MCU (PIC) İLE ÇOK SAYIDA ÇIKIŞ KONTROLÜ

Başlatan murbay, 04 Ocak 2017, 17:33:25

murbay

Selamlar arkadaşlar,
Sizlerden fikir almak istediğim konu şu...
16f877 gibi çok çıkışlı bir PIC ile 140 tane 12V lambayı tek tek kontrol etmek istiyorum.
Matrix sistemle kontrol etmeyi düşündüm. Yani portları 10x14 çıkış matrix bağlantı yaparak süreceğim.
Burada sorun her sütun ve satır için transistörle iletim sağlamak. Ancak transistörlerde düşen gerilimler sonucu
lambada 12V düşmesini sağlamak için matrix besleme voltajını oldukça artırmak gerekiyor.
Başka bir fikri olan var mı?
Açıklayıcı olun, gizemli yazmak maharet değildir...

ByTEK

TPIC6B595 kullanmak mantıklı değil mi ?

sadogan

Yanliz ca 3 pin kullanarak yapabilirsin
74hc595 74hc4094 lere gözat istersen
Lamba akimlari ne civarda

Murat Mert

pic18f serisi mcu ve mcp23s17 spi 16 pin var adresli olarak 8 ad sürebiliyorsun 1 cspin 3 spi pin 128 uç. 2 cs pin  3spi pin 256 uç yapar(yani 16 ad mcp23s17)
mert07

Ersin

Daha önce 27 kanal olanı yapmıştım kontrol kartına giden kablolar nerdeyse 10 luk pimaş çapında idi .Sende en az 120 kablo olacak dehşet bir kablo kalabalığı olacak yapıyı/ kasayı ona göre tasarla.

murbay

Kontrol edeceğimiz lamba 12V, 80mA olacak.
Birde lambalar sıralı yanmayacak arkadaşlar. Çıkışları rastgele sürebileceğiz...

mehmet

18 adet TPIC6B595 ile istediğiniz ledi/ledleri
yakıp söndürmeniz mümkün.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

xoom

TPIC6B595 ile 8 çıkışın her birinden aynı anda 80ma çekerseniz muhtemelen TPIC ısınıcak ve arızaya davetiye çıkaracaktır.

OG

Alıntı yapılan: murbay - 04 Ocak 2017, 17:33:25
Selamlar arkadaşlar,
Sizlerden fikir almak istediğim konu şu...
16f877 gibi çok çıkışlı bir PIC ile 140 tane 12V lambayı tek tek kontrol etmek istiyorum.
Matrix sistemle kontrol etmeyi düşündüm. Yani portları 10x14 çıkış matrix bağlantı yaparak süreceğim.
Burada sorun her sütun ve satır için transistörle iletim sağlamak. Ancak transistörlerde düşen gerilimler sonucu
lambada 12V düşmesini sağlamak için matrix besleme voltajını oldukça artırmak gerekiyor.
Başka bir fikri olan var mı?
Transistorlerde düşen gerilimden değil de tarama sebebiyle zaman paylaşımı (multıplex) sonucu her lambanın sürülme zamanı kısalır.
Şöyle düşünün,
P10 tabelalar ve dahi ondan önceki kayan yazılı tabelalar hep aynı mantık ile çalışmakta.

Bu durumda sizin lambalarda beklentiniz olan ışık miktarına göre voltaj arttırmanız gerekebilir.

Yani,
12V luk bir lamba direk 12V'a bağlandığında verdiği ışık miktarı ile yine 12V altında matrix tarama olarak çalışınca katiyyen aynı ışığı alamazsınız.
Fakat belki alınan ışık yeterli gelecektir, P10 misali. Yani beklentiniz nedir önemli olan o.
Gerekirse 12V'u 15V gibi yaparak ışık seviyesini arttırabilirsiniz. Ancak bu gibi yöntemlerde gecen ani akım artacaktır ve lambanın buna dayanabilir olması gerekir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Murat Mert

S.A.
80 mA yük çekecekseniz kontrolünüz yük*2 olsun her zaman. Tavsiye!!!
Kontrol edeceğin ürünler kablo mesafesi aralı ise 485 yada canbus yap.
mert07

murbay

CD4514  4 bit binary to decimal decoder kullanmayı düşünüyorum. Çıkışları 80mA alabilmek için transistör yada ULN2803 ile süreceğim.
Yalnız CD4514 te 16 çıkış var. 9 tane CD4514 kullanmam gerekecek.

ipek

Dorukan'dan almıştım HV5222 32 kanal 8MHz ile sürülebiliyor akranlarından çok güçlü...

murbay

HV5222 çok süper bir entegreymiş, inceledim. Dorukan da kalmamış.
Çıkışları mosfetli olması çok harika. Tam aradığım gibi.

ipek

birde 16'lısı var piyasada hiç duymadım,STP16CP05