Stm32 digital filtre tasarımı

Başlatan skara1214, 18 Ocak 2017, 13:16:36

skara1214

dışarıdan gelen gürültüleri elemine etmek için sinyali 1 khz ile module ediyorum. Okuma kısmındada yalnızca bu 1 khzlik sinyali okumak istiyorum. Bunun için sinyalin fft sini alıp 1 khz i okuyabilirim yalnız daha kolay bir yöntem varmı onu merak ediyorum zira sadece 1 frekanstaki sinyal benim için önemli. Yada bunu digital olarak yapmayıp önce 1 khzlik bandpass filtre yapıp daha sonra low pass filtreylemi toplasam daha kolay ve kullanışlı olur. bu Konuda tecrübesi fikri olan varmı?
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

okg

Mesela bildiri sinyalini yüksek frekanslı bir sinyal ile modüle ettiğimizi varsayalım. Modüle işlemi sonrası elde edilen işaretin üst zarfını ele aldığımızda, işaretin tepe değerlerini birer birer örnekleyip sürekli hale çevirirsek ana sinyalimizi elde edebiliriz. Bu işlem için de sistem çıkışına bir zarf dedektörü konulabilir, böylece bildiri işareti elde edilebilir. Sistem çıkışında, girişteki bildiri sinyaline çok yakın bir işaret elde etmek için de yüksek frekanslı bir işaret ile modüle edilmelidir. Ancak uygulamada nasıl bir problemlerle karşılaşılır çok bir tecrübem yok.
KTU Elektronik Haberleşme - YTÜ Haberşelme YL - GTU Haberleşme YL

skara1214

hocam zaten zarf dedektörü dediğiniz kısım aslında bir adet alçak geçiren filtre yalnız modulasyonun düzgün çalışması için düzgün bir bandpass filtre gerekli

okg

"...modulasyonun düzgün çalışması için" dediğiniz kısmı çok anlayamadım.
Birde ilk gönderinizi tekrar okudum da, ".....1 khz ile module ediyorum. Okuma kısmındada yalnızca bu 1 khzlik sinyali okumak istiyorum"  yani bildiriyi değil de taşıyıcıyı mı alacaksınız?

skara1214

Hocam sinyali 1 khzle  modüle ediyorum çünkü dışarıdan düşük frekanslı gürültü alıyor. Bu şekilde düşük genlikteki ilgilendiğim sinyali alıp yüksek genlikteki gürültüyü yok etmek istiyorum

kralsam

okg

Yani gürültü gücü > sinyal gücü diyorsunuz.
Verici gücünü arttırma ya da mesafeyi azaltma imkanınız var mı?  Alıcı verici direk görüş mesafesinde mi yoksa yansımalardan mi veri alınıyor? 

skara1214

biraz eksik bilgi verdiğimi farkettim ayrıntılı bilgi vereyim eksik yer kalmasın.
1 adet led 1 adet küvet ve 1 alıcı var ledle ışığı küvetten geçirip alıcı fotodiyotta topluyorum. yalnız küvette ışığın çoğu yok oluyor baya koyu bir sıvı var içinde. yani 15000 okuduğum bir değer sıvı ile 150 oluyor. Gün ışığı devreye girince sanki okuyacağım sinyal gürültü, gürültü sinyal gibi oluyor. Bende ledi module edip karşıdaki fotodiyottan istediğim datayı toplamak istiyorum. Ledi 1 khz de anahtarlamayı düşünüyorum. karşısına fotodiyottan sonra öyle bir devre kurmalıyımki gün ışığını yok edip istediğim ışığı izole edeyim.

okg

alıcı tarafa 2 adet alıcı yerleştirip bir tanesi referans olarak çalışsa ve sürekli olarak ortam ölçümü yapıp ikinci alıcıdan alınan gerilimden çıkarılsa, yani bias gerilimi gibi varmışcasına sensör geriliminden çıkarılabilir. ancak referans alıcı vericiden yayılan ışığı görmemeli.

Diğer bir seçenek ise şu olabilir, geçen aylarda görünür ışık haberleşmesi yapmıştım, gönderici taraftan ışık ile şifreli veri paketi yolluyordum ve göndereceğim datayı da paket sonuna ekliyordum, alıcı taraf da şifreyi bildiği için şifre sonundan gelen dataları alıyordu böylece ortam değişikliği çok da etki etmiyordu. Ancak dc bias gerilimini pot ile ayarlıyordum, işlemciye de bırakılabilir bu kısım. Sonrasında olayı bir tık yukarı çekerek lazer ile denemiştim, 10 metrede gayet güzel çalışıyordu.

skara1214

@okg hocam 2 sensör kullanma imkanım yok o secenek pek uygulanabilir değil. 2. içinse haberleşme yapmıyorum kuvetin absorb ettiği ışık seviyesi ile ilgileniyorum. Yani benim yaptığım işlemin ışık seviyesi ile ilgisi var.

malaga

Olayı yanlış anlamadıysam sensörleri çok dar bir alanda ölçüm yaptır Özakman dışarıdaki ışıktan etkilenmezsin
Hiç bir kimsenin gönlünü yapmak için Allahın hükmünü çiğneme

malaga

Yada yazılımla her ışık seviyesinde ölçüm yap gurultu seviyesini belirle oluşan gürültüyü yazılımla hesaplıyor elimine et

skara1214

Gürültü seviyesi sabit değil dar alanda almam bir şeyi etkilemez

malaga

Bülent hocanın şu video suna bir bak bu sana yardimci olabilir
https://youtu.be/s0VFHqJ0f_0

malaga

Burdaki mantık senin işini çözer gibi duruyor olmassa başka bir çözüm daha var