan C bölümü 140GB, ve %90 oranında dolu ancak çöp çok fazla. Bu durumda 120GB yeterli olur. Ancak SATA2 olduğundan hızlı olsun 120GB olsun demek yerine orta halli olsun 240GB olsun diyorum ve seçimimi Kingston SSD UV300 240GB'tan yana yapıyorum. Bahsettiğiniz cdrom yuvası aparatı için de herhangi bir 20-30 tl'lik ürünün yeterli olacağınız düşünüyorum. Bu konuda bir fikriniz varsa duymak isterim.

Olmadı taşınabilir olarak kullanacağım eski harddiski. Şuanki max okuma yazma hızlarım 30mb dolaylarında gözüküyor harddisk için. Ancak SATA2'nin 3Gbit olduğunu okumuştum, yanlış mı biliyorum? 1.5Gbit Sata1 için verilmiş. Eğer öyleyse SATA2 ile 3GB->375MB olarak hesaplıyorum?

Cemre.

Alıntı yapılan: engerex - 02 Ocak 2017, 22:27:02
Tavsiyem HDD takmadan sadece SSD kullanın. Windows ve tüm programları SSD'ye kursanız bile HDD sistemi yavaşlatıyor. Hatta sinir ediyor. Şuan onu yaşıyorum. Örneğin bir program çalıştıracağım veya kuracağım. Çalıştırıyorum. HDD kullanılmadığı için uyku moduna geçmişti. Tam bu esnada ne alakaysa uyku modundan çıkıyor. Önce anlamsız bi bekleme, diskin çalışma sesi ve disk veri okuma/yazmaya hazır olana kadar bi 5-10 saniye geçiyor. Oysa o diskle bir işim yoktu. PC açılışında da böyle. USB ile gerektiğinde takıp arşiv diski olarak kullanın.
Ne kadar uygulama kuruyorsunuz bilmiyorum ama 240 GB alırsanız yeterli olabilir. 120GB şu an yetiyor gibi.
Linkini verdiğiniz eski ve düşük seviye bir model. Elbet işinizi görecektir ama tavsiye etmem. İleriki sistemlerde de kullanacaksanız biraz daha iyi bir şey alın.

Hocam bu noktada sıkıntım 120GB dışında depolama olmadığında hep harici disk taşımak zorunda kalacak olmamdı. Ama 240GB normal şartlarda da bir hayli yeterli bir değer. Yeni bir laptop satın alacak olursam bu SSD'yi yine eski Laptop'ta bırakırım, o yüzden geleceği düşünmeye çok gerek yok.

cevat1

Bende SSD almak istiyorum ancak veri güvenliği açısından, kafadaki soru işareti hala gitmiş değil.
SSD nin sık veri okuma-yazma veya dosya düzenleme (defrag) ile çabucak bozulabileceği yönünde endişem var.

Ayrıca, laptoplarda SSD batarya kullanım HDD göre batarya  süresini  uzatıyor mu?

Kullanan arkadaşlar, HDD ve SSD nin batarya kullanım süreleri ile ilgili yorum yapabilirler mi?

Cemre.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Cemre. - 02 Ocak 2017, 22:29:54
@Mr_YAMYAM hocam çok teşekkürler. Beklentimden çok daha dolu bir yanıt vermişsiniz. Tüm soru işaretlerimi de sildiniz.

Şuan C bölümü 140GB, ve %90 oranında dolu ancak çöp çok fazla. Bu durumda 120GB yeterli olur. Ancak SATA2 olduğundan hızlı olsun 120GB olsun demek yerine orta halli olsun 240GB olsun diyorum ve seçimimi Kingston SSD UV300 240GB'tan yana yapıyorum. Bahsettiğiniz cdrom yuvası aparatı için de herhangi bir 20-30 tl'lik ürünün yeterli olacağınız düşünüyorum. Bu konuda bir fikriniz varsa duymak isterim.

Olmadı taşınabilir olarak kullanacağım eski harddiski. Şuanki max okuma yazma hızlarım 30mb dolaylarında gözüküyor harddisk için. Ancak SATA2'nin 3Gbit olduğunu okumuştum, yanlış mı biliyorum? 1.5Gbit Sata1 için verilmiş. Eğer öyleyse SATA2 ile 3GB->375MB olarak hesaplıyorum?
Belki de ben yanılıyorumdur.
Ancak yeni SSD alıp ta SATA II de hayal kırıklığı yaşayan çok arkadaşım olmuştu. Haliyle  SATA II veriyolunun 175MB/sn civarı veri transferi yapabildiği benim aklımda kalmış. Çok önemli olmasa gerek.
Esas önemli olan kullanıcı olarak veri güvenliğidir bence.
İşletim sistemi çökebilir, Sistem hiç açılmayabilir hatta sistem diski bile bozulabilir mesele değil. Rahatlıkla yeniden kurulabilir.
Ama aylarca yıllarca uğraşıp ta emek vererek oluşturmuş olduğumuz kişisel dosyalar. sistem diski ile birlikte yok olursa gerçekten gerçekten üzülünür.
Yıllar önce başıma gelmişti.
1TB harddiske sistemi olduğu gibi kurup içerisine de kendi dosyalarımı atıyordum. Hain bir virüs böcüğü saldırısından sonra 1 yılda biriktirmiş olduğum plak kayıtlarım ve filmlerim yokolmuştu.

Şu andaki C bölümü dediğiniz sistem bölümü %90 civarı dolu ise yavaşlama gayet normaldir.
Bir işletim sistemi için takribi 30-40GB alan yeterli görülmektedir. Kullanıcıya ait özel uygulamalar ve güncellemelerle birlikte (Oyunlar dahil) günümüzde Windows işletim sistemleri için 100GB fazlasıyla yeterli bile olmaktadır.

DVD/ROM HDD aparatına benim de ihtiyacım var şu aralar. Birkaç yerden araştırdım ama uygun bir seçenek görememiştim. Arkadaşlar arasından bu aparattan önerecekler olursa ben de araştırabilirim.

Alıntı yapılan: engerex - 02 Ocak 2017, 22:27:02
Bahsi edilen sorunlar STORAGE yapılandırılması ile ilgilidir.
BIOS içerisinden sistem veriyollarının konfigürasyonu doğru yapılmazsa bu gibi anormallikler yaşanabilir.
Başka bir forumda benzer sorun yaşayan arkadaşımıza sunulan çözüm.
http://elektronikprojeler.com/index.php/topic,7434.0.html
Bahsedilen sorunun çözümü için önce BIOS içerisinden COMPITABLE seçeneği ile sistem SSD ye kurulmalıdır.
HDD ise sonradan sisteme takılarak STORAGE olarak formatlanırsa hiçbir sorun yaşanmayacaktır.
Eğer sistem AHCI seçeneği ile kurulursa yavaş olan HDD yi konfigure etmek zorlaşacaktır.

Alıntı yapılan: cevat1 - 02 Ocak 2017, 22:45:58
Bende SSD almak istiyorum ancak veri güvenliği açısından, kafadaki soru işareti hala gitmiş değil.
SSD nin sık veri okuma-yazma veya dosya düzenleme (defrag) ile çabucak bozulabileceği yönünde endişem var.

Ayrıca, laptoplarda SSD batarya kullanım HDD göre batarya  süresini  uzatıyor mu?

Kullanan arkadaşlar, HDD ve SSD nin batarya kullanım süreleri ile ilgili yorum yapabilirler mi?
SSD lerin hiçbirisinde veri güvenliği garantisi yoktur. Özellikle ısı sorunları SSD için başbelasıdır.
Defragment işlemi ise SSD nin başdüşmanıdır. Sadece sistem kurulumunda 1 kez yapılabilir.
Ancak bir SSD ye sadece işletim sistemi kurulur ve depolama için normal hızlı bir HDD kullanılırsa sistem son derece güvenli olmaktadır.
Başlarda belirttiğim üzere işletim sisteminin çökmesi günümüzde sorun değildir. Ancak verilerimiz gitmesin.
Bunun da en uygun seçeneği verilerimizi ayrı bir depolama aygıtına saklamaktır.
SSD ler HDD lere göre daha az enerji harcarlar. Ancak batarya kullanım süreleri sistem bileşenlerine bağlı olduğu için kesin bir yargı olmamaktadır.
Çünkü aradaki güç faktörü birkaç watt gibi değerdedir.

Cemre.