Yarım köprü smps yapısı...

Başlatan mehmet, 23 Ocak 2017, 01:34:48

mehmet

Alttaki prensip şemasını verdiğim yapının ne gibi
avantajları vardır?
Bir çok smps bunu kullanıyor. Trafo yapısı ve gerilimi
nasıl olmalı?

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

OG

Bir nedeni (sanıyorum)
110-220 switch imkanını çok kolay sağlıyor.

Gerçi 110-220 anahtarlanmayan "elektronik trafo" dedikleri yapılar da bunu kullanıyor.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

okg

smps ile ilgili bilgim yok ama transformatör kuplajlı kuvvetlendiriciye benzettim gibi.. hatta kondansatör ile desteklenmiş, rezonanslı transformatör kuplaj devresi sanki..  ::) ::)
eğer devre bahsettiğim işe yarıyorsa yardımcı olabilirim. smps den bilgim yok
  :)
KTU Elektronik Haberleşme - YTÜ Haberşelme YL - GTU Haberleşme YL

Teğmen

Merhaba
SMPS yani switch mode power supply Türkçesi anahtarlamalı güç kaynağı diyebiliriz.SMPS'nin avantajı şudur.Normal lineer regülatörlerden daha verimli çalışmasıdır.
Bunuda mosfet veya tranzistör anahtarlaması ile elde ederler.Diğer bir özelliği ise tek tip regülatör olarak çalışmazlar yani sadece alçaltıcı değildir.
1.Alçaltıcı Güç Kaynağı
2.Yükseltici Güç Kaynağı
3.Hem Alçaltıcı Hem Yükseltici Güç Kaynağı ; olmak üzere 3 tiptir.

Prensibi de genelde şu şekildedir.Önce alçaltıp sonra doğrultmak değil;
Şebeke gerilimi önce doğrultulur ve mesela bir güç mosfetiyle kHz mertebesinde anahtarlanarak küçük bir transformatörle çıkışta istenen gerilim elde edilir.Frekansla oynayarak trafo boyutları değiştirilebilir.

@mehmet Senin attığın devrede de önce DC çevrilmiş sonra tranzistörle anahtarlama yapılmış ve trafoya gidilmiş.Güç elektroniği ile çok ilgilenemiyorum hata olabilir dediklerimde uine de araştırırsınız.

Kolay Gelsin
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

malaga

Cıkısta daha az gürültü ve temiz bir akım ve daha fazla güvenlik
Hiç bir kimsenin gönlünü yapmak için Allahın hükmünü çiğneme

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

ipek

SMPS'ten çok iyi anlayan,bir sürü ticari güç kaynağı tasarımı olan,hepsi EMC, TSE belgeli ,bir arkadaşım bana epey anlattı ben aklımda kalanları basitçe anlatayım

500W'a kadar yarım köprü PFC illa şart değil
1000W ve üstü tam köprü ve PFC zorunluluğu
çıkışta 0 volta çok yaklaşabilirsin
akımı ölçmek için primer bobine seri akım trafosu gerektirir.
Alt IGBT'nin Sourcesi pek işe yaramaz,buraya seri şönt direnci koymanın pek anlamı yoktur dedi...

UC3842 türü bir SMPS yaparsan UC'nin iç referans voltajının altına düşemezsin,ama akımı ölçmek çok basittir...

mehmet

Cevaplar için teşekkür ederim. Peki bu trafonun
giriş gerilimi yine aynı Dc 300V mu olacaktır?
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

ipek

EMO odası üyesi bih müh.arkadaşın dediğine göre bazı güç katsayıları yasalaştırılmış,emin olmamakla birlikte 200W'tan sonra PFC mecburiyeti getirilmiş,

eff 1.4 formülü size 300 voltu sağlıyacaktır fakat PFC li devrelerde klasik hep 420V gözlemledim.

bu konuda en tecrübeli @gevv idi PC güç kaynakları ile haşır neşirdi,bende hurdadan aldıklarımı inceledim 450W 'ta sanal seri vaziyette Pseudo (dandik) trafo bağlamış,nasıl oluyorda oluyor hiç anlamadım ,hiç yarı iletken yok fakat köprü diyotta 390 voltu gördüm..

650W kaynak ise hem PFC'li hemde Full köprü idi ,

bu konularda tecrübem yok izlenimlerimi aktardım...

asma

Alıntı yapılan: mehmet - 01 Şubat 2017, 11:48:56
Cevaplar için teşekkür ederim. Peki bu trafonun
giriş gerilimi yine aynı Dc 300V mu olacaktır?
Hayır , 1/2 Vdc olmalı.
Sarım için örnek vereyim.
200w pfc olmayan yarım köprü at ve atx lerde primer 20 + 20 spir sarılıyor.
Primer / sekonder / primer şeklinde.

Kolay gelsin.