Step motor cızırtı,çınlama ve ses sorunu

Başlatan annihilation, 19 Ocak 2017, 09:10:16

annihilation

İyi günler 3d printer yapmaya çalışıyorum fakat motorlardan durma noktasında cızırtı ve çınlama geliyor. Nema 17 motor moons marka ve 8825 step sürücü kullanıyorum fakat normal motorları test etmek icin komut verdiğimde hiç bir çınlama olmuyor fakat bilen varsa marvin yazılımını yüklüyorum repetier host programı ile manuel komut veriyorum komut bittiginde cızırtı yapıyor neden olabilir ? yardımlarını için teşekkürler.

muhendisbey

Başlıklarda ararsanız nedenini bulacaksınız. Birden fazla sebebi var. Motor adım sayısı, motor akımı, sürücü akım ayarı, sürücü arızası, kötü bağlantı....
Motoru sabit tutarken cızırtı yapıyor, siz motora hareket verdiğinizde artık motor o konumda kalması için enerjilenmiş kalıyor. Yeni marlin firmware'lerinde timeout seçeneği ile kullanılmayan motorun akımı belli bir süre sonra kesiliyor.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

annihilation

akımlarını ayarlamaya çalıştım repetier ile bir komut veriyorum 10 cm gittikden sonra motor duruyor cızırtı yapıyor aynı komutu bi daha veriyorum 10 cm gidiyor bu sefer durdugunda cızırtı yapmıyor ama her 2 3 komutta kesin bir kere cızırtı yapıyor bu nedenle sordum forumu ataştırdım akımları kontrol ettim kabloları kontrol ettim motor düzenli çalışıyor fakat tek cızırtı sorunu var teşekkürler yorumlarınız için.

muhendisbey

Tam adımında durursa cızırtı olmaz. Mikrostep adımında kalırsa cızırtı yapabilir. Dediğim gibi bunun tek bir hata parametresi yok.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.