Motor Freni ve Manuel Kontrol

Başlatan jozzef, 20 Ocak 2017, 17:35:25

jozzef

Merhaba,
Dikey bir lineer hareket sistemi tasarlıyorum. Elektrik kesildiğinde sistemin aynı pozisyonda kalması için motor freni kullanmak zorundayım.
Motor frenimiz sistemde güç varken motorun şaftını serbest bırakıyor, elektrik kesildiğinde şaftı sıkarak dönmesini engelliyor.
Yalnız sistemde güç kesildiğinde dışarıdan bir manuel aparatla sistemin hareket ettirilebilmesi gerekiyor. Bunun için aparatın motorun şaftına bağlanıp döndürülmesi gerekiyor. Tabi güç olmadığı için de motor freni de aktif, şaftın dönmesine izin vermiyor. Freni sökmeden, motor freni şaftı nasıl serbest bırakır diye düşünüyorum; fakat bir mekanizma veya bu amaçla kullanılabilecek bir özel bir motor freni tipine denk gelmedim.
Önerileriniz olursa çok memnun olurum.

Teğmen

Merhaba
Otomatik kapı sistemlerinde de güç kesildiğinde aynı sorun olmakta ama bu sorun aşılmıştır.
Bu noktadan hareketle araştırırsan birşeyler bulabilirsin diye düşünüyorum

Kolay Gelsin
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

sezgin05

Motor çıkışına sonsuz vidalı bir reduktör kullan veya sonsuz vidayı direkt aktuator olarak kullan enerji yokken hareket etmez. Ama elle bu vidayı çevirebilirsin. Olmaz dersen frenlemeli step motor kullan enerji kesildiğinde hareket ettirmek için şarj edilebilir akü sistemiyle freni serbest bıraktırabilir sin.

jozzef

Merhaba,
Yorumlarınız için teşekkürler.
Sistemin çalıştığı ortam titreşimli olması nedeniyle sonsuz dişlinin çözüleceğini değerlendirmiştik.
Akülü sistem kullanmak son seçenek olarak görünüyor. Öncelikli olarak basit bir mekanik tasarımla motorun şaftın frenden ayırmanın yolunu arıyoruz. Ticari bir uygulamaya da denk geldik. Bir kolu çekerek freni manuel olarak serbest bırakıyor. İç yapısını ne yazık ki göremedik.

Saygılarımla.

mg1980

Elektrik kesildiğinde şaftı sıktıran güç yay ise bu yayın hapsedildiği hücrenin tabanını kolayca uzaklaştıracak bir mekanizma yapmak mümkün değil mi?

asma

Merhaba
Sizin fren mekanizmanıza uygun bulabilirmisiniz bilmem. Ama motorunuza uygun manyetik fren almanız gerekebilir.
http://www.anadolufren.com/manuel_kol_sistemli_frenler.php
http://www.medelelektronik.com/index.php/yay-baskisiyla-frenleyen-elektromanyetik-ile-serbest-kalan-emniyet-frenleri/
Pek çok yerli üretici var , basit kollu mekanizmayla fren boşa çıkartılıyor. (yay baskısını yenmek suretiyle)
Bu tip bir mekanizmayı , mevcut sisteme ilave etmek zor olabilir.
Çalıştığım yerde de farklı türleri var. Bir pimi çekip tırnağa oturtarak freni boşa çıkartıyorsunuz , manyetik fren enerjilenince tırnaktan kurtuluyor, enerji kesilince yine frenli.
Fren boşaltma kolu 90 derece çevirilip kuruluyor , fren devre dışı kalıyor. Yine elektrikle devreye girdiğinde eski konumuna dönüyor.
Bu örnekler için marka model veremiyorum. Eski amerikan DC motorlarında var ve piyasada bulunmuyor.

Kolay gelsin.

kimlenbu

Eskiden lunapark'ın bakım onarım işlerini yapıyordum, orada motor frenlerini elektrik kesintisinde serbest bırakmak için akü kullanılıyordu. misal dönme dolapta elektrik kesintisi sırasında müşterileri indirmek için akü ve akü şarj devresi vardı.

bence çok da uğraşmaya gerek yok, maliyeti de özel aparat tasarlamaktan çok daha düşük olacaktır.

jozzef

Tekrar merhaba,
Yardımlarınız son derece faydalı oldu. Daha önce gördüğüm ticari uygulama da tam olarak asma'nın ifade ettiği gibi çalışıyordu. Medelektronik firmasını ilk defa duydum, ürünleri iddialı gözüküyor. Yarın kendileriyle görüşeceğim. Çözüm için öncelikli olarak hazır ticari ürünü motora entegre ederek mekanizmayı tamamlamaya çalışacağım. Eğer uğraştırıcı bir süreç içine girersek, aküye yöneleceğim. Süreci başarıyla tamamlarsam, geri dönüş yapacağım.
Teşekkürler.
Saygılarımla