Atmel-AVR Döküman Arayışı

Başlatan E-x8, 24 Ocak 2017, 22:30:08

E-x8

Merhaba

Atmel-AVR programlamayı öğrenmek istiyorum bunun için TR-ENG kitap/makale arıyorum. Tavsiye edebileceğiniz sizinde yararlı bulduğunuz bir döküman var mı?
Ara programlayıcı olarak ne kullanmamı önerirsiniz?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim, iyi forumlar.

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

Teğmen

@E-x8
Atmele mi karar verdin
Pic mi atmel mi sorusundan :)
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

E-x8

Alıntı yapılan: Teğmen - 25 Ocak 2017, 10:00:53
@E-x8
Atmele mi karar verdin
Pic mi atmel mi sorusundan :)

O soru devam ettirilmedi hemen kapattırıldı anlamsız bir şekilde, kim bilir ne beyin fırtınası yapacaktık :)

Kısmen PIC biliyordum zaten, Atmel' li Arduino ile kullanmıştım ötesi olmamıştı. Entegrelere baktıkça Atmel' in daha ucuz fiyata çok daha içi dolu entegrelerini gördüm birazda şunla ilgileneyim dedim :)

Yani 10TL' lik Atmega328p [Arduino Uno] = [20-30TL] PICXXX, Birde ben yapacağım işe göre seçim yapmayı sevmem kullandığım cihazın üst seviye dolulukta olmasını isterim. Yani atıyorum orada 5 Tane X çıkışı boştaysa, boşta olarak kalsın yarın öbür gün bir şeyler bağlarım :D

---------------------------------------------------

@gevv Paylaşımlarınız için teşekkür ederim.

---------------------------------------------------

@mehmet şov peşinde, çok teşekkürler yinede

muhittin_kaplan

Sizde hobicisiniz, uretim yok anladigim kadariyla. Zira 1tl lik bir fark bile gozetilir uretimde. (Bende hic uretim yapmadim,seri uretilen bir cihazim olmadi.) Oyle mcu nun herseyi olsun ben onu kullanirim yanlis yaklasimdir.

E-x8

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 25 Ocak 2017, 11:38:06
Sizde hobicisiniz, uretim yok anladigim kadariyla. Zira 1tl lik bir fark bile gozetilir uretimde. (Bende hic uretim yapmadim,seri uretilen bir cihazim olmadi.) Oyle mcu nun herseyi olsun ben onu kullanirim yanlis yaklasimdir.

@muhittin_kaplan kesinlikle size katılıyorum. Lakin bahsettiğim gibi cihazı kullanmayı öğrenirken her bahsi geçen fonksiyon, donanımsal özelliği test etmek için ayrı bir kart, entegre, mikrodenetleyici almam mantıksız. Hepsinin veya mümkünse bir çok özelliği barındıran bir denetleyici ile öğrenmem çok daha mantıklı olacağını düşünüyorum ve üretim konusu dahi olsa Atmel' in PIC' e göre daha ucuz olduğunu görüyorum yine Atmel' i düşünürüm gibi geliyor.

Tabii ne kadar içi dolu bir söylem bilemiyorum fakat bir kaç forumda 2010-2011' den önceki konularda PIC' in gürültüden etkilendiği[Üretim yapsam tercih eder miydim?] ve çabuk bozulduğu iddaa edilmiş. Dediğim gibi ben o zamanlar bu tarz işlerle hiç mi hiç ilgilenmiyordum belki gerçekten vardı ve ben PIC öğrenene kadar denetleyicileri elden geçirdiler ve sorunu çözdüler.

Teğmen

Ben geçen de değinmiştim bu konuya Mikrochip atmeli satın aldı zaten .
Ama @muhittin_kaplan in dediği gibi hatta 1 TL değil kuruş hesapları yapılıyor üretimde çünkü seri üretimde fazlaca bir maliyete sebep oluyor.
Ayrıca öğrenmek için diyorsan tamam kapsamlı al ama bu o denetleyicinin sana sadece donanımsal ve donanımının nasıl kodlanacağını öğretir.
İş yapmak senin ufkuna kalmış.Denetleyicilerle led yakan da var trilyonlar kazanan da var multikopter de yapan var yani var da var o iş sende dostum
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

E-x8

@Teğmen Katılıyorum+ , Led yakmak için uğraşanlarıda anlamıyorum :)

@crazy Güncel dökümanlar için teşekkür ederim.

mehmet

Alıntı yapılan: E-x8 - 25 Ocak 2017, 11:19:31

@mehmet şov peşinde, çok teşekkürler yinede
Kimin şov yaptığı belli. 10-15 dakikalık
bir araştırmayla burada yazılanlardan daha
fazlasına ulaşırsınız.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

Kabil ATICI

@E-x8
İşlemcilere ait datasheet üzerinde, işlemci içinde kullanmak istediğin modüller  ile ilgili bölümlerde  C ve asm olarak kod örnekleri var. Bu kod örnekleri işlemcinin registerleri ve kullanımları hakkında yardımcı olmaktadır.

Şu anda eskisi gibi değil, internet üzerinde oldukça sayıda örnekler yer almakta.
ambar7

qaraxan

3-5 Ders ile atmel avr anlatılmaz öğrenilmez . İngilizce kaynaklara başvurmandan başka seçenek yok

Okan AKÇA

Binlerce satışım olmasada  piyasaya   makinecilere kart satışı yapmaktayım. Hangi işlemcinin kullanildigin cok yüksek adetler olmadigi surece  bir önemi yoktur. Tam manada x model markanın işlemcisini biliyorsanız kafi.

ipek

bir elektrikli gelişmiş Forklift kardında Elan işlemci görmüştüm,hep düşünmüştüm bu araç bir insanı

öldürebilir bu kadarda ucuz olmamalı diye,fakat üretim lisansı alabildiğine göre kaygım geçersizdi..