Atmel vs Microchip

Başlatan E-x8, 23 Ocak 2017, 12:20:23

E-x8

Merhaba

Sizden Atmel ve Microchip mikrodenetleyicilerini kıyaslamanızı rica ediyorum. Hangisi daha iyidir? Şu daha iyidir denilemiyorsa işlevsel yönlerine göre kıyas yapalım.

Ek 1 :

Atmel' i Arduino yazılımıyla birlikte kullanmak mı daha iyidir yoksa direkt olarak PIC gibi kendine özgü mü kullanmak iyidir?
NOT : Arduino UNO veya MEGA kartını kullanmayı kast etmiyorum, sadece denetleyici içinde Arduino Bootloader' lı olmasını kast ediyorum.

Ek 2 :

Arduino Uno R3 modelinde kullanılan denetleyici : ATmega328
Arduino Mega R3 modelinde kullanılan deneyleyici : Atmega2560
Yukarıda yazdığım bu denetleyicilerin PIC' te ki denkleri hangileridir?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler
İyi Çalışmalar

muhittin_kaplan

Hangisi işimize gelirse o iyidir. İşlevsel olarak düşünmemiz için iki parça numarası vermeniz gerekir. Hangi iki mcu yu karşılaştıralım değil mi, PIC var PIC var, ATMEL var ATMEL var.

Teğmen

Microchip Atmeli çok yakın zamanda satın aldı.Anlayacağın artık mikrochip ne derse o olacak gibi gözüküyor.
Şimdilik olan ürünlerden ise maliyet ve işleve göre seçmelisin.

Kolay Gelsin
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

E-x8

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 23 Ocak 2017, 12:36:21
Hangisi işimize gelirse o iyidir. İşlevsel olarak düşünmemiz için iki parça numarası vermeniz gerekir. Hangi iki mcu yu karşılaştıralım değil mi, PIC var PIC var, ATMEL var ATMEL var.

Alıntı yapılan: E-x8 - 23 Ocak 2017, 12:20:23
Arduino Uno R3 modelinde kullanılan denetleyici : ATmega328
Arduino Mega R3 modelinde kullanılan deneyleyici : Atmega2560
Yukarıda yazdığım bu denetleyicilerin PIC' te ki denkleri hangileridir?

Donanımsal açıdan karşılaştırabiliriz [hız, port çoğunluğu, portların ekstra özellikleri]

muhittin_kaplan

http://wiki.pinguino.cc/index.php/Pic18f2550_vs_atmega328

basit bir karşılaştırma. (bence yanlış)
velhasılı bu soru tamamen yanlış sorulmuş bir soru dolayısıyla doğru cevabı yok.

Teğmen

@muhittin_kaplan a katılıyorum
sorunun cevabı gelmez çünkü şuna benziyor EN iyi forvet oyuncusu mu en iyi kaleci mi kıyaslaması gibi mevki farkı var.
Bunda da yapacağın işe seçeceğin seriye göre değişir.
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

sadogan

Bu soru aslında yasaklı soru, formda çok tartışıldı henüz cevaplanamadı.

Cemre.

Alıntı yapılan: sadogan - 23 Ocak 2017, 13:26:04
Bu soru aslında yasaklı soru, formda çok tartışıldı henüz cevaplanamadı.
Sizin amacınız nedir, neden bu soruyu sordunuz.

Aklımdan geçenleri yazıya dökmüş Savaş hocam.
14 yaşından beri bu forumu takip ediyorum. O gün de bu tartışmalar vardı, bu gün de. Vallahi pes.
İşin kötüsü bu konu yardım bekleyen bir çok konudan çok daha fazla dikkat çekecek...

Not: @E-x8 lütfen kişisel algılamayınız. Genel bir soruna işaret etmeye çalışıyorum.

ahmet_zxc

senin için arduino iyidir. hatta çok iyidir. bütün projelerini onların kodlarıyla yap geç. ayrıntıya çok takılma.

muhittin_kaplan

Gerekli cevaplar verilmiş.
Soruyu Soran Arkadaşa da, Kıymet verip cevaplayanlara da teşekkür ederiz.