Alçak Geçiren Filtre

Başlatan 94220039, 25 Ocak 2017, 17:00:05

94220039

Fakat filtreleyemiyorum.  :(

harti212

Direnci iptal et yerine aynı Endüktif reaktansı  sağlayacak bir bobin sar sorun düzelecektir. dirençler de gürültü kaynağıdır unutma.
Bide aynı devreyi bazen 2-3 kez tekrar etmek gerekebiliyor. ki 300 Hz dediğin frekans çok hassas
Bağlantı konnektöründen tut da kablosundan plaketine kadar sorun çıkarır.
Çevresel manyetik alandan bile etkilenir, bu yüzden telgraf tipi di di di dit dit ti tit gibi buzzer sinyalleri ile haberleşmek daha mantıklıdır.

Mr_YAMYAM

Giriş ve çıkış empedanslarının olmadığı yerde, iki pasif elemanla filtre yapımı sözkonusu olmaz.

Teğmen

Alçak geçiren filtrede prensip belirli bir frekansın üzerindeki sinyallerin yalıtılmasıdır.
Yukarıda arkadaşın belirttiği husus ise filtre tasarımında oldukça öneme sahiptir.Giriş ve çıkış empedansları filtrenin tasarımında kullanılacak elemenların değerlerini dolayısıyla filtreyi etkilemektedir.
Chebyshev,Butterworth ve Elliptik yöntemlerini araştırmanızı öneririm.
FilterPro isimli programı da kullanarak tasarım yapabilirsiniz.
Ama sorununuz hassas olduğu için %100 verim elde edemeyebilirsiniz.Aşağıda resimde alçak geçiren(low pass filter)genel karakteristiği mevcuttur.
Ayrıntılı isterseniz hesaplama yöntemleri için ders notlarından da faydalanabilirsiniz.
Kolay Gelsin

Site uyarı mesajı göndermiş içi boş mesajlar atıyorsun diye.Ben sürekli teknik konuşulacağı kuralını bilmiyordum.Nasıl araştırma yapılabilir onlara fikir sunmaya çalışıyordum.İçini doldurmamam bu yüzdendi.
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

94220039

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 25 Ocak 2017, 17:05:54
Giriş ve çıkış empedanslarının olmadığı yerde, iki pasif elemanla filtre yapımı sözkonusu olmaz.

Birde bunu deneyeceğim.

Teğmen

@94220039
Opampla filtre devresi tasarlamak da oldukça avantajlıdır.Tam olarak ne iş yapacaksın bilmiyorum ama hassas bir sonuç istiyorsan
ve evde kendi kendine kurmaya çalışıyorsan bu devreleri opampı simetrik beslemek veya offset ayarını yapman bile sana çok zahmet çıkarır.
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

94220039

Alıntı yapılan: Teğmen - 25 Ocak 2017, 17:53:19
@94220039
Opampla filtre devresi tasarlamak da oldukça avantajlıdır.Tam olarak ne iş yapacaksın bilmiyorum ama hassas bir sonuç istiyorsan
ve evde kendi kendine kurmaya çalışıyorsan bu devreleri opampı simetrik beslemek veya offset ayarını yapman bile sana çok zahmet çıkarır.

Yapacağım iş, nispeten DC olan sinyal üzerindeki, gürültüleri elimine etmek. Sonra da PIC ile ölçüm yapacağım. Sinyal bu şekilde gürültülü olduğu zaman doğru ölçüm yapamıyorum.

okg

Sistemin giriş çıkış empedansları ve giriş sinyali belli ise sıfırdan bir herhangi filtre için matematiksel hesaplamada ve şematik çizimde yada kağıt üstü tasarımda yardımcı olabilirim
KTU Elektronik Haberleşme - YTÜ Haberşelme YL - GTU Haberleşme YL

yilmaz_kk

Aktif filtre yapacaksan opamp üretici firmaların filtre programlarını kullanabilirsin. Bulunabilir malzemelerle tasarım oluşturursun. Kendin de yapabilirsin.Fakat bazen ara dirençleri bulmak sıkıntı olabiliyor.

Teğmen

Aktif filtre tasarımı yaparken FilterPro isimli program baya faydalı olacaktır.
Ara elemanlar arkadaşların dediği gibi sıkıntılı değerler çıkabilir ona göre oynamalar yaparak en azından değerlere ulaşmaya çalışırsın.

Kolay Gelsin

agora_meyhanesi42

Sevgili @harti212 telgraf sinyali gibi buzzer haberleşmesi dediğin olayı biraz aacarmisin
Yüksel Türk ! Senin için yükselmenin hududu yoktur...

harti212

NE555 -> Mors ile iletişim.