12V röleyi 16V ile beslemek

Başlatan F493, 24 Ocak 2017, 13:13:25

F493

Selam,

Bir uygulamada 12Vdc rölenin 16Vdc ile beslendiğini gördüm. 12V AC trafo çıkışı köprü diyottan geçirilmiş ve uln2003 comm. bacağına bağlanmış. Bu doğru bir yöntem midir acaba?.  Bana maliyet düşürmek için yapılmış gibi geldi ama pek sağlıklı bir yöntem değil. Rölenin ömrü kısalır mı?

Esen kalın.

tekosis

Ticari bir üründe kesinlikle kullanılmamalı. Ancak deneysel çalışmalarda, günü kurtarsın denilen yerlerde kısa sureli kullanılabilir.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

eeburakdemir

Maliyet düşürmek için. Ben daha önce aynı durumu 24v rölede direk olarak doğrultup röleye bağlamıştı. Bu durum rölenin datasheetindeki değerden fazla ise sıkıntı. Ama nominal beslemenin üzerinde rölenin aç-kapa ömrü daha az oluyor bildiğim kadarıyla.
Asla pes etme...

polleme

Röle akımı çok yüksek değildir, 7812 kesin çözüm olur.

F493

Devrede 11 tane röle var. Ben akım düşük olsun diye 24V röle kullanmayı düşünüyorum. LM2576-adj ile 26V dc den 24V üretip 11 adet röleyi sürmeyi planlıyorum.

Fakat röleyi olması gerekenden yüksek gerilimle beslersen ne olur onu katalog da göremedim.

Erol YILMAZ

Rölede yüksek iç dirençli bir bobin var.
Gerilimin %30 yüksek olmasının sıcaklığın biraz artması dışında başka bir problem oluşturacağını düşünmüyorum.
1-2 saat test edilip, sonucu görülebilir.

Kullandığınız LM2576-ADJ yi karaköy den alırsanız daha fazla problem çıkartabilir.

F493

Alıntı yapılan: Allegro - 24 Ocak 2017, 13:39:42
Rölede yüksek iç dirençli bir bobin var.
Gerilimin %30 yüksek olmasının sıcaklığın biraz artması dışında başka bir problem oluşturacağını düşünmüyorum.
1-2 saat test edilip, sonucu görülebilir.

Kullandığınız LM2576-ADJ yi karaköy den alırsanız daha fazla problem çıkartabilir.

Hocam merakımdan soruyorum döküman dan nerede bulabilirim bu %30 vs normalden fazla besleme tepkisini. 

12V röleyi 16V ile beslemek %33 yapıyor bu da trafo yüklü iken boşta trafonun çıkış gerilimi artıyor ve bu deger %45 leri bulur. Ticari bir üründe olmaması gereken bir durum gibi geldi bana.

Genelde malzemeleri özdisandan alıyorum.

@Allegro iki alternatifiniz olduğunu düşünün 12V mu yoksa 24V röle kullanmayı tercih edersiniz. Akım açısından.

Aslan trafo  ASL 150212 , ASL 150218 seçeneğinden ASL 150218 kullanıp 24v regule elde edip kullanmayı düşünüyorum
11 adet röle sürecegim.

Esen kalın.

fahri-

Rölelerin datasheetlerinde voltaj toleransını yazar. Çoğunda %30 a kadar yüksek voltaja izin veriyor. Bazı devrelerde besleme yoluna 100-150 ohm gibi dirençler bağlanarak 12V luk rölenin 17-18 V larda çalıştırıldığını gördüm.

asma

Alıntı yapılan: fahri- - 24 Ocak 2017, 16:02:03Bazı devrelerde besleme yoluna 100-150 ohm gibi dirençler bağlanarak 12V luk rölenin 17-18 V larda çalıştırıldığını gördüm.
Ben de ticari ürünlerde rastladım. 12V röle için 13volt gibi değerler gördüm. Tam ölçemesemde röle hareketinde voltaj çöküp yerine geliyor. (10-13 gibi)
Bu rölenin tepki süresini uzatabilir , ilk anda yüksek akım geçiyorsa kontak ömrünü kötü etkileyebilir.

Bence regüleye gerek yok. Trafo ve röle voltajını birbirine uydurun yeter. 18Vac , diyot , kondansatör , 24Vdc röleyle uygun olur mesela.

Kolay gelsin.

ipek

12V röleye 16..18 volt verilmiş fakat yarım Wat Zener diyor serisine bağlanmış ,şahit oldum üstelikte çok eski bir devre idi 25 yıl sorun çıkarmadan yaşamış..

F493

Teşekkürler,

@asma  dediğin gibi 18V AC yi kullanarak 24V Dc roleyi süreceğim.

mehmet

Bülent Hoca 'nın bununla ilgili bir dersi vardı. Videolarını
karıştırırsanız bulursunuz. Belli sınırlar içerisinde; düşük
gerilimli röle daha yüksek gerilimle nasıl sürülür, anlatıyor...

http://tinyurl.com/jxezmth
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

Murat Mert

Bu dediğiniz olay klima kartlarında aynen uygulanıyor 12vAC trafo köprü diyot 2200 UF uln2003 ve direk röle. Hiç yanan bozulan röle  görmedim. Voltaj da doğrultmadan sonrada 15-17 vDC  oluyor.
mert07