Akım trafosu ile akım okuma

Başlatan PICaso, 10 Ocak 2017, 22:14:46

emrah

Onlar olmadan volt okuyamiyorum . Nasil yapmam gerekir di ?

Zoroaster

Devrede 2 temel sorun var.

AC sinyali yukseltip 10K ve 100uF ile yani 0.16 Hzlik low pass filitreye girmissin.
AC sinyalin bu filitrede kaybolur gider.  Fakat bu aciklamami yanlislayan ve devrenin calisiyormus gibi davranmasina neden olan bir baska hata var.

Yapmis oldugun devre AC sinyali tek yonde yukseltebilir. Cift besleme yapman ya da giris tarafinda ofset vererek sinyali otelemen gerekir.

Su anda devrenin calisiyor gibi yapmasinin sebebi opampi tek besleme ile calistirdigin icin AC sinyalin sanki dogrultulmus gibi oluyor fakat bu calisma sekli kabul edilemez. Sozde dogrultulmus sinyal 0.16 Hz filitreden gectigi icin de akimla ilgili veri iceriyor.

Fakat bu devreye 10 uzerinden 1 vermem.

Bir iki duzenleme ile tasarimi adam etmelisin.
Seytan deliginden kacti.

emrah

Aslnda bu devrede islemciye ac sinyal girmek degil dediginiz gibi alternansin +kisimlarini alip yukselttim  dc akim bigisi olarak alip filtreden salinimi yavaslatip bilgi almak. Aslnda akim bilgisini bu sekilde de okuyorum. Gelen bilgiyi 0-5 volta cevirip akima ceviriyorum.

Zoroaster

Tasarimda bahsettigim sorunlar var. Calisiyor degistirmeye gerek yok diyebilirsin.

Milyar verseler boyle bir tasarimi kullanmam.

Mesela opampi degistirdiginde cok cok buyuk olasilikla olcum sonucu da degisektir. Cunku dogrultma isleminde low seviyesi cok tahmin edilebilir olmayacak. Cunku dogrultma, opampin negatif alternasda cikisin sifirin otesine gecememesinden buna karsilik tam sifira da inemeyip sifirin ustunde  opampa bagli olarak degisen bir degerde olacak.

Ustelik sifira yakin dusuk akimlari olcerken de offset sorunu yasayacaksin.

Seytan deliginden kacti.

emrah

Calismasi gerektigi gibi yapmaya calisiyorum bende aslnda. Konuda bunun uzerine olunca bilenlere buradan sormak istedim. Sizin aciklamalarda ustu kapali biraz. Konuyi acan arkadasada destk olmak adina uzattm konuyu aslnda.

Zoroaster

Alıntı YapMesela opampi degistirdiginde cok cok buyuk olasilikla olcum sonucu da degisektir. Cunku dogrultma isleminde low seviyesi cok tahmin edilebilir olmayacak. Cunku dogrultma, opampin negatif alternasda cikisin sifirin otesine gecememesinden buna karsilik tam sifira da inemeyip sifirin ustunde  opampa bagli olarak degisen bir degerde olacak.

Yukarida anlattigim sorun kafana yatti ise tasarimi degistir. Dert degil opamp degistirdigimde her devre icin ayri ayri kalibrasyon yaparim yada yazilimda katsayi degistiririm dersen sorun yok.

Fakat devreyi adam akilli tasarlayayim dersen bu kezde devre su ankinden cok daha fazla elamanli ve daha karmasik olacaktir.
Seytan deliginden kacti.

emrah

Tasarimi yeniden dizayn edecegim bir sorum daha olacak. Opamin giris voltajinda ornegin 3mv max diyor. Ben bu opampa 3mv tan fazla volt verirsem opampin bir ozelligi kalmamzi ? Yada yukseltmeye devam edermi ? Opamp konusunu surekli arastriyorum.

Zoroaster

Alıntı YapOpamin giris voltajinda ornegin 3mv max diyor

Bu pek anlamlı değil. Belki ofset voltajından bahsediyordur.
Seytan deliginden kacti.

emrah

Alıntı yapılan: Zoroaster - 12 Ocak 2017, 15:42:25
Bu pek anlamlı değil. Belki ofset voltajından bahsediyordur.

nedir bu giriş ofset voltajı hocam ?

emrah

@Zoroaster ;

akım trafosundan max aldığım 0.25Vac, dc 0.5V seviyesinde tutarak, opamp ile 5 kat yükselttim. bu sinyali pic e girmeli miyim ? yoksa alacağım başka bir önlem daha var mı ? filtre falan ?

Zoroaster

Çözümlerden birisi bu dediğin gibi. Yani ofset ver ve yükseltme yap. Fakat ofsetin stabil olması lazım.

Bir diğer çözüm +/- besleme kullanarak sinyali AC olarak yükselt daha sonra DC ofset ver.

Bir diğer çözüm eğer kesin ve kesin akımın frekansı sabitse ve 1 peryodun integrali sıfır ise tek beslemeli AC amplifikatör kullan. Yani aşağıdaki gibi.

Seytan deliginden kacti.

emrah

Bu ac amplifikator de benim yaptgm gibi aslind? Farki nedir ?
Cikisa filtre yapmam gerekiyormu ?

Zoroaster

Aynısı değil. Verdiğim şemada C nin esprisi çok büyük.
Çıkışta 2.5v üstüne binmiş AC sinyal var.

Mesela çıkış voltajı 3v ile 2v arasında salınıyorsa 1v pp sinyal var demektir. Bu arada şemada akım trafosunun sekonderine yük direnci bağlamayı unutmuşum.

Eğer ben sinyali ADC ile zırt pırt ölçemeyle uğraşamam diyorsan bildiğin doğrultma yöntemini uygula ve RC filitreden geçir. ADC ile oku ve sonuçtan MaxADC/2 değerini çıkart.

MaxADC değeri 10 bit ADC için 512.

Fakat sinyalleri anlık değerine göre işlemeye alış.
Seytan deliginden kacti.

emrah

Cevaplariniz icin tesekkur ederim .

Osiloskop olmadigi icin bahsetmis oldugunuz salinim olayini goremeyecegim ,  c icin standart bi deger soyleyebilirmiyiz ?yada bir folmul varmi? . Frekansim sebeke.

Zoroaster

İhtiyacın olan kazançdan R1 ve R2 yi tespit edeceksin.

Diyelim ki R2=1K sectin.

Xc yi bundan çok çok küçük seçelim. Ben 100 kat küçük seçeceğim.

Yani 10 Ohm.

C=1/(2*pi*F*Xc)=1/(3140) den  yaklaşık 330uF buluruz.

R2=10K seçersen bu kez C=33uF civarında çıkar.

C değerini küçük seçersen kazanç hesabın şaşar fakat R2 yerine ayarlı direnç de takabilirsin.
Seytan deliginden kacti.