4046 pll faza nasıl kilitlenir.

Başlatan ilhan_mkp, 10 Ocak 2017, 21:31:42

ilhan_mkp

4046 ile indiksiyon ocağı yapmaya çalışıyorum.
fakat iş bobini içine malzeme girdiği zaman fazda kayma oluyor.
bu entegrenin faza kilitlenmesi için gerekli durum nedir anlayamadım.

OG

Yük akımın fazını kaydırıyor. Buna çözüm bulunmalı.
(Taaa üniversite yıllarından hatırladığım, bir arkadaşın bitirme tezinde yaşadığı sorun. Detay bilmiyorum)
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

ilhan_mkp

hoocam tank devresi paralel  LC tank geriliminden geri besleme alıyorum.
yani şöyle ben bu faz kilitlemeli döngü dendiğinde bir şekilde bu entegrenin geri beslemeden gelen sinyalin fazını takip edecek diye düşünüyordum etmiyor.

sadogan

4046 , kendi osc sini başka bir kaynaktan gelen frekansa kitler.
Sizde durum böylemi?

ilhan_mkp

Alıntı yapılan: sadogan - 10 Ocak 2017, 22:06:59
Sizde durum böylemi?
işte hocam o kaynaktan gelene nasıl kilitleniyor olayın işleyi nedir.
kısa bir video çektim yüklemesi bitsin sorunum scope görüntüsünde daha net belli olacaktır.

ilhan_mkp

magnetron

Alıntı yapılan: sadogan - 10 Ocak 2017, 22:06:59
Sizde durum böylemi?

hocam 4046'nın kendi frekansı zaten inverteri süren frekans
girişi de inverterin çıkışındaki voltaj sinyali değil midir ?

aradaki faz farkı 90 derece olduğu zaman devre rezonansa gelmiş demektir
öyle değil mi ?

ilhan_mkp

Alıntı yapılan: magnetron - 10 Ocak 2017, 22:37:59
hocam 4046'nın kendi frekansı zaten inverteri süren frekans
girişi de inverterin çıkışındaki voltaj sinyali değil midir ?

aradaki faz farkı 90 derece olduğu zaman devre rezonansa gelmiş demektir
öyle değil mi ?
hocam benim bildiğim kadarıyla rezonans akım ve gerilim arasında faz farkı minimum olduğunda gerçekleşiyor.
asıl sorun bu 4046 entegresinin min frekansı max frekansı ve merkez frekansı var onları doğru seçemediğim için faza klitlenmiyor.
benim rezonans frekansım 65 kHz civarında bobine parça girişi olduğunda değişiyor.
aslında sistem çalışıyor ama 4046 nın R1 ve r2 birde C değeri benim frekansıma uygun değil bir türlü doğru aralığı yakalayamadım.

ilhan_mkp

Zoroaster

Eğer osc frekansı sabitlenmişse PLL kitlemiş demektir. İki sinyal arasındaki faz farkı sabit yada çok az oynuyorsa sorun yok.

PLL kilitlendiğinde iki sinyal üst üste çakışacak diye anlamamalısınız. Şart değil. Ama bahsettiğiniz tipte çalışan PLL ler de var.
Seytan deliginden kacti.

ilhan_mkp

Alıntı yapılan: Zoroaster - 10 Ocak 2017, 22:54:04
Eğer osc frekansı ile sabitlenmişse PLL kitlemiş demektir. İki sinyal arasındaki faz farkı sabit yada çok az oynuyorsa sorun yok.

hocam yukarıdaki resimde olan parça yokken tam aynı fazda kilitlenmiş durumda parça girince daha sonra attığım resimdeki gibi bir kayma oluyor ve düzeltme yapmıyor.

ikinci sorun merkez frekansı igbtleri besleyen güç kaynağımı kapatıyorum ve  hiçbir geri besleme almıyorum bu durumda çıkış frekansı çok yüksek.
bu değerlerin belirlenmesi için yabancı biri açıklama yapmış ingilizcem yok takıldım kaldım o sayfanın linkini buraya atayım 65 kHz için hesaplamaya çalışalım.

linkte hesaplama yöntemi var
http://www.mindchallenger.com/inductionheater/induction9.html

sadogan

VCO nun çıkışı, ile referans osilator (signal in) Exorda karşılaştırılıyor faz farkı varsa fark gerilimi oluşturulp vco nun fazı değiştiriliyor

ilhan_mkp

hocam ben sorumu şu şekilde değiştirsem daha doğru olacak 4046 entegresinin merkez frekansı minimum frekansı nasıl belirlenir.
buda entegrenin datasheeti ama o değerleri hesaplayamadım.
http://www.ti.com/lit/an/scha002a/scha002a.pdf

magnetron

hocam 4046 nın ürettiği kare dalga ile LC tank devresinin voltaj sinyali

90 derece faz farklı olduğu zaman faz karşılaştırıcı çıkışı yarım VCC  olur

eğer faz farkı olmazsa XOR devresi 0 çıkış verir - bkz. XOR devresi gerçeklik tablosu

bu çıkışı alçak geçiren filtreden sonra VCO girişine verirsek 4046 frekansı değişmez

yok 90 dereceden farklı olursa VCO frekansı ( yani faz komparator çıkışına göre ) ya yükselir ya da alçalır

ta ki tekrar 90 derece faz farkını yakalayana kadar

bu da devrenin rezonansa geldiği yerdir

ilhan_mkp

Alıntı yapılan: magnetron - 11 Ocak 2017, 11:59:40
hocam 4046 nın ürettiği kare dalga ile LC tank devresinin voltaj sinyali

90 derece faz farklı olduğu zaman faz karşılaştırıcı çıkışı yarım VCC  olur

eğer faz farkı olmazsa XOR devresi 0 çıkış verir - bkz. XOR devresi gerçeklik tablosu

bu çıkışı alçak geçiren filtreden sonra VCO girişine verirsek 4046 frekansı değişmez

yok 90 dereceden farklı olursa VCO frekansı ( yani faz komparator çıkışına göre ) ya yükselir ya da alçalır

ta ki tekrar 90 derece faz farkını yakalayana kadar

bu da devrenin rezonansa geldiği yerdir
son değişiklikleri yapıp denedim devre şu an fazı takip ediyor ama faza kilitlendiği frekans tam rezonans frekansı değil fakat iş parçasında ısınma yinede oluyor.
tam rezonans yakalamak doğru olurmu