Ups çıkış sinyali elektronik cihazlar için ne kadar sağlıklı

Başlatan serkan_48, 08 Ocak 2017, 21:46:05

serkan_48

Değerli arkadaşlar merhabalar,

Elimde trafosuz smps mantığı ile çalışan bir adet pc ups'i var. Bu ups 12 volt 7 amper akü ile çalışıyor aküsü bittiği için arkadaşım bana verdi. Biraz inceledim. 12 volt kaynakla test ettim çalışıyor herhangi bir sorunu yok.

Şimdi bu cihazı güneş paneli ile şarj ettiğim 12 volt 60 amperlik akü ile kullanmayı planlıyorum. Aklıma takılan bir kaç soru var. Cihaz 600 VA ( yaklaşık 300 watt ) gücündedir. Bu akü ile LCD TV ve notebook gibi elektronik cihazları mı çalıştırmayı düşünüyorum.

1-) Bu cihazın çıkış sinyali bu gibi ( lcd tv ve notebook gibi ) cihazları uzun süre çalıştırmak sağlıklı mıdır?

2-) Cihazın üzerinde bulunan iki adet mosfet yada transistör var. Bunlar soğutulması için küçük bir alüminyum soğutucu ile desteklenmiş. Tahmin ediyorum üzerindeki akü bitene kadar yada pc kapatılana kadar aşırı ısındığını düşünmüyorum. Uzun süre çalışmada aşırı ısınabileceğini düşünüyorum. Sizce soğutucuyu büyütmeli miyim?

Elimde osiloskop var. Bu cihazın çıkış sinyalini nasıl ölçeyim. Geçen bir yerde benzer bir konu işlenmişti trafo kullanarak voltajı düşürüp bunu osiloskopta görüntülemek istersek sinyalin pik koşelerinde trafo olması nedeniyle eğilmeler olacağını söylediler. 

Ben çıkış sinyalini iki şekilde ölçmeyi düşündüm. Sİzce en sağlıklı ölçüm nasıl olmalıdır?

1- Ups çıkışına bir trafo bağlayıp voltajı düşürüp osiloskoba bağlamak ve bu şekilde sinyal şeklini görüntülemek.
2- Ups çıkışına gerilim bölücü direnç ile gerilimi bölüp düşük voltaj kısmından sinyali görüntülemek.

Sizce sinyali nasıl görüntülemeliyim? Diyeceksiniz ki bu cihazda KA3525 pwm entegresi kullanılmış zaten bunun çıkış sinyali şu olacaktır hiç uğraşma da diyebilirsiniz.

Fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim. Teşekkürler iyi çalışmalar.

Ups e ait resimler aşağıdadır. İlk aldığım sinyal görüntüsü ups in çıkışına 220 / 12 volt transformatör bağlanarak alınmıştır.

Saygılarımla ben Serkan www.iklimlendirmesogutma.com

Mr_YAMYAM

O gibi UPS lerle PC çalıştırmanın sakıncası yoktur.
Ancak yine de çıkışları tam sinüs olmadıkları için olağandan daha fazla gürültü üretmektirler.
Çok nadir de olsa PC lerde bu sebeple performans sorunları görülebilir. Ama bağlanacak aygıt dizüstü ise hiç sorun teşkil etmez.
TV veya benzer cihazlarda ise durum biraz karışıktır.
Bazı TV üretici firmalar ürünlerinde SMPS kullandıkları halde giriş gerilimlerinin ve frekanslarının stabil olmasını istemektedirler. TV güç kaynağının yapısı gereği bu gibi ürünlerde daha kolaylıkla bozulabilmektedir.
Soğutucuyu büyütmene gerek yoktur. Belli ısılara kadar zaten hesaplanmış olması lazımdır.
UPS çıkışını her iki yöntemle de göremezsin.
Tehlikeli ve sağlıklı değildir.
En ideal ölçüm transformatör ile yapılabilir.
220V/10V gibi bir transformatörün 10V çıkışını direk osilaskopta gözlemleyebilirsin.
Çünkü osilaskop ground ile UPS ground sorun çıkartacaktır.

serkan_48

Cevap icin tesekkurler.

Calistiracagim cihazlar lcd tv LG 42LM640 model ve notebook calistiracagim. Normalde calistiriyor ama icim rahat etmedi.

Eger bulabilirsem sinus inverter bulayim onunla calistirayim en guzeli.

Cevap icin tesekkurler.
Saygılarımla ben Serkan www.iklimlendirmesogutma.com

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 08 Ocak 2017, 22:21:13
O gibi UPS lerle PC çalıştırmanın sakıncası yoktur.
Ancak yine de çıkışları tam sinüs olmadıkları için olağandan daha fazla gürültü üretmektirler.
Çok nadir de olsa PC lerde bu sebeple performans sorunları görülebilir. Ama bağlanacak aygıt dizüstü ise hiç sorun teşkil etmez.
TV veya benzer cihazlarda ise durum biraz karışıktır.
Bazı TV üretici firmalar ürünlerinde SMPS kullandıkları halde giriş gerilimlerinin ve frekanslarının stabil olmasını istemektedirler. TV güç kaynağının yapısı gereği bu gibi ürünlerde daha kolaylıkla bozulabilmektedir.
Soğutucuyu büyütmene gerek yoktur. Belli ısılara kadar zaten hesaplanmış olması lazımdır.
UPS çıkışını her iki yöntemle de göremezsin.
Tehlikeli ve sağlıklı değildir.
En ideal ölçüm transformatör ile yapılabilir.
220V/10V gibi bir transformatörün 10V çıkışını direk osilaskopta gözlemleyebilirsin.
Çünkü osilaskop ground ile UPS ground sorun çıkartacaktır.

sadece buraya katılmıyorum.

bu cihazlar pc yada herneyse elektrik kesildiğinde güvenli şekilde kapatabilmeniz için tasarlanmıştır.

yüksek güçlü cihazlar gibi sürekli çalışabilme kapasiteleri yoktur. soğutucu büyütme yada fan takmak yerinde olacaktır