Stm32 digital filtre tasarımı

Başlatan skara1214, 18 Ocak 2017, 13:16:36

skara1214

yok hocam @z nin yaptığı çözüm benim işime yaramaz benim direk kendi module ettiğim ışığı toplamam gerekli
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

ferdem

Gürültüden ayrılmak için belirli frekansta anahtarlamak mantıklı ancak öncelikle doğru anahtarlama frekansını belirlemek gerekir. Nasıl belirlenir? Öncelikle açık bir ortamda alıcı-verici birbirini direkt görürken anahtarlama yokken, anahtarlama frekansı 100 Hz-10 KHz arasında(aralığı bilemiyorum) gezerken alıcı tarafın aldığı güçlere bakmalı. Aynı denemeyi alıcı-verici küvet içindeyken ve sıvı varken de yapmalı. Bu iki denemeden sonra kullanılabilir frekans belirlenebilir. Bu frekansı alıcıda tespit etme işi 2. aşama.
Bu tespitin en doğru yöntemi uyumlu filtre-"matched filtre" kullanmaktır. FFT almak da uyumlu filtredir, size sadece belirlenen frekanstaki FFT sonucu lazım ona göre basitleştirilir. Daha da basit işlemler olabilir, örneğin 1 KHz lik bir kare dalga 1ms lojik 1, 1 ms lojik 0 dır. Girişi 1kHz ile örnekleyip örnekleri 1,-1,1,-1... katsayılarıyla çarpıp toplarsanız uyumlu filtre yapmış olursunuz.

skara1214

Peki efektif ligi artırmak için  yüzde 50 duty cycle yerine yüzde 70 80 yapsam ve örnekleme frekansını 10   kHz yapsam bu dediğiniz katsayıları kullanarak aynı mantık olusurmu

ferdem

Dediğim katsayılar %50 duty ve taşıyıcı ile aynı frekansta örneklendiği durum için geçerli. Farklı duty, farklı örnekleme frekansı için kafadan katsayı söylemek zor. %50 daha basit, daha iyi.
1 -1 katsayılarını 100 örneğe değil de 200 örneğe uygularsanız beklemiş olursunuz ama daha kesin sonuç alınır.

skara1214

Denemeleri yaptım @ferdem teşekkür ederim. Gayet faydalı oldu...