Direncin Değerini Okuyamadım

Başlatan ISS, 20 Ocak 2017, 13:19:01

kamilsorhan

Bu direnç görünümündeki eleman elektronik devrelerde ,değeri 0 ohm olduğu için jumper olarak kullanılabilir  demiyorum çünkü kesinlikle kullanılıyor. Sigorta olarak kullanılabilir mi ?. 0 ohm 1/4 watt gücünde olduğu için kullanılacak devrenin gerilimini  ve akımını hesap ederek  karar verilebilir.

Teğmen

Sadece üzerinden akan akım önemli değil ki sigorta olabilmesi için;
En basit haliyle P=I*I*R güç formülünden ;akıma dayansa da güç değeri yetersiz kalır
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

Teğmen

Tabi belli bir değer için olabilir ama değmez yani
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

elektronik

şimdi üzerinde bu kadar durulacak bir konu değil aslında.

devre tasarlıyorsun herşeyi hesabına kitabına uygun yapmaya çalışıyorsun devrenin bir yerinde bir sigorta olması gerekiyor
kaç amperde sigortanın atması gerektiğini tespit ediyorsun sonrada kalkıp bu direnç gibi değeri belirsiz bir sigorta kullanmazsın elbetteki.

yok kullanmak istiyorum dersen elbetteki kullanırsın değeri üzerine yazılmamış bende en basidinden akımı ayarlı bir güç kaynağına
bağlar sıfırdan başlayıp akım verip atma eşiğini bulur yani değerini bulup işime yarayan yerlerde kullanırım, tabikide olur neden olmasın?.

özetle bu bir sigorta olmayabilir ama bu bir sigorta olarak kullanılabilir. ben çok kullandım halada kullanıyorum.

bir tel parçasıda sigorta değildir ama sigorta niyetine kullanılabilir. değerini bulur sigorta olarak kullanırsın.

ahmet_zxc

kompleks ve sahada durmaması gereken devrelerde;
herbir bölümün yada herbir entegrenin besleme girişine seri olarak,
entegrenin yada o bölümün çekeceği max akımı ve gerilim düşümünü hesaplayarak bir direnç koyarız.

bu sayede hem sistemin bağışıklığını yükseltmiş oluruz
hemde dışardan gelecek etkilerle yada malzeme hataları sebebiyle o bölce kısadevreye düşerse.
sistem komple durmaz sadece o kısım çalışmaz.

bu sayede arızanın ne olduğunu anlayıp sahaya hazırlıklı gitme şansımız olur.

mert3162

@mehmet hocama bende katılıyorum bazen bu tarz ürünleri sigorta olarak kullanmak felaketlere neden olabilir

Neden?

Çoğu zaman sırf güzel görünsün diye düz telin üzerini bu şekilde epoksi kaplayıp gönderebiliyorlar bu durumda siz 1/4 watt'a göre hesap yapmış olsanız bile evdeki hesap çarşıya uymayacak devrenizi kızartma riskine gireceksiniz.
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

ISS

vay be konu nerelere geldi. :)))
değerli bilgiler için herkese teşekkürler

elektronik

Alıntı yapılan: ISS - 21 Ocak 2017, 23:49:09
vay be konu nerelere geldi. :)))
değerli bilgiler için herkese teşekkürler

sen o elindeki dirençleri en yakın çöp tenekesine at konu burda kapansın  ;D

mehmet

https://en.wikipedia.org/wiki/Zero-ohm_link

Buraya göre 1/4W bir direncin en fazla 0,010 - 0,050 Ohm
aralığında olabileceği belirtilmiş.

[latex=inline]
{I} = \sqrt{P \over R}
[/latex]
[latex=inline]
{I} = \sqrt{0,250 \over 0,050} = \sqrt{5,0} \simeq 2,236A.
[/latex]
[latex=inline]
{I} = \sqrt{0,250 \over 0,010} = \sqrt{25,0} \simeq 5A.
[/latex]

Bunlar gerçek bir değer değildir. 2,2A. ile 5A. arasında bir
değer olabilir bu durumda.
Ayrıca gereken akım değerine ne kadar zaman dayanacağı
da belli değildir.

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

sadogan

1206 format 0R yi test etmiştim sigorta olark kullanabilirmiyim diye, 6amp de yanıyor ve açık devre oluyor. Sigorta gibi hemen atmıyor. Sigorta gibi kullanmaya bence elverişli deyil.
Ayrıca sigortalar yanmaz bir kılıf içinde oluyor.Bu yönden de sorunlu.

Teğmen

Sigorta çok pahalı bir komponent de değil bunun sigorta yerine kullanılması çok gereksiz olur.
Sigortaların özel yapım ve karakteristikleri vardır.Bu tarz komponentler kullanılabiliyorsa neden sigorta üretilsin ki?
Veya bunun kullanılacağı yerlerde de sigorta takalım o zaman?

elektronik

Alıntı yapılan: Teğmen - 24 Ocak 2017, 08:21:56
Sigorta çok pahalı bir komponent de değil bunun sigorta yerine kullanılması çok gereksiz olur.
Sigortaların özel yapım ve karakteristikleri vardır.Bu tarz komponentler kullanılabiliyorsa neden sigorta üretilsin ki?
Veya bunun kullanılacağı yerlerde de sigorta takalım o zaman?

sigorta olarak kulanabilirsin diyen bendim yani o suçlu benim , ama kimseye artık sigorta kullanmayın yerine bunu kullanında demedim.
arkadaşın elinde varmış bende sigorta olarak kullanabilirsin dedim . sigorta olarak tabiki kullanabilirsin ama buna gerek varmı tabikide yok.
sonrasındaki yazılarıda okursanız ne demek istediğimi anlarsınız.

Teğmen

@elektronik
ben zaten sana söylemedim ki genel olarak tehlikeli olabilir diye söyledim yanlış anlama