Radyolara Ne Olacak

Başlatan ISS, 15 Ocak 2017, 13:05:37

Yuunus

Radyolari gectimde bosalan frekans bantlari ne olacak kullanimi serbest mi olacak acaba.nasil olsa bos.

एक होना

Boş değil. FM bandı üzerinden dijital yayın yapılacağı için kullanımda olacak yine.

एक होना

trafiğe açık bir yol düşün arabalar gelip geçiyor.
düzenleme getiriyorlar çok fazla trafik var biz buraya metrobüs koyalım trafik derdimiz olmaz nizami bir sistem olur denir.

FM bandında bireysel araba kullanan çok. çok fazla trafik var. biz bunu paket halinde gönderelim trafik kargaşası olmasın diyorlar.

yol aynı sadece veri iletimi farklı oluyor.

OG

Eleştirilerde çok gerçeklik payı yok.

Bürokraside iş şu zaman şöyle bu zaman böyle yanlışlı olabilir. Fakat bu (ve benzerindekiler) konunun esas sıkıntılı tarafı STANDARTLAŞMA problemi.

Teknoloji o kadar hızlı değişiyor, gelişiyor ki atacağınız her adımın, en önemli ayağı tüketici boyutu (alıcılar) olduğundan büyük riskler taşıyor.

Herhangi bir yeni digital sisteme gecmesen, "halâ analog yayınla gidiyoruz" denir,
Herhangi bir yeni digital format secip geciş yapsan, iki gün sonra gelişen yeni teknikler sonrası "seçe seçe bunu mu seçtiniz" denir.

Sıkıntı STANDART belirlenememesi.
Mesela, dünyada, halâ, üzerinde mutabık olunmuş bir HD standartı yok. 

Önceki yıllarda gelişimler bu kadar hızlı olmadığından sistemi değiştirmek, tüketici ayağı hariç güzel sonuç veriyordu. Bu konuyu Renkli Televizyon sistemine gecerken de yaşamıştık.

TRT çok önceden sistemlerini PAL BG ye gecirdi. Ancak tüketicinin kullandığı alıcılar genelde siyah beyazdı, bir çok kimsede o bile yoktu.
Ani tüketim pompalaması ile yaşanan nahoş durumlar olmasın diye bir hedef tarih verildi, şu gün renkli yayına gececeğiz diye. Hatta ara ara "test amaçlı" diye renkli yayın yapılıyordu.

Yapılan şu idi, Master Control (Ana Kumanda) masasının son çıkışından BURST kapalı tutulurdu, resim bilgisi içindeki renk sinyalleri ise kapatılmazdı. Renkli alıcıyı aldınız ama siyah beyaz gösterirdi. Hatta yine o günlerde BURST'u yerine koyma gibi usuller geliştirenler de olmuştu.

Böyle kademeli kademeli sürekli renkli yayına gecildi.

Bu gün durum çok farklı. Gelişim çok hızlı, baş döndürücü.
Ve son olarak bir daha tekrar edeyim,
Bu hızlı gelişime ayak uyduramayan STANDART OLUŞTURMA BÜROKRASİSİ.
Bu tüm dünyada böyle.

İş, daha çok,
standartlara daha az bağımlı tüketici,
yani,
durumunu kendi belirleyen tüketiciye hitap eden, INTERNET üzerinden yayıncılığa gidiyor.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

ipek

arabama çok ucuz Kenwwod radyo aldım CD'si yok fakat USB'si FLAC ve Waw çalabiliyor 288Khz'lik Dac'ı var,sitesine gireyimde firmware indireyim dedim,zor bulabildim diğer tüm ürünler DAB 5 saniye düzeltmesi Multi Path Canceller standart hale gelmiş,hayret ettim yine dünyayı 20 yıl geriden takip etmeye devam..

Kabil ATICI

@ISS
Amatör radyo olayında, karşında seninle aynı yayını alıp gönderen istasyonlar olduğu sürece aynen değişmeden devam.
Sizi zorlayacak tek konu iletişimdeki istasyonun yayın durumudur.
ambar7

OG

Amatör Radyoculuk ile kasıt "Amatör Telsizcilik" ise, onun standartlarında bir problem yok.

ISS

herkese teşekkür ediyorum mükemmel bilgiler vermişsiniz. hatta bazıları beni aşmış bile :))

@Kabil ATICI, @OG;
aynen 'amatör telsizcilik' kastetmiştim. ilerde eğitimlerine sınavlarına girip lisans almayı düşünüyorum.

ipek

amatör radyocular geçtiğimiz birkaç yıl içinde,az bir zümre Digital'e geçti bile,yasal'mıdır bilinmez,DMR DSTAR ve bir kaç protokol daha mevcut,hemen hemen hepsini dene imkanım oldu,asla 25KHz bant genişliğindeki Analog FM deviasyon kalitesini yakalayamazlar .analog FM .275mikro Volt'ta Squelç açar acil bir şey var ise parazitlide olsa anlam çıkaracağın bir şeyler çıkarabilirsin,Digital uygun BER değerini 1mikro Volt'ta yakalayabiliyor,yani kısacası henüz emekleme aşamasında diyebilirim..

ta3as

Alıntı yapılan: ipek - 16 Ocak 2017, 13:54:33
amatör radyocular geçtiğimiz birkaç yıl içinde,az bir zümre Digital'e geçti bile,yasal'mıdır bilinmez,DMR DSTAR ve bir kaç protokol daha mevcut,hemen hemen hepsini dene imkanım oldu,asla 25KHz bant genişliğindeki Analog FM deviasyon kalitesini yakalayamazlar .analog FM .275mikro Volt'ta Squelç açar acil bir şey var ise parazitlide olsa anlam çıkaracağın bir şeyler çıkarabilirsin,Digital uygun BER değerini 1mikro Volt'ta yakalayabiliyor,yani kısacası henüz emekleme aşamasında diyebilirim..
@ipek selamlar,
Bilmiyorum hangi sistemi kullandınız ama NXDN tarafında ses kalitesi kesinlikle analog'dan daha iyi. Ayrıca yine testlerde gördümki kapsama alanı olarak sayısal cihazlar kesinlikle analog cihazlara göre daha iyi. Analog modda konuşamadığınız noktalarda kesinlikle konuşabiliyorsunuz. Analog tarafta squelch açılmazken sayısal modda kesintisiz bir görüşme oluyor.
Bunun dışında bütün bu işleride 6.25 Khz band genişliğinde yapıyor.
Küçük bir karşılaştırma ekliyorum.

OG

Ben de fırsat bulup elime telsizi aldığım yok ama, test edenler daha iyi sonuçlar aldıklarını söylüyorlar.

Mr_YAMYAM

Benim ICOM biryerlerde çürüyor.
Telsizi elime almayalı yıllar oldu.