Harici disk kullanımı (eSATA vs SATA vs USB 2.0)

Başlatan Cemre., 02 Ocak 2017, 19:59:38

superconductor

Alıntı yapılan: cevat1 - 02 Ocak 2017, 22:45:58
Bende SSD almak istiyorum ancak veri güvenliği açısından, kafadaki soru işareti hala gitmiş değil.
SSD nin sık veri okuma-yazma veya dosya düzenleme (defrag) ile çabucak bozulabileceği yönünde endişem var.

Ayrıca, laptoplarda SSD batarya kullanım HDD göre batarya  süresini  uzatıyor mu?

Kullanan arkadaşlar, HDD ve SSD nin batarya kullanım süreleri ile ilgili yorum yapabilirler mi?

SSD üzerindeki kontrolör, fiziksel adresler üzerinde eşit yaşlandırma yapar. Aynı adrese üst üste yaz sil yapmaz farklı bloklar kullanır.
Batarya ömrü çok farketti diyemem. Ekran parlaklığını bir-iki tık azaltma ile aynı getirisi vardır herhalde.

Cemre.

sezgin05

Hocam benim bilgisayarımda E-Sata Combo giriş mevcut olduğu için  aşağıdaki kabloyu kullanarak bütün sata diskleri yüksek hızda bilgisayarıma bağlayabiliyorum.Kesinlikle  tavsiye ederim.

engerex

Üst seviye ve alt seviye disklerle bir dosyayı aynı hızda kopyalayabilirsiniz. Bu aldatmasın. Çok daha farklı kriterler var. Bunlardan biri disk ömrü ve veri güvenliği. Samsung SSD'ler modele göre 3,5 ve 10 yıl garanti sunuyor. 750 EVO serisi 3 yıl garantiye sahip.
~2 yıldır Crucial eski bir modelini kullanıyorum. Kendisi Nand üreticisi.

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 02 Ocak 2017, 23:06:07
.....
Bahsi edilen sorunlar STORAGE yapılandırılması ile ilgilidir.
BIOS içerisinden sistem veriyollarının konfigürasyonu doğru yapılmazsa bu gibi anormallikler yaşanabilir.
Başka bir forumda benzer sorun yaşayan arkadaşımıza sunulan çözüm.
http://elektronikprojeler.com/index.php/topic,7434.0.html
Bahsedilen sorunun çözümü için önce BIOS içerisinden COMPITABLE seçeneği ile sistem SSD ye kurulmalıdır.
HDD ise sonradan sisteme takılarak STORAGE olarak formatlanırsa hiçbir sorun yaşanmayacaktır.
Eğer sistem AHCI seçeneği ile kurulursa yavaş olan HDD yi konfigure etmek zorlaşacaktır.
......

Aslında sistem tek SSD. Sonradan taktığım BAD sektör oluşan harici diskin verilerini yavaş yavaş başka diske taşıdığımdan epeydir takılı duruyor. Çıkardığımda sorun kalkacak ama bu şekilde can sıkan durumlar oluyor.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: engerex - 02 Ocak 2017, 23:34:28

Aslında sistem tek SSD. Sonradan taktığım BAD sektör oluşan harici diskin verilerini yavaş yavaş başka diske taşıdığımdan epeydir takılı duruyor. Çıkardığımda sorun kalkacak ama bu şekilde can sıkan durumlar oluyor.
Bad sektörlü bir diski sistemde takılı tutmak doğru değildir.
Sistem her açılıp kapandığında bu HDD yi de kontrol edecektir. HDD kontrol işleminde bad sektörler sorun çıkarrtacağı için sistem kilitlenmesine bile sebebiyet verebilir.
Mümkünse harici bir kutu dahilinde kullanmak,
Tüm verileri olabildiğince hızlıca yedeklemek.
Son olarak ta önce f-disk komutu verilerek disk taraması yapmak gereklidir. F-disk komutu dolu diske uygulanırsa veri kayıpları yaşanabilir.
En son aşama ise sorunlu diski tek parça halinde formatlayıp birkaç kez disk taraması yapılması, benchmark testlerinde hala sorunlar görülürse low-level format uygulanarak diski yeniden ayağa kaldırmaya çalışılmalıdır.